Zazdrość jest jednym z najbardziej szkodliwych uczuć w środowisku zawodowym, ponieważ towarzystwo jest prawdziwe, gdy człowiek cieszy się z sukcesów, które przytrafiają się innym. Przeciwnie, zazdrość pokazuje niezadowolenie i smutek odczuwany przez tych, którzy widzą błyskotliwość innych jako zagrożenie dla swojej osobistej doskonałości. 


Porady, jak nie być zazdrosnym w pracy

Zawsze znajdą się osoby z lepszym wykształceniem i kwalifikacjami i nie powinno to być powodem braku zaufania do własnego potencjału. W społeczeństwie, które wyróżnia się kwalifikacjami o najbardziej wyspecjalizowanych profilach, istnieje po prostu niewyczerpane źródło talentów. Dlatego nie popadaj w obsesję na punkcie bycia najlepszym, bo to wpływa na twoje własne samopoczucie.

Sukces w pracy nie jest mierzony w odniesieniu do cech innych kolegów, ale do zasobów ludzkich poprzez kompetencje. Innymi słowy, najbardziej odpowiedni profil dla danego stanowiska to nie ten, który ma najwięcej kwalifikacji w CV, ale ten, który najlepiej odpowiada kompetencjom, jakie pracownik musi posiadać, aby wykonywać zadania na danym stanowisku.

Każdy ma swoje trudności, więc kiedy zazdrościsz innym kolegom zastanów się, czy naprawdę wiesz wystarczająco dużo o ich sytuacji, aby mieć obiektywny pogląd na ich okoliczności. Możesz na przykład nie brać pod uwagę rozczarowań zawodowych, godzin wysiłku, wytrwałości i osiągnięcia celu.

Przenieś punkt ciężkości z zazdrości na podziw. Kiedy zazdrościsz jakiejś osobie, ustawiasz się przed nią tak, jakby była twoim wrogiem; przeciwnie, kiedy czujesz podziw dla innej osoby, staje się ona punktem odniesienia do naśladowania. Zazdrość zaciemnia twoją wizję i uniemożliwia ci naukę; przeciwnie, podziw jest składnikiem mentoringu.

Zainwestuj czas w szkolenia, ponieważ takie przygotowanie jest najlepszą opcją, aby zdecydować się na lepszą pracę z lepszymi warunkami płacowymi. Kiedy zazdrościsz komuś innemu, nie doceniasz własnej rzeczywistości; przeciwnie, kiedy wprowadzasz w życie samodoskonalenie, przyjmujesz inną koncepcję szczęścia, wpływając na swój los w tym, co zależy od ciebie.

Kiedy czujesz zazdrość o kolegę, spróbuj wczuć się w jego położenie. Wyobraź sobie, że to ty osiągnąłeś ten cel, jak chciałbyś, aby w takim przypadku ludzie reagowali na ciebie? To ćwiczenie wyobraźni może pomóc ci postawić się w sytuacji drugiej osoby.

Przeczytaj również: Uzasadniona zazdrość – 7 sytuacji, kiedy masz do niej prawo.


Co zrobić, gdy w pracy to ty jesteś ofiarą zazdrości?

Jednak zazdrość to uczucie, którego może działać w obie strony – inni ludzie również mogą ci zazdrościć. Oczywiście, nie masz kontroli nad sytuacją, jeśli chodzi o zapobieganie temu, by ktokolwiek czuł się tak w stosunku do ciebie. Możesz jednak wpłynąć na nie, aby stworzyły zdrowe więzi koleżeńskie i nauczyły się radzić sobie z zawistnymi ludźmi.

Nie zmieniaj się w swoim traktowaniu innych, nawet jeśli zmienią się twoje okoliczności. Jest to jedna z najważniejszych przesłanek. Być może osiągnąłeś sukces, ale twój osobisty rdzeń pozostaje taki sam, ponieważ twoja wartość jako osoby przekracza ten fakt. Gdy pokora i prostota w postępowaniu z innymi opisują sposób, w jaki jesteś, wtedy te cechy są naprawdę godne podziwu.

Pomagaj innym i zadawaj pytania, gdy tego potrzebujesz. Związaną z poprzednim punktem, naturalną konsekwencją pokory jest aktywna chęć współpracy poprzez dzielenie się swoją wiedzą, ale także zainteresowanie zdobywaniem nowych spostrzeżeń z punktu widzenia innych.

Wystrzegaj się chęci bycia w centrum uwagi podczas spotkań lub pracy zespołowej. Masz swoją przestrzeń, ale musisz też szanować przestrzeń innych. Proszę kierować się własnym zdrowym rozsądkiem, nie monopolizując głosu w żadnym kontekście. Naucz się słuchać.

Staraj się trzymać z dala od wszelkich rozmów, których tematem jest destrukcyjna krytyka kogoś, kto nie jest obecny. Innymi słowy, bądź transparentny w swoich kontaktach, tak aby inni dostrzegali twoją autentyczność w zachowaniu.

Jeśli masz możliwość wymyślania innowacyjnych pomysłów na usprawnienie pracy w firmie, to wymyślaj rozwiązania, które mogą być ogólnym usprawnieniem dla ciebie i twoich współpracowników. Poza jakąkolwiek wizją indywidualistyczną, znajdźcie miejsce także na dobro wspólne.

Nie każdy musi cię lubić, więc gdy kolega ci zazdrości, nie baw się w przekonanie, że musisz coś zrobić, by zmienić tę sytuację. Postaraj się traktować tę osobę serdecznie i skupić swoją główną uwagę na tych kolegach, którzy są dla ciebie wsparciem.

Przyczyny zazdrości w pracy

Aby zrozumieć zazdrość i jak się przed nią chronić, wskazane jest również zrozumienie, dlaczego ona występuje, czyli zdiagnozowanie przyczyn jej występowania.

Faworyzowanie

Gdy pracownicy obserwują widoczne różnice w traktowaniu ich przez organizację, gdy wielu z nich czuje, że grają drugie skrzypce wobec częstego wywyższania się jednego lub kilku kolegów, wówczas to nierówne traktowanie musi zostać skorygowane przez dział kadr.

Braki kompetencyjne

Pracownicy przenoszą również nagromadzoną niepewność dotyczącą własnych osiągnięć zawodowych lub sposobu postrzegania siebie na codzienną pracę w firmie. Niska samoocena zwiększa ryzyko wystąpienia zazdrości w pewnym momencie kariery, ponieważ dana osoba stale porównuje się z innymi. Zazdrość jest konsekwencją tej skłonności do porównywania.

Gra psychologiczna

Niektórzy ludzie uwielbiają chwalić się swoimi zasługami, stawiają na swoją wartość, pragnąc być podziwiani przez innych. To jest profil osoby próżnej. Innymi słowy, szukają ciągłego uznania ze strony innych. Ale niewątpliwie oprócz podziwu, mogą też wzbudzać zazdrość.

Brak umiejętności pracy w zespole

Grupa ludzi sama w sobie nie stanowi zespołu. Gdy w firmie panuje atmosfera indywidualizmu i rywalizacji wobec innych, podczas gdy środowisko ludzkie zachęca swoich członków do dawania z siebie tego, co najlepsze, przeciwnie, środowisko naznaczone tymi emocjonalnymi wampirami wywołuje efekt odwrotny.