Pędzle do makijażu nie są specjalnie tanimi akcesoriami. Za maleńki pędzelek przeznaczony do malowania brwi nieraz musisz zapłacić prawie sto złotych, o ile zależy ci na jego wysokiej jakości i inwestujesz w znane na rynku marki. Takie droższe pędzle na ogół mają dłuższą żywotność, dlatego nie musisz ich często wymieniać – nierzadko mogą ci służyć latami. O coś tak wartościowego i porządnego warto by było jednak zadbać. A jak możesz to zrobić?

Jak dbać o pędzle?

Pielęgnacja pędzli powinna być staranna i dopasowana do rodzaju ich włosia. Inaczej zadbasz o pędzle z włosiem naturalnym, a inaczej o te z syntetycznym. Natura bywa niestety bardziej skomplikowana. Włosie tego gatunku wymaga, by delikatnie się z nim obchodzić, dlatego nie możesz go na siłę szorować, byleby tylko zmyć z niego resztki podkładu, które utrzymały się na pędzlu. Jeżeli masz problem z jego domyciem, najlepiej przygotuj dla niego kilkunastominutową kąpiel. Nalej do niewielkiej miseczki lub naczynia ciepłą wodę i dodaj do niej specjalny płyn przeznaczony do czyszczenia pędzli wykonanych z włosia naturalnego. Zanurz swoje pędzle w kąpieli i przytrzymaj je tam przez przynajmniej kwadrans. Dopiero po tym czasie możesz delikatnie je przecierać, aby domyć resztki kolorowych kosmetyków.

Przeczytaj również: Jak wykonać lekki i świeży makijaż?

Pędzle do makijażu z włosiem syntetycznym są zdecydowanie mniej wrażliwe i delikatne, a to ich spora zaleta. Z łatwością doczyścisz je w przeciągu paru minut. Nie musisz też używać na nich specjalistycznych środków, które potrafią kosztować majątek. Zamiast tego poszukaj preparatów w swojej łazience, bo na pewno masz w niej albo jakiś lekki szampon, albo płyn do kąpieli dla dzieci, albo chociażby zwykłe szare mydło. Każdy z tych trzech kosmetyków rewelacyjnie poradzi sobie z dokładnym i precyzyjnym umyciem pędzli. Musisz tylko rozcieńczyć go w wodzie i następnie spłukać jego nadmiar z włosia. Twoje świeże i wymyte pędzle będą gotowe do tego, by wykonać kolejny makijaż, dlatego warto na bieżąco dbać o ich higienę. O wiele przyjemniej pracuje się z takimi czystymi pędzlami.