Uczucie zazdrości zdecydowanie nie jest pozytywnym uczuciem, ale istnieje kilka sytuacji, w których masz prawo ją czuć. Zazdrość w związku jest częstym problemem i czasami bardzo trudno nad nią zapanować. Wiele ludzi często jest zazdrosnych bez powodu, ale jeżeli czujesz, że twój partner zachowuje się w niewłaściwy sposób, masz absolutne prawo do tego, żeby wyrazić swoje emocje. Przede wszystkim jednak dokładnie wytłumacz swojemu partnerowi, co jest powodem twojej zazdrości. Czasami szczera rozmowa pomaga zmienić punkt widzenia i może się okazać, że kiedy wszystko sobie wyjaśnicie, to dojedziesz do wniosku, że niepotrzebnie czułaś się zazdrosna. Jeżeli nie jesteś pewna, czy twoja zazdrość jest uzasadniona i czy nie popełniasz błędu robiąc partnerowi awanturę o jakąś głupotę, to koniecznie przeczytaj siedem poniższych podpunktów. Opisuję w nich sytuacje, w których (moim zdaniem) masz całkowite prawo czuć się zazdrosna i powinnaś to jak najprędzej wyjaśnić ze swoim chłopakiem lub mężem.

 

 

Uzasadniona zazdrość

Sytuacje, w których masz do niej prawo

 

1. Kiedy twój facet flirtuje z inną kobietą

Jeżeli jesteście na imprezie lub jakimś innym spotkaniu towarzyskim i widzisz, że twój facet obdarza jakąś kobietę zbyt dużym zainteresowaniem lub wręcz flirtuje z nią, to absolutnie masz prawo poczuć zazdrość. W takiej sytuacji nie musisz ukrywać swoich uczuć i najlepiej od razu powiedz swojemu partnerowi, że nie podoba ci się jego zachowanie. Postaraj się jednak zachować spokój i nie rób mu scen przy innych ludziach. Weź kilka głębokich wdechów i postaraj się uspokoić zanim zaczniesz z nim rozmowę.

 

2. Kiedy dowiadujesz się ważnych rzeczy na jego temat od innych

Kiedy jesteś w związku, to prawdopodobnie chciałabyś wiedzieć jak najwięcej o swojej drugiej połowie. Sytuacje, w których dowiadujesz się ważnych rzeczy na jego temat od innych osób, na przykład od jego przyjaciół, współpracowników lub sąsiadów, mogą być bardzo nieprzyjemne i masz wtedy prawo poczuć złość lub zazdrość. Pierwszą rzeczą, jaką powinnaś wtedy zrobić jest rozmowa z twoim partnerem. Zapytaj go, czy to czego się dowiedziałaś jest w ogóle prawdą i dlaczego ci o tym nigdy nie powiedział. Być może najzwyczajniej w świecie zapomniał, uznał pewne fakty za mało istotne lub po prostu nie chciał cię ranić. Pamiętaj też o tym, że ludzie lubią plotkować, przeinaczać fakty i dodawać do nich swoje trzy grosze. Nie wiadomo, czy to czego się dowiedziałaś jest w ogóle prawdą.

 

3. Jeżeli jego praca lub hobby są ważniejsze od ciebie

Jeżeli twój partner spędza mnóstwo czasu w pracy, to nie ma się co dziwić, że czujesz się zazdrosna. Podobnie może być w sytuacji, kiedy poświęca dużo czasu swojemu hobby. Oczywiście to świetnie, że twój mężczyzna ma pracę lub hobby, które kocha, ale nie powinien kosztem pracy lub hobby zaniedbywać ciebie, rodziny i swoich przyjaciół. Jeżeli uważasz, że na pracę i hobby poświęca zbyt dużo czasu, to koniecznie z nim o tym porozmawiaj. Powiedz mu, że go kochasz i chciałabyś spędzać z nim więcej czasu.

 

4. Jeżeli czujesz, że w ogóle się o ciebie nie troszczy

Czasami bywa tak, że twój partner ma świetny dzień, a tobie od rana nic się nie układa. Co prawda w związku nie ma miejsca na zazdrość o sukcesy i szczęście partnera, ale jeżeli masz wrażenie, że on ma gdzieś twoje problemy i przejmuje się tylko swoimi sprawami, to powinno zapalić ci się czerwone światło. W takich sytuacjach najrozsądniej będzie mu powiedzieć, że bardzo cieszysz się z tego, że tak dobrze mu się układa, ale ty przechodzisz obecnie przez pewne trudności i bardzo potrzebujesz jego wsparcia.

 

5. Jeżeli podróżuje bez ciebie

Jeżeli związałaś się z osobą, która uwielbia podróże, to prawdopodobnie teraz, kiedy jesteście ze sobą on nadal będzie chciał sporo podróżować. Być może ty nie masz czasu na podróże lub nie możesz sobie na nie pozwolić ze względów finansowych. Jeżeli twój partner nie chce zabierać cię ze sobą na swoje wyprawy, to masz uzasadniony powód do niepokoju i zazdrości i powinnaś jak najszybciej porozmawiać z nim o tym.

 

6. Jeżeli kupuje bardzo drogie rzeczy

W związkach przeważnie jest tak, że jedna osoba zarabia więcej pieniędzy od drugiej. Jeżeli twój partner zarabia więcej od ciebie i w przeciwieństwie do ciebie kupuje sobie bardzo drogie rzeczy, to masz prawo być trochę zazdrosna, ale musisz sobie poradzić z tym uczuciem. To jego pieniądze i ma prawo robić z nimi co chce. Myślę, że w takiej sytuacji prawdziwy powód do niepokoju masz jedynie wtedy, kiedy on wydaje na siebie mnóstwo pieniędzy, a tobie skąpi dosłownie wszystkiego lub jeżeli wydaje wasze wspólne pieniądze.

 

7. Jeżeli spędza więcej czasu ze swoimi przyjaciółmi niż z tobą

Jeżeli twój partner spędza więcej czasu z przyjaciółmi niż z tobą, to twoja zazdrość jest w pełni uzasadniona i nie powinnaś mieć z jej powodu żadnych wyrzutów sumienia. Powiedz mu, że czujesz się samotna, bo spędza z tobą zbyt mało czasu. Jeżeli po tej rozmowie kolejny raz wybierze towarzystwo swoich kolegów zamiast twojego, to przykro mi to mówić, ale najprawdopodobniej niezbyt mu na tobie zależy.

 

Większość z nas uważa, że zazdrość jest bardzo złym i toksycznym uczuciem, które jest w stanie zniszczyć każdy związek i myślę, że jest w tym sporo prawdy. Jednak z drugiej strony istnieje też coś takiego jak uzasadniona zazdrość, bo przecież nie każdy człowiek jest z natury chorobliwie zazdrosny i najczęściej ktoś, kto czuje zazdrość ma ku temu konkretne powody. W wymienionych przeze mnie sytuacjach uczucie zazdrości może pomóc ci polepszyć jakość swojego związku lub wprost przeciwnie – uświadomić ci, że tkwisz w niezdrowej relacji, którą należy jak najszybciej zakończyć. Jeśli jednak dojdziesz do wniosku, że twoja zazdrość jest bezpodstawna lub wręcz chorobliwa, to zrób wszystko, żeby jak najszybciej pozbyć się tego destrukcyjnego uczucia.

Czy znacie jakieś inne sytuacje, w których zazdrość jest waszym zdaniem jak najbardziej uzasadniona?