Czas układania list postanowień noworocznych już dawno minął, ale kto powiedział, że tylko nowy rok jest dobrym pretekstem do wprowadzania kilku zmian w swoim życiu? Moim zdaniem wiosna, to także świetny czas, aby pozmieniać co nie co. Jeśli chodzi o postanowienia noworoczne, ludzie mają tendencję do wybierania wielkich celów. Cele typu wszystko albo nic mogą być wspaniałe, ale z reguły wnoszą one w ludzkie życie więcej stresu niż powodzenia. Na wiosnę sugeruję wyznaczenie sobie małych celi, które nie wiążą się z zakupem większego domu czy nowego samochodu albo ze zmianą ścieżki kariery. Mam na myśli z pozoru małe postanowienia, które całkowicie zmienią twój stan umysłu i pomogą ci być szczęśliwszą.

 

8 drobnych zmian, dzięki którym będziesz szczęśliwsza

 

1. Mniej pracuj, a więcej odpoczywaj

Nie ważne czy jesteś pracoholiczką czy po prostu masz ciężką pracę, która pochłania większość twojego czasu. Postanów sobie, że od tej pory będziesz pracować trochę mniej i więcej korzystać z życia. Dążenie do osiągnięcia spektakularnych sukcesów i zarobienia większych pieniędzy może spowodować, że z czasem pożałujesz swoich wyborów. Nie pomijaj dni wolnych i wakacji. Korzystaj z nich w pełni. Podróżuj, kształć się, ćwicz, spędzaj jak najwięcej czasu z rodziną, rób cokolwiek. Nie trzeba mieć dużo, aby być szczęśliwym.

 

2. Wymagaj od siebie mniej i kochaj się bardziej

Czy to rodzic, przyjaciel czy szef, nigdy nie będziesz w stanie całkowicie go zadowolić. Najpierw zadowól więc samą siebie. Doceń siebie i nie pozwól by inni zniweczyli twoje marzenia. Jeśli jesteś choć trochę do mnie podobna, to prawdopodobnie wiesz jak rozczarowująco jest słyszeć negatywne słowa, zamiast „dziękuję” w sytuacji, gdy zrobiłaś coś ważnego. Tej wiosny naucz się w pierwszej kolejności kochać siebie. To naprawdę ważne.

 

3. Więcej miłości, a mniej nienawiści

Nienawiść to potężne uczucie. Jest ono nawet silniejsze od miłości. Mimo że bardzo trudno jest wyzbyć się nienawiści, zadbaj o to, by od tej wiosny mieć w sercu więcej miejsca na miłość. Możesz być singielką czy być zupełnie sama, ale nie trać nadziei. Z pewnością istnieje ktoś, kto cię kocha i troszczy się o ciebie, a nie daje tego po sobie poznać. Jeśli jesteś sama i bardzo chciałabyś znaleźć w końcu kogoś, kogo pokochasz, koniecznie przeczytaj tekst o tym, jak znaleźć miłość.

 

4. Więcej zrozumienia, a mniej osądzania

Ludzie mają tendencję do bezmyślnego osądzania innych osób. Często jest to bardzo przykre i krzywdzące. Na pewno słyszeliście o sytuacjach, w których nikt nie pomógł osobie, która zasłabła i leżała na chodniku, bo przechodnie założyli, że jest ona pijana. To ekstremalny przypadek, ale zastanów się, czy sama nie osądzasz innych osób na podstawie ich wyglądu lub zasłyszanych plotek.  Zanim kogoś osądzisz, zwłaszcza, jeśli danej osoby nie znasz, spróbuj ją zrozumieć. Nie zapominaj też o tym, że tak naprawdę każda osoba ma prawo robić to, co chce i nic nam do tego.

 

5. Mniej stresu, a więcej korzystania z życia

Stres przeszkadza nam cieszyć się życiem. Uniemożliwia osiągnięcie celów i podążanie za marzeniami. Osoby wrażliwe mają problem z radzeniem sobie ze stresem i poczuciem winy, więc postawienie sobie tego małego, choć kluczowego celu jest koniecznością. Ciesz się tymi małymi rzeczami, które oferuje życie, zamiast się nimi stresować. Ludzie mają tendencję do komplikowania sobie życia. W tym temacie lubię mądre słowa, których autorem jest Carlos Ruiz Zafón: „Ludzie mają tendencję do komplikowania sobie życie, jakby życie nie było już wystarczająco skomplikowane”.

 

6. Dawaj więcej, a bierz mniej

Jeśli nie jesteś w potrzebie, postaraj się poświęcić swój czas by pomóc innym. Wolontariat nie wiąże się tylko z pieniędzmi. Chodzi o pomaganie ludziom w potrzebie – czy to bezdomnej osobie czy bezpańskiemu zwierzęciu. Kiedy dajesz więcej, otrzymujesz więcej. Zyskujesz nowych przyjaciół i nowe hobby. Co najważniejsze, odczuwasz poczucie spełnienia. Zaczynasz wierzyć, że świat cię potrzebuje i czujesz się szczęśliwsza.

 

7. Więcej słuchaj, a mniej mów

Możesz mówić setki przekonujących słów, ale ostatecznie nikt nie będzie ciebie rozumieć. Z jakiego powodu? Odpowiedź jest oczywista – ludzie słyszą to, co chcą usłyszeć. Nie trać więc swojego czasu na wyjaśnienia, usprawiedliwienia i długie zdania. Zamiast tego, więcej słuchaj. Posiadanie podstawowej umiejętności słuchania nie jest mniej ważne niż posiadanie doskonałej umiejętności mówienia. Jednak zależy to od tego, jakim typem człowieka jesteś. Kilka miesięcy temu pisałam na blogu o tym, jak zostać dobrym słuchaczem. Jeśli interesuje cię ten temat, to koniecznie zajrzyj do tego wpisu.

 

8. Mniej narzekaj, a bardziej doceniaj

To złota zasada, którą większość z nas ignoruje. Nie ma nic gorszego niż narzekanie na brak pieniędzy czy stary dom. Niektórzy wcale nie mają domu ani pieniędzy, a mimo to uśmiechają się i wydają się być szczęśliwi. W nowym roku opanuj sztukę wdzięczności. Jestem pewna, że masz długą listę rzeczy i zdarzeń, za które jesteś wdzięczna. Nawyk narzekania jest niebezpieczny. Zdaj sobie z tego sprawę i porzuć ten zwyczaj już od dzisiaj.

 

Postanowienia, które są w stanie dużo zmienić, wcale nie muszą być skomplikowane. Życie jest prostsze niż myślisz. Puść w niepamięć urazy oraz inne negatywne uczucia i pozwól optymizmowi zawładnąć twoim umysłem, sercem i duszą. To jest twój wybór. Życzę tobie, aby ta wiosna okazała się w twoim życiu przełomowa i byś wyznaczyła sobie naprawdę mądre cele.