Każda pojedyncza sesja treningowa doprowadza do zużycia pewnej ilości energii, którą po zakończonych ćwiczeniach należy sobie ponownie dostarczyć, aby przypadkiem nie opaść z sił i po powrocie do domu nie rzucić się na łóżko i nie spędzić w nim całej reszty dnia, a być w stanie normalnie wrócić do zwyczajowych obowiązków. Tylko co jeść po treningu i jak dużo tego spożyć? Jak może wyglądać taki idealny posiłek potreningowy?

Co zjeść po cardio?

Typ posiłku potreningowego uzależniony jest od typu wykonanej aktywności fizycznej. W przypadku gdy sesja była typowym intensywnym cardio, trwającym dłużej niż jedną godzinę (może nawet dwie lub trzy, co zdarza się zwłaszcza podczas tak zwanych „długich wybiegań”), konieczne okaże się przyjęcie solidnej porcji węglowodanów i to węglowodanów prostych, będących najszybciej przyswajalnym i najłatwiejszym do przetworzenia źródłem energii. Niech to nie będzie jednak bezwartościowy batonik albo zwykłe słodkie płatki na mleku, a na przykład miska owsianki z solidną porcją owoców lub ryż ugotowany na mleku z dodatkiem syropu klonowego, białkowego skyra lub serka wiejskiego i niewielkiej ilości orzechów.

Przeczytaj również: Smoothie po treningu – 5 pysznych przepisów

Co zjeść po treningu siłowym?

Nieco inaczej należy podejść do tematu, gdy przygotowuje się posiłek po treningu siłowym, czyli gdy ważniejsze od dostarczenia czystej energii staje się dostarczenie pokaźnej ilości jakościowego białka. Dobrym źródłem łatwych do przyswojenia protein są wszelkiego rodzaju odżywki białkowe. Tuż po ćwiczeniach mało komu chce się jeść jakieś duże posiłki z mięsem lub rybą, dlatego zawsze fajnie sięgnąć wtedy np. po szejka białkowego wykonanego na odżywce z dodatkiem banana i masła orzechowego, którego śmiało można przygotować wcześniej i spakować do torby na siłownię, by wypić go jeszcze w szatni albo w drodze do domu po ćwiczeniach.

Na pewno natomiast posiłek po treningu nie powinien dostarczać zbyt dużej ilości węglowodanów złożonych oraz dużej ilości tłuszczów, a przede wszystkim tłuszczów nasyconych. Fast-foody, słone przekąski i ciężkie posiłki lepiej zostawić na inną porę, a po ćwiczeniach dostarczyć organizmowi takich składników, które naprawdę go odżywią i pomogą mu się dobrze zregenerować.