Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kubka gorącej kawy. Zdarza się, że podczas ciężkiego dnia w pracy, kawa jest jedynym ratunkiem, aby nie zasnąć na stojąco. Już od dawna słyszeliśmy, że codzienny rytuał picia kawy ma wiele wad, jednak okazuje się, że ma ona tyle samo przeciwników, co i zwolenników, którzy zachwalają zalety picia kawy. Jeśli uwielbiasz kawę, to z pewnością ucieszy cię siedem udowodnionych naukowo powodów, by pić ją codziennie.

 

Zalety picia kawy

 

1. Ochrona i naprawa DNA

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kaiserslautern w Niemczech potwierdziły, że regularne picie ciemnej, palonej kawy, przyczynia się do naprawy DNA. Naukowcy twierdzą, że bardzo ważna jest jakość ziaren. Takie, które są pryskane pestycydami, mogą wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie, warto więc wybrać organiczną kawę.

 

2. Chroni oczy

Naukowcy przeprowadzający badania na Uniwersytecie Maryland w USA udowodnili, że kofeina zawarta w kawie może obniżyć ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego spowodowanego szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, co jest główną przyczyną rozwijania się zaćmy. Spożywanie kawy w okresie letnim jest więc bardzo istotne.

 

3. Obniżenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2

Badania przeprowadzane w Departamencie Żywienia na Harvardzie pokazały, że zwiększenie ilości spożywanej kawy w ciągu 4 lat, wiąże się z obniżeniem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. To zalecenie brzmi jak świetny powód, aby nie rezygnować z porannej kawy. Upewnij się tylko, że twój napój nie będzie za gorący, ponieważ wysoka temperatura obniża jej odżywcze właściwości.

 

4. Zwiększenie długości życia

Greccy naukowcy z Ateńskiego Uniwersytetu, próbowali dociec, dlaczego ludzie z greckiej wyspy o nazwie Ikaria, żyją dłużej niż większość Greków. Na wyspie znajduje się wiele osób, które czują się zdrowo, a mają już ponad 100 lat! Czy to zasługa specjalnie parzonej Greckiej kawy? Tego nie wiemy na pewno, ale badania pokazują, że regularne picie kawy odpowiedzialne jest za lepsze funkcjonowanie śródbłonków i układu krwionośnego u osób starszych.

 

5. Silnych mięśnie

Silne mięśnie są jednym z czynników przyczyniających się do wydłużenia życia. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Karolinie Północnej pokazują, że nie tylko codzienne ćwiczenia utrzymują mięśnie w dobrej formie, ale także picie organicznej kawy stymuluje proces odnowy komórek mięśniowych, regeneracji i zapobiega procesom starzenia.

 

6. Zdrowa wątroba

Według badań prowadzonych na University of Naples we Włoszech, kawa zawiera glutation, który jest silnym antyoksydantem obniżającym wystąpienie stresu oksydacyjnego oraz stymuluje wątrobę do procesów detoksykujących. Eksperymentalne badania pokazały, że spożywanie kawy redukuje odkładanie kolagenu i tłuszczu w wątrobie. Na dzień dzisiejszy to tylko eksperymenty, ale badania pod tym kątem będą prowadzone.

 

7. Zwiększenie wydajności mózgu

Regularne picie kawy może zmniejszać ryzyko zachorowania na demencję, chorobę Parkinson’a, Alzheimer’a i depresję. Poprawia także zdolność koncentracji i spostrzegawczość. A to wszystko dzięki zawartych w niej antyoksydantom.

 

Filiżanka kawy dziennie na pewno nam nie zaszkodzi.
Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko zapadnięcia na poważne choroby, spożywanie zdrowych posiłków z pewnością się temu przysłuży. Co prawda sporo mówi się o tym, że spożywanie kawy jest szkodliwe. Z drugiej strony – zalety picia kawy są już udowodnione naukowo. Na pewno picie jej w sporych ilościach nie jest zdrowe, ale jak widać organiczna kawa to wartościowy napój, który jest w stanie polepszyć stan naszego zdrowia.

 

Przeczytaj również:

Zalety picia zielonej herbaty

zalety picia kawy, dlaczego warto pić kawę, czy kawa jest zdrowa