Z jednej strony depresja to według dominującej teorii wynik braku równowagi w neuroprzekaźnikach, więc walka z nią odbywa się na zasadzie balansowania ich działania, często za pomocą leków. Z drugiej – coraz większe grono psychiatrów jest zdania, że to tylko maskowanie objawów.
Sposoby, które dziś omówimy, nie wyleczą depresji same w sobie, ale mogą skutecznie to leczenie wspomagać. Wiem, że jeśli cierpisz na depresję, możesz nie wierzyć, że te sposoby są w stanie ci pomóc. Też w to nie wierzyłam, dopóki moja psycholog nie uświadomiła mi, czym jest spirala pozytywnych zmian. Nawet mała zmiana nawyków i zachowań potrafi napędzić cię do dalszych działań, które dają ci poczucie kontroli i pomogą (być może) wyjść z depresji.
12 kroków, które mogą pomóc ci wygrać z depresją lub po prostu być szczęśliwszym
1. Rozwijaj tolerancję i cierpliwość.
Ludzie popełniają błędy. Pierwszym krokiem do znalezienia pokoju ze społeczeństwem i poprawy siebie jest rozwinięcie tolerancji na rzeczy wokół ciebie.
2. Medytuj.
Postaraj się znaleźć czas na medytację przez 15 minut każdego dnia. Jeśli nie podoba ci się pomysł medytacji, ćwicz głębokie oddechy raz dziennie. Może to pomóc w krążeniu i złagodzić poziom stresu.
3. Wolontariat.
Wolontariat w dobrej sprawie służy nie tylko samodoskonaleniu, ale także innym. Znajdź coś, czego jesteś pasjonatem. Istnieją tysiące organizacji charytatywnych i organizacji, które z radością przyjmą twoją pomoc.
4. Odkryj prawo przyciągania.
Nie jest ono czymś, z czym musisz się w całości zgadzać. Spójrz na nie z typowo psychologicznej perspektywy i postaraj się wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.
5. Zapisuj swoje myśli.
Pisanie nie tylko stymuluje aktywność mózgu, ale także działa jako świetny de-stresor. Prowadź dziennik, aby zapisywać swoje myśli, jeśli czujesz się przygnębiony. Dobrze przygotowany dziennik może zwiększyć twoją kreatywność.
6. Dużo, dużo więcej czytaj.
A jeśli ci się nie chce, słuchaj audiobooka. Znajdź trochę czasu w weekend, aby zwinąć się na kanapie z dobrą książką, albo pospacerować, słuchając książki audio. Ta prosta przyjemność jest nie tylko relaksująca, ale także stymulująca. Odrywa od problemów – to najważniejsze. Książki dają nowe perspektywy. Może dzięki nim zmienisz myślenie?
7. Myśl pozytywnie.
No właśnie. Nie zabij mnie za ten banał, ale muszę – myśl pozytywnie! Nawet jeśli na początku będziesz musiał się do tego zmuszać albo nawet udawać, pomoże ci to pozbyć się stresu i programować pozytywne zmiany. Pozytywne myśli prowadzą do pozytywnych rezultatów. Otaczaj się pozytywną energią, a zacznie mieć ona wpływ na twoje życie i spowoduje zmianę codziennych nawyków.
Przeczytaj również: 8 drobnych zmian, dzięki którym będziesz szczęśliwszy.
8. Planuj z wyprzedzeniem.
Pewne niemiłe rzeczy w życiu się zdarzają. Są denerwujące i frustrujące, ale tak właśnie jest. Może to obejmować korek w drodze do pracy lub długą kolejkę na poczcie. Jeśli jesteś przygotowany na takie rzeczy, będziesz w stanie znacznie lepiej poradzić sobie z tymi irytującymi sytuacjami. Daj sobie dodatkowe 20 minut na dojazd do pracy, aby uwzględnić ruch w godzinach szczytu. O wiele lepiej dla umysłu jest żyć w poczuciu kontroli. Siedzenie w samochodzie i myślenie „dobra, to jest irytujące, ale jest to rzecz, którą zaplanowałem z wyprzedzeniem i wyjechałem 20 minut wcześniej, więc to ja mam kontrolę” jest dużo lepsze, niż gdybyś miał trąbić klaksonem i przeklinać, że zaraz się spóźnisz.
9. Pomyśl o adopcji zwierzaka (TYLKO JEŚLI CZUJESZ SIĘ NA SIŁACH!)
Pies lub kot może zapewnić bezwarunkową miłość i wsparcie, co może prowadzić do złagodzenia stresu. Zwierzaki podniosą cię na duchu na więcej sposobów, niż można to wyrazić. Psy mogą motywować do ćwiczeń i zawsze są w pobliżu, aby się przytulić. Zanim jednak rozważysz przygarnięcie zwierzaka, upewnij się, że masz bezpieczeństwo finansowe i swobodę opiekowania się zwierzakiem, zwłaszcza jeśli chciałbyś mieć psa. Jeśli nie – może zaproponujesz komuś, że bezpłatnie wyjdziesz z jego zwierzakiem raz na jakiś czas? Nie umawiaj się jednak na regularne terminy, żeby nie czuć presji.
10. Bądź hojny.
Egoizm i depresja zaskakująco często idą w parze, bo życie tylko dla siebie to życie pozbawione większego znaczenia. Gdy żyjesz dla innych, masz poczucie większego celu w życiu. Pomyśl o innych poza sobą i dziel się swoim czasem lub finansami, bo już dawno udowodniono, że to bardzo, bardzo, bardzo zwiększa poczucie sensu życia.
11. Pobudź swój mózg.
Rozwiąż krzyżówkę lub Sudoku w porannej gazecie w drodze do pracy. Te zabawne, małe gry są szybkie do wykonania i utrzymują twój umysł w formie, a każde małe wykonane zadanie, takie jak rozwiązanie łamigłówki, zwiększa poziom dopaminy, czyli ważnego hormonu szczęścia.
12. Znajdź codziennie czas na samotność.
Między pracą, dziećmi, współmałżonkiem i przyjaciółmi, może się wydawać, że nie masz ani chwili dla siebie. Znajdź ten moment. Może to być po prostu zamknięcie drzwi i wzięcie 20-minutowej kąpieli. Musisz znaleźć czas na refleksję i relaks, a najlepiej to zrobić samemu. Spokój to zbawienie dla umysłu.
No Comment