Wiele osób ma przynajmniej jeden nawyk, który uważa za zły i pragnie się go wyzbyć. Jednak nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób tego dokonać. Złe nawyki zawsze negatywnie wpływają na nasze życie. Nie ważne czy jest to nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, odkładanie ważnych spraw na później czy cokolwiek innego. Zapisz na kartce swoje złe nawyki i podążaj za 9 wskazówkami, które pomogą się ich pozbyć.
Jak pozbyć się złych nawyków? 9 zasad
1. Przełamuj nie więcej niż jeden nawyk jednocześnie
Jeśli mamy złe nawyki, nie warto próbować zwalczania ich wszystkich w tym samym czasie. W ten sposób tak naprawdę nie wygramy z żadnym z nich. Gdy pozbędziemy się jednego złego nawyku, łatwiej będzie ci przełamać kolejne.
2. Odnajdź przyczynę
Ważne, by wiedzieć, dlaczego określony nawyk wyrządza nam szkodę i z jakiego powodu nie potrafimy go przełamać. Odnajdź odpowiedzialne za nawyk emocjonalne bodźce i pracuj nad ich oczyszczeniem. Może z powodu kilku nieudanych związków zacząłeś pić alkohol w nadziei na ukojenie bólu. Jednak alkohol nie rozwiąże problemów sercowych i nie sprawi, że poczujesz się lepiej.
3. Połącz siły z przyjacielem
Jeśli jakiś nasz przyjaciel bądź członek rodziny boryka się z podobnym problemem, warto zacząć działać wspólnie. Fajnie jest się nawzajem motywować, dzielić problemami i sukcesami, wspierać i wymieniać doświadczenia. Znacznie lepiej jest stawiać czoła problemom wspólnie niż w pojedynkę.
4. Znajdź zamiennik
Przestań zużywać energię i czas na pielęgnowanie złego nawyku. Zamiast tego poszukaj jego zdrowszego odpowiednika. Jeśli starasz się rzucić palenie, możemy zaspokoić głód, sięgając po zdrową (i koniecznie) niskokaloryczną przekąskę. Pomoże to w odwróceniu uwagi od złego nawyku i w wyzbyciu się go.
5. Spędzaj więcej czasu z ludźmi, którzy cię wspierają
Gdy staramy się zmienić nawyki na lepsze, niezmiernie istotne jest otaczanie się osobami, które mają na nas dobry wpływ. Jeżeli chcemy prowadzić życie bez alkoholu czy stresu, musimy unikać ludzi, przez których stale powracamy do nałogu. Powinniśmy również unikać toksycznych ludzi. Jeśli zaczniemy spędzać czas z osobami pozytywnymi, sami zaczniemy przejawiać więcej pozytywnego myślenia.
6. Ustal limity
Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na wyzbycie się złych nawyków, jest utworzenie ilościowych granic. Jeśli chcemy rzucić palenie lub przestać pić alkohol, możemy poprosić przyjaciela lub członka rodziny o nadzorowanie ilości wypijanego alkoholu lub liczby wypalanych papierosów. Jeżeli chcemy przestać jeść niezdrowo, czy też nawet obgryzać paznokcie, musimy określić limity, które przeszkodzą w powrocie do złego nawyku. Danie sobie przyzwolenia na obgryzanie tylko jednego czy dwóch paznokci brzmi naprawdę śmiesznie i niedorzecznie, ale uwierzcie, że ten sposób na prawdę działa.
7. Nagradzaj się
Wszyscy uwielbiają otrzymywać nagrody za dobrze wykonaną pracę. Poczucie spełnienia jest wspaniałe. Dlatego wskazane jest nagradzanie siebie za każdym razem, gdy odeprzemy pokusę. Za cały tydzień bez papierosów daj sobie nagrodę – kup nową parę butów, piękną sukienkę, zrób sobie paznokcie, lub po prostu zjedz ulubione ciastko.
8. Bądź cierpliwy
Wyzbywanie się złych nawyków może być niesamowicie trudne, a czasem nawet bolesne, dlatego niezmiernie ważne jest pozostanie cierpliwym bez względu na wszystko. Pamiętajmy, że złych nawyków nie przełamuje się z dnia na dzień. Musimy nauczyć się cierpliwości i poświęcenia w dążeniu o celu, a efekty przyjdą z czasem. Gdy mamy w sobie cierpliwość, wszystko jest możliwe.
9. Myśl pozytywnie
Bez względu na to, co mówią lub myślą o nas inni, powinniśmy niezmiennie w siebie wierzyć i robić to co sami uważamy za słuszne. Uwierzmy we własną siłę do przełamania każdego złego nawyku. Każdego dnia prawmy sobie komplementy. Mówmy sobie, że jesteśmy panami własnego życia, mającymi zdolność sprawienia, by było ono dokładnie takie, jakiego chcemy.
Przy zmierzaniu się ze złym nawykiem musisz pamiętać o tym, że jesteś silniejszy od niego oraz że jesteś wspaniałą osobą. Nawet jeśli nikt w ciebie nie wierzy, to ty musisz wierzyć w siebie i we własne siły. Ponadto nigdy nie zniechęcaj się niepowodzeniami – pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano ;-)
No Comment