Zielona herbata to jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Czy wiedzieliście, że już od tysięcy lat jest używana jako lekarstwo? Jeżeli regularnie pijecie zielona herbatę, to świetnie, ale jeżeli nie, to mam nadzieję, że mój dzisiejszy wpis przekona was, że warto jej spróbować i skorzystać z jej niesamowitych właściwości.

Zielona herbata oraz yerba mate, to moje ulubione herbaty, które pije prawie codziennie. O yerbie napiszę wam inny razem. Dzisiaj skupmy się tylko na zielonej herbacie. Zapraszam więc do przeczytania dziesięciu powodów, dla których warto pić ją codziennie.

 

Zalety picia zielonej herbaty

 

1. Utrata wagi

Pewnie słyszeliście już o tym, że picie zielonej herbaty przyspiesza odchudzanie. Zawiera ona polifenole, dzięki którym tłuszcze są szybciej utleniane, a organizm spala kalorie w przyspieszonym tempie.

 

2. Zmniejszenie poziomu cholesterolu

Badania wykazały, że zielona herbata pomaga zmniejszyć poziom złego cholesterolu we krwi.

 

3. Wzmacnia kości

Osteoporoza – choroba, w wyniku której kości stają się kruche i łamliwe stanowi zagrożenie nie tylko dla osób w podeszłym wieku. Według najnowszych badań osoby pijące regularnie zieloną herbatę mają wyższą gęstość kości niż osoby, które jej nie piją. Naukowcy z Hong Kongu odkryli również, że zielona herbata zawiera grupę substancji chemicznych, które stymulują formowanie się kości i spowalniają ich rozpad.

 

4. Zdrowie jamy ustnej

Pijąc zieloną herbatę, dbasz o swoją jamę ustną i zęby, ponieważ zawiera ona katechiny – substancje zabijają bakterie, które powodują próchnicę i są odpowiedzialne za nieświeży oddech.

 

5. Chroni przed cukrzycą

Istnieją dowody na to, że picie tego niezwykłego napoju pomaga zapobiegać cukrzycy. Jedno z badań wykazało, że wśród Japończyków, którzy pili więcej niż 6 filiżanek zielonej herbaty dziennie, istniało znacznie mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, niż wśród tych, którzy pili jedną filiżankę lub mniej dziennie. Dzięki przeprowadzeniu innych badań okazało się również, że wyciąg z zielonej herbaty obniża poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę.

 

6. Zmniejsza ryzyko ataku serca

Spożywanie zielonej herbaty może zmniejszyć ryzyko zawału serca aż o 11%. Ponadto może zapobiegać również chorobie wieńcowej i miażdżycy tętnic, który jest powodowana nagromadzeniem materiału tłuszczowego wzdłuż wewnętrznych ścian tętnic.

 

7. Dodaje energii

Niektóre badania wykazały, że zielona herbata może zwiększyć poziom energii, najprawdopodobniej dzięki zawartości kofeiny. Japońscy naukowcy odkryli, że kiedy sportowcy wytrzymałościowi pili cztery filiżanki zielonej herbaty dziennie przez około 12 tygodni, ich ogólna wytrzymałość wzrosła od 8 do 24% w stosunku do stanu, w jakim byli przed poddaniem się badaniu.

 

8. Pomaga walczyć z rakiem

Dacie wiarę, że jej działanie jest tak silne, że potrafi chronić przed niektórymi nowotworami? Jak się okazuje, zielona herbata oraz wyciąg z niej, są w stanie zabijać komórki nowotworowe bez uszkadzania znajdujących się wokół nich zdrowych tkanek.

 

9. Odmładza

Dzięki wysokiej zawartości galusanu epigallokatechiny, który niszczy wolne rodniki, zielona herbata zapobiega powstawaniu zmarszczek i uszkodzeń skóry, a tym samy przedwczesnemu starzeniu się.

 

10. Pomaga walczyć z depresją

Zawiera L-teaninę – substancję, która działa uspokajająco i odprężająco, dzięki czemu poprawia nastrój oraz pomaga walczyć z depresją i wahaniami nastroju.

Więcej informacji na temat zielonej herbaty, między innymi o ty jak ją parzyć, co zrobić, jeżeli jej nie lubisz i o tym, czy ma jakieś skutki uboczne, znajdziesz tutaj – http://www.herbata.info/herbata-zielona/