Czy twój maluch zaczął zadawać różnego rodzaju pytania, pytać, czym są rzeczy i dlaczego są takie, jakie są? Te fale pytań mogą być czasami denerwujące, ale wielka ciekawość dzieci jest normalna, zwłaszcza w wieku około 3 lat, kiedy zaczynają kwestionować wszystko. Odpowiadanie na wszystkie pytania dzieci jest bardzo ważne, nie tylko po to, by przyswajały informacje, ale także by rozwijało się ich krytyczne myślenie. Jak odpowiadać na wszystkie ich pytania i dlaczego jest to tak konieczne? 


Niektóre z korzyści wynikających z odpowiadania na wszystkie pytania dzieci

1. Prowadzą z nami dialog i wchodzą w interakcje.
2. Zdobywają informacje i wiedzę, uczą się.
3. Lepiej rozumieją otaczający ich świat.
4. Czują się wysłuchani i docenieni (podnosi ich samoocenę).
5. Przyswajają nowe pojęcia i słownictwo
6. Wzmacniasz ich pewność siebie.
7. Wzmacniasz ich wrodzoną ciekawość.
8. Rozwijają swoje umiejętności krytycznego myślenia.
9. Jest to okazja do rozmowy na trudne tematy.

Czasami dzieci zadają pytania wielokrotnie, bo chcą przestać się czegoś bać. Usłyszenie odpowiedzi daje im poczucie bezpieczeństwa, a my musimy dać im to zapewnienie.

Jak odpowiadać na pytania dzieci?

Odpowiedz w sposób naturalny.

Nie musisz używać zwrotów technicznych, ani skomplikowanych teorii. Im prościej, tym lepiej. Dostosuj swój język do języka dziecka tak, aby cię rozumiało i nie powstawały kolejne wątpliwości. To, czego powinieneś unikać, to używanie słów, które sam wymyśliłeś lub zdrobnień, które nie są poprawne. Lepiej jest używać prawdziwych, ale prostych słów.

Nie bagatelizuj ich problemów.

Wiele pytań może nas nawet rozśmieszyć, ale nie powinniśmy ich wyśmiewać ani minimalizować sytuacji. Wszystkie pytania powinny być traktowane poważnie. Nie ma czegoś takiego jak głupie pytanie, bo dzieci odkrywają wszystko, wszystko to, co w tamtym czasie odkrywali dorośli i co też budziło ich wątpliwości.

Przeczytaj również: Jak wspierać dziecko, które boi się potworów?

Zawsze bądź gotowy do odpowiedzi.

Jeśli nie mamy czasu odpowiedzieć na wszystkie pytania, które pojawiają się w rozmowie z naszym dzieckiem, musimy z szacunkiem i życzliwością powiedzieć mu, że będzie kontynuowane w innym czasie. W ten sposób nie hamujemy ich ciekawości, a raczej dajemy im do zrozumienia, że jest to coś pozytywnego, ale że teraz, ze względu na okoliczności, musimy się na chwilę zatrzymać.

Rozmawiaj na wszystkie tematy.

Niektóre tematy mogą wydawać się nieodpowiednie do rozmowy z małymi dziećmi, ale jeśli nas o nie zapytają, odwrócenie uwagi na coś innego lub unikanie odpowiedzi sprawi, że dziecko odbierze je jako coś negatywnego lub “złego” i skrytego. Nie powinniśmy unikać tematu, ale starannie dobierać informacje, które podajemy i jak je podajemy.

Na przykład seksualność czy śmierć to tematy, które często są niewygodne, ale absolutnie trzeba o nich rozmawiać, jeśli nasze dzieci o to pytają. W ten sposób normalizujemy je, a także zapewniamy, że informacje, które otrzymują są odpowiednie. Jeśli nie odpowiemy na ich pytania, dzieci zwrócą się do innych źródeł, aby je rozwiązać lub nawet użyją swojej wyobraźni, aby wypełnić informacje, których nie znają. 

Przeczytaj również: Jeśli jesteś rodzicem, nie mów dziecku takich rzeczy

Odpowiadaj, nawet jeśli wydaje się, że nie zależy im na odpowiedzi.

Dzieci zadają wiele pytań nie dla uwagi, jak mogłoby się wydawać, ale z czystej intelektualnej ciekawości. Rozwijają się i jest to sposób na poznanie świata. Czasami mogą to robić, aby zwrócić naszą uwagę, ale nadal jest to (w głębi duszy) ich pragnienie, aby wiedzieć wszystko.

Odpowiedz na ich pytanie innym pytaniem.

Jest to świetny sposób na zachęcenie ich do samodzielnego myślenia. Jeśli zapytają nas, do czego służy ten przedmiot, możemy odpowiedzieć pytaniem: “Jak myślisz, do czego to służy?” W ten sposób dziecko poczuje, że zna się na rzeczy i że doceniamy jego wiedzę i opinię, co bardzo pozytywnie wpływa na jego samoocenę.

Jeśli nie wiesz, co odpowiedzieć — dowiedz się!

Zdarza się, że dzieci zadają nam pytania, na które nie wiemy jak odpowiedzieć lub na których tematy nie znamy odpowiedzi. Jeśli nie znasz odpowiedzi, to w porządku, powiedz im prawdę, przyznaj się do tego bez robienia z tego wielkiej sprawy i zachęć ich do szukania odpowiedzi razem z tobą. Bardzo ważne jest przeszukiwanie Internetu z wiarygodnego źródła. W ten sposób przekazujemy im, że to nic złego czegoś nie wiedzieć, że nawet dorośli nie znają się na rzeczy, ale że ważne jest, aby szukać odpowiedzi i uczyć się.

Podsumowanie

Etap zadawania pytań może być wyczerpujący, ale nawet jeśli zdarzają się dni, w których zostajemy bez odpowiedzi, naszym obowiązkiem jako rodziców jest odpowiedzieć na ich wątpliwości. Unikaj okazywania irytacji, gdy zadają pytania. Pamiętaj, że ich ciekawość jest czymś pozytywnym i że są w trakcie nauki.