Jak zazwyczaj składasz swoje bluzy i bluzki? „Tak jak mama to robiła”? „Jak ujdzie”? Jak najszybciej? Pora być może dowiedzieć się jak robią to profesjonaliści, aby sprawnie składać swoje ubrania by wyglądały elegancko przed ich złożeniem i po rozłożeniu. Marki odzieżowe robią specjalne szkolenia dla nowych pracowników, obejmujące również sztukę składania różnego typu ubrań, w tym bluz.

Modne bluzy

Bluzy są obecnie szalenie modne. Szczególnie, jeżeli chodzi o te w kwiaty oraz w nietypowe wzory.  Szukamy chętnie alternatywy dla siermiężnych, porozciąganych sportowych bluz a obecnie bluzka w kwiaty wcale nie musi oznaczać tej sztywnej, koszulowej, z kołnierzykiem. Bluzy w kwiaty damskie występują w licznych odsłonach, można zatem wybierać pomiędzy wszystkimi tradycyjnymi dla bluz sportowych krojami jak np.:

  • bluzy zakładane przez głowę
  • bluzy na suwak
  • bluzy z kapturem lub bez niego
  • bluzy typu kangurka

Ponadto nowoczesne damskie bluzy, niezależnie od zdobiących je deseni, potrafią przyciągać również asymetrycznym, nieoczywistym krojem. Coraz częściej spotykane są zatem damskie bluzy z falbanami, kokardami i innymi szykownymi dodatkami. Przyjęte jest przez dekady, że bluzy są strojami typowo sportowymi, zarezerwowanymi na mniej zobowiązujące okazje. Tymczasem współczesne bluzy coraz śmielej nosimy nie tylko w domu czy podczas treningów. Wystarczy spojrzeć na ich przykładowe modele, jakie oferuje sklep z kolorowymi ubraniami damskimi Pinky Planet, aby przekonać się, że potrafią mieć w sobie wiele klasy i kobiecego uroku. Są to wysokiej jakości polskie bluzy damskie. Duża część spośród nich z powodzeniem zastąpi bluzkę zakładaną nawet do spódnicy lub, założona na wierzch, uzupełni taki strój. 

Po co składać bluzy?

Bluzy, z charakterystycznego materiału przeznaczonego do produkcji dresów, odzieży sportowej, są miękkie i wygodne. Wydawać mogłoby się, że wystarczy wieszać je na wieszakach, podobnie jak koszulowe bluzki. Tymczasem przechowywane w ten sposób bluzy niekoniecznie mają pożądany kształt po wyjęciu z szafy. Bluzy damskie kolorowe, kwieciste, jak i te o jednolitych barwach, po prostu składamy i trzymamy na półkach. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale także – sprawia, że bluzy po rozłożeniu nadają się od razu do ubrania. Trudno przecież wyobrazić sobie pieczołowite prasowanie sportowych bluz. 

Jak składać?

Bluzy składamy zasadniczo w jeden, prosty sposób: wystarczy rozłożyć bluzę na dużej, płaskiej powierzchni, następnie jej boki złożyć do środka (także rękawy) i złożyć bluzę na pół, ewentualnie – ponownie na pół. Składając bluzę z kapturem, podobnie jak w przypadku rękawów, należy szczególnie uważać, aby właśnie ta jej część nie pogniotła się. Kaptur składamy zatem także do środka, na samym początku całego procesu składania. Polskie bluzy dobrej jakości są oczywiście o wiele prostsze pod względem ich składania, niż bluzy niskiej jakości, wykonane z materiałów niewiadomego pochodzenia. Warto wybierać zatem bluzy lepszego gatunku i trzymać je złożone.