Z toksycznymi ludźmi spotykamy się praktycznie cały czas. Czy to w szkole czy w pracy, praktycznie zawsze znajdzie się wśród otaczających nas osób znajdzie się choć jedna osoba, która nam zazdrości, źle nam życzy lub po prostu jest dla nas wredna. Ostatnio w tekście pod tytułem “Po czym poznać toksyczną przyjaźń” pisałam o tym, jak poznać, że mamy do czynienia z toksyczną osobą, która udaje naszego przyjaciela. Przyjaciół jednak wybieramy sobie sami, a w szkole, na uczelni i w pracy jesteśmy czasem po prostu skazani na towarzystwo toksycznych ludzi. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko nauczyć się przed nimi bronić, aby pozbyć się dyskomfortu spowodowanego przebywaniem z osobami, które pozbawiają cię twojej życiowej energii. Myślę, że ważnym jest, aby znaleźć sposób na unikanie negatywnych osób lub ograniczenie kontaktów z nimi do minimum. Jeśli pozwolisz im wpływać na siebie, istnieje ryzyko, że stracisz swoja optymistyczną naturę oraz poczucie własnej wartości. Przeczytaj poniższe rady jak unikać ludzi, którzy mogą cię ściągnąć w dół.

 

Jak bronić się przed toksycznymi ludźmi?

 

1. Ciesz się wolnym czasem bez negatywnych ludzi

Jeśli twoje życie jest pełne negatywnych i toksycznych ludzi powinieneś oddzielić grubą linią czas spędzony z nimi od swojego wolnego czasu. Kiedy ustalisz granicę, zobaczysz, że będziesz miał więcej czas na rzeczy, które lubisz. Dobrym pomysłem jest zastąpienie przerwy na kawę z toksycznymi ludźmi na swoje ulubione zajęcia. Mniej czasu spędzone w gęstej atmosferze to da ci same korzyści.

 

2. Zmień swoje hobby

Zdarza się, że toksyczni ludzie polują na ciebie w mediach społecznościowych. Wypisują negatywne wiadomości i dzielą się postami, którymi cię „dołują”. Łatwo zauważasz ich zdjęcia i wpisy przeglądając swoje profile w social mediach. Wielu oprogramowań oferowanych na portalach społecznościowych umożliwia blokowanie lub usuwanie niepożądanych treści. Jeśli nie możesz skorzystać z tych wskazówek, postaraj się w inny sposób aktywnie wykorzystać swój wolny czas. Ci, którzy nie marnują swojego czasu przed komputerem maja o wiele ciekawsze życie.

 

3. Koniec ze spotkaniami sam na sam

Powinieneś zawsze pamiętać, że bardzo ryzykowne jest przebywanie z toksycznymi ludźmi sam na sam, ponieważ to dla nich doskonała okazja, aby wypełnić ten czas narzekaniem i żalami. Postaraj się mieć jakieś wyjście awaryjne w kontaktach z toksycznymi ludźmi. Niektórzy ludzie starają się oderwać uwagę od takich osób i skupić uwagę na czymś wesołym i pozytywnym. Otaczanie się pozytywnymi ludźmi jest dobrym rozwiązaniem.

 

4. Porozmawiaj o czymś pozytywnym

Jeśli masz toksycznego rozmówcę, to ty staraj się narzucać ton konwersacji. Staraj się unikać tematów, przez które rozmowa może stać się napięta i nieprzyjemna. Staraj się poruszać przyjemne tematy, aby zmienić nastrój rozmowy. Umiejętność prowadzenia rozmowy w miłej atmosferze, na przekór toksycznej osobie wymaga niestety wiedzy, czasu i praktyki.

 

5. Nie słuchaj narzekań

Wiele toksycznych osób czerpie siłę w narzekaniach. Starają się znaleźć kogoś, komu mogą wyżalić się o kłopotach i wszystkich złych rzeczach, jakich doświadczają. Łatwo utknąć w tej spirali skarg i negatywnych uczuć, gdy jesteś nimi bez przerwy otaczany. Jedyną bronią w tej walce może stać się pozytywne nastawienie. Negatywni ludzie starają się omijać tych, którzy nie podzielają ich czarnowidztwa i pesymistycznego nastawienia do życia.

 

6. Nie pozwól zniszczyć swojej podświadomości

W otoczeniu ludzi negatywnie nastawionych do życia, należy podjąć pewne kroki, aby chronić swój wewnętrzny świat. Ich raniące słowa mogą z łatwością zmniejszyć twoje poczucie pewności siebie. Przestań słuchać ich narzekań bo ich negatywny przekaz może zostać mimowolnie wchłonięty przez twoją podświadomość i wpłynąć na psychiczne, a nawet fizyczne samopoczucie. W takiej sytuacji niezwykle trudno będzie ci wyzbyć się negatywnych myśli.

 

7. Zgadzaj się z nimi

Wiem, że trudno jest dowieść toksycznej osobie, że jest w błędzie. Ale właściwie po co? Nie ma potrzeby, abyś szargał swoje nerwy w sprzeczkach. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić to przyznać im rację, ale postępować według swoich zasad. Powiedz: „OK” albo „Widzę, masz rację. To pozwoli Ci ochronić się przed atakami i ograniczy częstotliwość kłótni i konfrontacji.
Żyjemy w multikulturowym społeczeństwie pełnym zarówno pozytywnych, jak i toksycznych osobowości. Jeśli pragniesz być obytym wśród ludzi, odnoszącym sukcesy człowiekiem, musisz nauczyć się radzić z negatywnymi ludźmi. Jeśli to możliwe usuń wszystkich toksycznych ludzi ze swojego życia i otaczaj się wyłącznie pozytywnymi ludźmi, którzy pomogą ci stać się lepszym człowiekiem. Jak radzisz sobie z toksycznymi ludźmi? Jeśli masz swoje sprawdzone sposoby, proszę podziel się nimi.