Kiedy ludzie myślą o fitnessie, przeważnie na myśl przychodzi im siłownia. Wykupienie karnetu do siłowni może być skutecznym sposobem na poprawę kondycji, jednak nie jest to jedyny sposób. Fitness na świeżym powietrzu zapewnia te same świetne wyniki, ale także szereg innych korzyści. Więc czy warto rzucić siłownię i zacząć od dziś biegać na świeżym powietrzu? Nie do końca.

Obie metody to potężne narzędzia, które mają z natury inny charakter. Ich skuteczność zależy od wielu czynników, takich jak okoliczności, geolokalizacja i osobiste preferencje. Zrozumienie, w jaki sposób każdy rodzaj ćwiczeń służy osiągnięciu ostatecznego celu, będzie głównym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, na który z nich chcesz się zdecydować. Przyjrzyjmy się zatem dostępnym opcjom.

Wybierz trening na świeżym powietrzu, jeśli…

Pogoda w Twojej okolicy generalnie pozwala na konsekwentne wykonywanie ćwiczeń. Niektórzy uważają, że poranne treningi na świeżym powietrzu łatwiej wpasowują się w ich harmonogram dnia. Dodatkowo treningi na świeżym powietrzu zapewniają większą elastyczność. Większość siłowni ma określone godziny otwarcia, więc musisz się do nich. Ćwiczenia na świeżym powietrzu są generalnie bardziej elastyczne, więc opuszczony trening można nadrobić później w ciągu dnia bez większych zmartwień.

Jeśli nie interesuje Cię żadna siłownia w Twojej okolicy, czy to z powodu braku dobrych maszyn, czy zbyt dużej liczby osób trenujących wokół siebie. Fitness na świeżym powietrzu pomoże Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych kompromisów. Jeśli chodzi o ćwiczenia na świeżym powietrzu, masz wszechstronne opcje wyboru, niezależnie od gotówki w kieszeni i aktualnego poziomu kondycji. Z jednej strony możesz wybrać bieganie, jazdę na rowerze lub gimnastykę. Zajęcia fitness na świeżym powietrzu mogą być naprawdę motywujące, ponieważ możesz ćwiczyć z innymi. Pamiętaj, tylko aby zadbać o odpowiednie ubranie sportowe – spodenki, koszulkę, wygodne buty, czy biustonosz sportowy.

Korzyści

Cieszenie się słońcem ma swoje zalety, a mianowicie witaminę D. Według badań, bezpośrednia ekspozycja na słońce jest najskuteczniejszym sposobem syntezy witaminy D. To z kolei pomaga organizmowi przyswajać wapń, dzięki czemu czujesz się silniejszy, ale też zwiększa zakres mobilności. Jednak nadmierna ekspozycja może prowadzić do odwodnienia lub oparzeń słonecznych, dlatego zawsze zalecamy smarować się ochronnym kremem ​​przeciwsłonecznym, mieć przy sobie butelkę wody i planować treningi wtedy, gdy jest nieco chłodniej.

Rutynowe czynności mogą szybko stać się przyziemne. Plener pozwala na elastyczność podczas treningów, ponieważ trenujesz wtedy, kiedy masz na to ochotę kiedy tylko zechcesz. Możesz także ćwiczyć w mniej uczęszczanych miejscach, z dala od większości ludzi. Ożyw trening z przyjacielem lub psem (o ile go posiadasz). Zmieniaj aktywność, kiedy tylko najdzie Cię na to ochota. Możesz łatwo przestawić się na jazdę na rowerze lub pływanie. Pamiętaj jednak, aby zadbać o sportowy ubiór – inny na rower, inny na basen (sportowe ubrania kupisz na https://adrenaline.pl/).