Czy próbowałeś kiedyś wytrzymać chociaż jeden dzień bez osądzania kogoś? Niestety wielu ludziom bardzo łatwo przychodzi osądzanie innych. Sądownicza natura człowieka jest przyczyną powstawania międzyludzkich barier i nienawiści. Dietrich Bonhoeffer powiedział kiedyś mądre słowa: „Osądzając innych zamykamy oczy na własną okrutność oraz na chwałę, która innym należy się tak samo, jak nam.” Jeżeli masz problem z tym szkodliwym nawykiem, to poniżej znajdziesz kilka porad, które ułatwią ci pozbyć się go.

 

Jak przestać osądzać innych ludzi

 

1. Zastanów się, po co ci to

Poddając się nawykowi osądzania innych ludzi możesz stracić przyjaciół, szczęście i szacunek. Nikt z nas nie jest idealny. Wszyscy ludzie żyją na tej samej planecie, oddychają tlenem i mają taką samą budowę fizyczną. Główną różnicę stanowi wewnętrzny świat, kreowany przez każdego człowieka osobno. Jeśli przyjmiesz ten punkt widzenia, masz szansę przekonać samego siebie, że osądzanie innych to zły zwyczaj, który tak naprawdę nie ma sensu.

 

2. Staraj się być samokrytyczny

Czy masz prawo oceniać ludzi? Czy naprawdę pozjadałeś wszystkie rozumy? Nie sądzę. Wskazana jest głęboka refleksja na temat własnego życia i swoich cech charakteru oraz zadanie sobie pytania o przyczyny, dla których osądzasz innych. Odpowiedzi mogą ci pomóc odkryć własną naturę oraz wszelkie sprzeczności twojego wewnętrznego świata. Być może jest w tobie arogancja i nieszczerość, która powoduje, że osądzasz innych, a być może masz bardzo niskie poczucie własnej wartości i postępujesz w ten sposób, aby przez chwilę poczuć się lepszym od kogoś innego.

Przeczytaj również: Jak na nowo odnaleźć siebie.

 

3. Wybacz im

Wiem, że nie jest łatwo przestać oceniać innych. Możesz spróbować zastąpić osądzanie wybaczaniem. Ludzie oceniający mają tendencję do trzymania w sobie urazy. Zwykle jest im ciężko wybaczać. Jeśli zostałeś urażony, wybaczenie jest efektywną i skuteczną drogą do oczyszczenia samego siebie. Po pierwsze, powinieneś nauczyć się wybaczać sobie samemu. Pomoże ci to pozbyć się nawyku osądzania i tworzyć afirmatywne relacje z sobą oraz innymi ludźmi.

 

4. Nie jesteś na ich miejscu

Każdy z nas ma swoje własne życie. Są różne rodziny i warunki życia. Niedobrze jest oceniać osobę nie wiedząc, kim ona jest oraz jakie ma życiowe doświadczenia. Jeśli nigdy nie przeżyłeś tego samego, spróbuj sobie wyobrazić okoliczności, które mogły spowodować dane zachowanie. Dzięki temu być może zamiast oszczerczego języka, wyciągniesz pomocną dłoń.

 

5. Uczyń pozbycie się złego nawyku swoim celem

Jeśli ocenianie innych weszło ci już w nawyk, powinieneś z całych sił starać się go pozbyć. Uwierz, że jesteś wystarczająco silny, aby przezwyciężać złe zwyczaje. Myślę że najlepiej jest zaangażować się w możliwie dużą liczbę różnych aktywności tak, by być maksymalnie zajętym. Nie będziesz mieć czasu na myślenie o innych ludziach, co pomoże ci zastąpić niewłaściwe myśli nowymi zainteresowaniami.

Przeczytaj również: 3 rzeczy, które blokują cię przed spełnieniem marzeń.

 

6. Nie masz podstaw, aby oceniać

Niestety, wiele osób ma tendencję do osądzania i krytykowania innych bez zapoznania się z faktami. Jeśli nie chcesz wyjść na kłamcę, powinieneś wystrzegać się formułowania sądów, dopóki nie zdobędziesz wszelkich wiadomości na temat danej sytuacji. Dopiero po ujrzeniu jej we właściwym świetle możesz zdecydować, co dalej – osądzać daną osobę, czy spróbować pomóc jej w kłopotach.

 

7. Pamiętaj o współczuciu

Współczucie nie jest oznaką słabości, lecz wspaniałą cechą leczącą serca oraz rodzącą miłość i dobro. Kiedy współczujesz innej osobie, automatycznie zaczynasz szukać możliwych sposobów pomocy jej. Współczucie jest jak lekarstwo pomagające pozbyć się potrzeby osądzania i krytykowania. Powinieneś wręcz wyobrazić sobie, z jakimi problemami i wyzwaniami mogą się zmagać inni. Pamiętaj, że umiejętność okazywania współczucia, to cecha ludzi mądrych i szlachetnych.

Jeśli chcesz poczuć się dobrze z samym sobą, powinieneś stosować się do wyżej wymienionych wskazówek pomagających pozbyć się nawyku oceniania innych. Poczujesz się lepiej, ale twoje życie również stanie się lepsze. Czy kiedykolwiek zmagałeś się z pokusą oceniania wszystkich dookoła? Jak pozbyłeś się tego szkodliwego nawyku?