Jazda na rowerze to niezwykle popularna aktywność. W trasę można ruszyć w różnych warunkach pogodowych. Chcąc jednak czerpać z tego pełnię możliwości, należy zatroszczyć się o staranne wyselekcjonowanie odzieży rowerowej. Mając w planach kompletowanie garderoby do jazdy na rowerze powinniśmy pamiętać o kilku jej warstwach – przydadzą się szczególnie w zimniejszych porach roku. Pierwsza warstwa to bielizna termoaktywna, ale i kolejne powinny odznaczać się zdolnościami do ochrony przed chłodem oraz wiatrem i jednocześnie zapewniać skórze oddychanie. Wszystko to jest niezwykle istotne, lecz w kwestii ubioru na rower kluczowe miejsce zajmują spodnie. To właśnie od nich zaczniemy przegląd tego rodzaju odzieży.

Spodnie rowerowe

Dążąc do maksymalnego komfortu w czasie jazdy, powinno się wybierać spodnie przylegające do ciała lub też drugim rozwiązaniem, na cieplejsze dni, jest wybór krótkich spodenek. Istotne jest to, aby nogawki nie były luźnie i nie krępowały naszych ruchów. Bardzo często ten element odzieży posiada specjalną wkładkę, która to eliminuje ryzyko dotkliwego bólu pośladków na skutek długotrwałej jazdy. Dobrym wyborem jest tu sięgniecie po wkładkę z pianki lub też żelowy odpowiednik. Tego typu spodenki muszą odprowadzać skutecznie wilgoć, aby nie powodowały odparzeń. Jakość wykonania spodni również jest istotna. Do jazdy na rowerze najlepiej wybierać te wykonane metodą bezszwową lub posiadające płaskie szwy.

Bielizna termoaktywna

Wiosną i latem raczej nie będzie nam potrzebna, ale jesienią i zimą może okazać się niezbędna. Do jazdy na rowerze powinnyśmy wybierać bieliznę specjalnie do tego przeznaczoną, taką która będzie w stanie utrzymywać stałą temperaturę ciała i jednocześnie odprowadzać wilgoć. W sprzedaży są różne modele bielizny rowerowej o zróżnicowanym składzie i grubości. Niezwykle popularnym wyborem są ostatnio warianty z poliamidu lub też z wełny merynosa.

Koszulka, bluza czy kurtka – co wybrać na rower?

Analogicznie, jak w przypadku biegania, tak też i na rower, kurtka na wiosnę i jesień powinna być cienka i lekka oraz nieprzemakalna i wiatroodporna. Z kolei zimą przede wszystkim powinna zapewnić nam dodatkowe ocieplenie. Istotna jest też podwyższona stójka, która ochroni nie tylko przed chłodem, ale również przed wiatrem. Niektóre kurtki rowerowe posiadają również osłonę na brodę i wydłużony antypoślizgowy tył, który zapobiega przesuwaniu się na siodełku, nawet w trakcie ulewy.

Na lato wystarczy nam sama koszulka, lecz w zanadrzu dobrze mieć dodatkowe wodoodporne nakrycie.

Rowerowe rękawiczki

Aktywnie jeżdżąc na rowerze musimy też zadbać o swoje dłonie. Tutaj na pewno nieocenione będą rękawiczki. Jest to element potrzebny w zasadzie przez cały rok. Latem świetne będą rękawiczki bez palców, ale zimowa wersja powinna gwarantować ciepło. Rękawiczki rowerowe muszą mieć antypoślizgową powierzchnię, która zagwarantuje dobrą przyczepność rąk do kierownicy.

Inne istotne dodatki

Wśród różnych elementów około odzieżowych o jakich powinien pamiętać każdy rowerzysta, warto wspomnieć o termoaktywnych skarpetkach, gdyż doskonale odprowadzają one wilgoć, zapobiegają odparzeniom i pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury. Kolejnym ważnym dodatkiem jest czapka. Tutaj musimy pamiętać, aby była ona cienka, ponieważ zakładamy na nią kask. W lecie przydadzą się również okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Jak widać, chcąc zaangażować się w hobby jakim jest kolarstwo, nawet jeśli tylko w wydaniu rekreacyjny, warto skompletować sobie zestaw odpowiedniej, dobrej jakości odzieży. W ten sposób nasza pasja będzie sprawiała jeszcze więcej radości. W tym też celu warto odwiedzić stronę https://www.tchibo.pl/odziez-sportowa-c400048508.html, na której znajdziecie duży wybór damskiej i męskiej odzieży sportowej i akcesoriów na każdą kieszeń.

*wpis sponsorowany