Większości z nas w życiu codziennym towarzyszy stres. Trudne sytuacje w pracy i w życiu prywatnym są dużym wyzwaniem dla naszego układu nerwowego. Często czujemy się przytłoczeni i naprawdę trudno nam przetrwać stresujące momenty. Każdy z nas może reagować na stres inaczej- jedni czują ucisk w gardle i klatce piersiowej, innym trzęsą się ręce, jeszcze komuś innemu mogą zacząć napływać łzy do oczu. Może się też zdarzyć, że w stresującej sytuacji zareagujemy agresywnie. Oczywiście warto próbować ograniczyć stresujące sytuacje w życiu codziennym, jednak w praktyce całkowite ich unikanie jest po prostu niemożliwe. Na szczęście możemy nauczyć się lepiej sobie z nimi radzić, dzięki czemu nie będziemy reagować w nieprzemyślany i niekorzystny dla nas sposób.

Istnieje wiele prostych i bardzo skutecznych sposobów na szybkie uspokojenie się w nerwowej sytuacji. Stresujesz się w pracy, bo czeka cię trudna rozmowa z przełożonym lub współpracownikami? A może przed tobą niełatwa rozmowa z członkiem rodziny? Stresujące jest też załatwianie wielu życiowych spraw takich jak choćby te urzędowe, bankowe czy sądowe. Jeśli bardzo się denerwujesz, to często nie zachowujesz się tak, jak planowałeś, trudno ci się jasno i precyzyjnie wypowiadać, a często nawet zapominasz, co chciałeś powiedzieć pomimo wcześniejszego przygotowania. Z pewnością warto więc nauczyć się, jak szybko opanować nerwy w trudnych sytuacjach i jak zachować spokój w każdej sytuacji.

Jak szybko się uspokoić – 3 sposoby, które pomogą ci opanować nerwy

Stan naszego umysłu jest w stanie wpłynąć na reakcje naszego ciała, wywołując takie objawy jak przyspieszone bicie serca, drżenie dłoni czy pocenie się. Możemy jednak zapobiec ich pojawieniu się lub znacząco je złagodzić, stosując następujące proste techniki opanowania stresu w trudnych sytuacjach:

1. Głębokie spokojne oddychanie

Choć brzmi to banalnie, to spokojne świadome oddychanie to sprawdzony i polecany przez psychologów sposób na opanowanie stresu. Jeśli więc wiesz, że czeka cię trudna sytuacja, to na kilka minut wcześniej stań lub usiądź w spokojnym cichym miejscu, zamknij oczy i bardzo spokojnie i powoli weź co najmniej 5 głębokich oddechów. Ta metoda potrafi zdziałać cuda także wtedy, gdy już się zdenerwowaliśmy, na przykład po trudnej rozmowie z szefem czy innym niemiłym zdarzeniu. Najlepiej iść wtedy na dwór i spokojnie wykonać to ćwiczenie oddechowe. Jeśli nie jesteśmy w stanie wyjść z budynku, to po prostu udajmy się na chwilę do łazienki.

Ćwiczenia oddechowe warto też wykonywać na co dzień rano i wieczorem, aby poprawić swoje samopoczucie i zwiększyć odporność na stres. Wiele prostych i skutecznych technik tego typu wywodzi się z jogi. Doskonale sprawdzą się na przykład takie jak Nadi Shodana czy Brahmari.

2. Liczenie

Zapewne każdy słyszał o liczeniu baranów w myślach, gdy nie możemy zasnąć. Dlaczego ta metoda jest skuteczna? Bardzo szybko wycisza ona umysł, dzięki czemu jesteśmy w stanie opanować gonitwę myśli, uspokoić się i zasnąć. Podobną technikę możemy wykorzystać do radzenia sobie na co dzień w nerwowych momentach.

Kiedy czujemy, że napięcie narasta, wyjdźmy na przykład do pomieszczenia obok, na balkon, do łazienki czy na dwór, a tam spokojnie i powoli policzmy w myślach od 1 do 10, a następnie wstecz od 10 do 1. Efekty tego prostego ćwiczenia z pewnością pozytywnie nas zaskoczą. Od razu poczujemy ulgę i będziemy o wiele lepiej nad sobą panować. Jeśli nadal czujemy się nieco zdenerwowani, to po prostu powtórzmy liczenie. Możemy oczywiście powtórzyć je wielokrotnie, jednak w praktyce zazwyczaj nie ma takiej potrzeby, bo ta niezmiernie prosta technika bardzo szybko uspokaja.

3. Prosta aktywność fizyczna

Kolejnym sprawdzonym sposobem na natychmiastowe rozładowanie stresu są dynamiczne ćwiczenia fizyczne. Nie chodzi tu jednak o pójście na siłownię czy bieganie, choć zdecydowanie warto uprawiać sport na co dzień, ponieważ poprawia on nie tylko kondycję fizyczną, ale także psychiczną. W sytuacjach stresowych niezawodnym sposobem na szybkie rozładowanie napięcia jest wykonanie kilkudziesięciu prostych ćwiczeń. Może to być na przykład 15 pajacyków, przysiadów czy krótki, ale dynamiczny bieg w miejscu.

Nie tylko umysł jest w stanie oddziaływać bezpośrednio na ciało, ale także ciało może oddziaływać na umysł. Rozładownie napięcia w ciele bardzo szybko przekłada się na wyciszenie umysłu. Zostało to wielokrotnie dowiedzione, ale też sprawdzone przez miliony osób uprawiających sport.

Oprócz tego szybkiego sposobu, który możemy wykorzystać doraźnie, warto pomyśleć o włączeniu aktywności fizycznej w swój codzienny rozkład dnia. Pomoże to poradzić sobie ze skutkami przewlekłego stresu. Psychologowie i psychiatrzy polecają regularne ćwiczenia nie tylko w walce ze stresem u osób zdrowych, ale także wspomagająco u pacjentów cierpiących na nerwice i depresję.

Te trzy szybkie sposoby pomogą ci opanować zdenerwowanie w najtrudniejszych chwilach. Jeśli jednak nerwy puszczają ci bardzo często i jest to związane z jedna konkretną dziedziną życia, wówczas konieczne jest dokonanie w niej zmian. Pamiętajmy, że przewlekły stres jest zgubny dla naszego zdrowia i może przyczyniać się nie tylko do zaostrzenia chorób przewlekłych, ale także do ich powstawania. Jeśli więc na przykład każdego dnia przeżywamy katorgę, idąc do pracy ze względu na trudne stosunki z szefem czy konkretnym współpracownikiem, wówczas doraźne techniki uspokajające nie rozwiążą problemu. Przemyślmy więc zmianę pracy na inną. Ta sama zasada dotyczy relacji w życiu prywatnym. Być może niektóre z nich trzeba będzie zakończyć.

Pamiętajmy, że jeśli stres nasz przytłacza, czujemy się źle psychicznie i fizycznie, to powinniśmy poszukać specjalistycznej pomocy psychologicznej.