Zastanawialiście się, jakie książki dla dzieci są najlepsze? Zazwyczaj wybór pada na klasykę, jednak warto zauważyć, że jest wiele książek, których być może dorośli nie uznają, albo po prostu nie wiedzą o ich istnieniu. Jeśli szukacie dobrej serii książek dla dzieci pisanych przez współczesnych pisarzy, to zapraszam do zapoznania się z poniższą listą i kilkoma propozycjami na dobry początek. Tym razem skupiamy się na seriach, a nie na pojedynczych książkach.

Przeczytaj również: Jak czytać więcej. Proste sposoby, które pozwolą ci znaleźć czas na książki

4 świetne serie książek dla dzieci

1. Ben Guterson – Hotel Winterhouse

Bohaterką serii jest 11-letnia Elisabeth, która zgłębia tajemnice hotelu. Niektórzy uznają, że jest to już młodzieżówka, jednak jako książka dla dzieci też może się nieźle sprawdzić. Dla wielu będzie to pierwszy kontakt z tematyką kryminalną. Seria ma trzy tomy, z czego to właśnie ostatni cieszy się najlepszymi opiniami wśród czytelników. Wartka akcja nie pozwoli się nudzić ani dorosłym ani dzieciom, jednak warto podkreślić, że nie jest zalecana jako książka na dobranoc.

2. Jacqueline Kelly – Calpurnia Tate

Seria na ten moment dwutomowa. Akcja dzieje się u progu XX wieku, a dotyczy dziewczynki, która poznaje świat przyrody, odkrywa go i stara się zrozumieć. O czym opowiada książka? O zwierzętach – tych małych i dużych oraz o zafascynowanej nimi młodej dziewczynce mieszkającej w Teksasie. Niech was nie zrazi to, że książka opowiada o trochę innych niż nasze polskie realiach. Mogę śmiało powiedzieć, że w tej książce można się zakochać.

3. Jessica Townsend – Nevermoor

Nie jestem pewna, kto się lepiej będzie się bawił czytając tę serię książek – młodzi ludzie czy dorośli. Powieść jest okraszona czarnym humorem i wszystko w niej dzieje się dokładnie na odwrót. Dziewczynka będąca główną bohaterką ucieka przed śmiercią i trafia do magicznego świata, ale zostaje tam poddana próbom przekraczającym jej najśmielsze wyobrażenia…

4. Andrea de La Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt – Mademoiselle Oiseau

Francuski styl, szyk i elegancja. To ostatnia seria książek dla dzieci, którą chcieliśmy polecić młodszym, świadomym czytelnikom. Ten cykl książek dla dzieci zawiera również trzy pozycje. Poza treścią otrzymujemy też niezwykłe ilustracje, które z pewnością wzbogacają książkę. Opowieść to spotkanie starości z młodością, niewidzialności z widocznością. A do tego nutka skrytości i tajemnicy.

Te cztery serie książek dla dzieci spodobają się nie tylko najmłodszym czytelnikom. Jestem przekonana, że będą również ciekawą propozycją dla rodziców znudzonych czytaniem wciąż tych samych powieści, które jeszcze pamiętają z czasów swojego dzieciństwa.