Życie nigdy nie jest prostą drogą z punktu A do punktu B. Po drodze czekają nas ślepe zaułki, objazdy, raz podążamy szeroką autostradą, a raz zbaczamy z trasy. Łatwo się zgubić, skręcają w niewłaściwą stronę. Jeżeli czujesz, że musisz odnaleźć swoje zagubione ja, poniższe wskazówki powinny być dla ciebie pomocne.

 

Jak na nowo odnaleźć siebie?

1. Znajdź moment, gdy przestałeś akceptować siebie

Najprostsza droga, by zgubić samego siebie, to utrata poczucia swojej wartości i miłości własnej. Spytaj więc siebie – czy to poprzez pisanie dziennika, rozmowy z samym sobą, czy cofanie się po własnych śladach – kiedy zacząłeś wątpić w swoją wartość? Kiedy już zidentyfikujesz początek i zrozumiesz, co było powodem, dla którego przestałeś się akceptować, będzie ci łatwiej przejść do kolejnych punktów.

 

2. Przestań sięgać po niedosięgalne

Przeliczanie swoich możliwości i niebudowanie ambicji na mocnych fundamentach prowadzi do męczących zmagań, których jak najbardziej da się uniknąć. Zatrzymaj się na chwile i spójrz realnie, na czym stoisz i ponownie oszacuj swoje cele. Co prawda warto być ambitnym i mierzyć wysoko, jednak narzucanie sobie zbyt ambitnych, nierealnych celów, to prosta droga do utraty poczucia własnej wartości.

Przeczytaj również: Jak znaleźć cel w życiu.

 

3. Jest jak jest

Kolejna rzecz, która oddziela cię od twojego prawdziwego ja, to rozpamiętywanie przeszłości oraz martwienie się tym, co przyniesie przyszłość. Możesz zrobić tylko to, co jest dzisiaj możliwe do zrobienia. Przeszłość jest już skończona, a przyszłość tak naprawdę niewiadoma. Kiedy odkryjesz, że na pewne rzeczy nie masz wpływu, będzie ci łatwiej odnaleźć się na nowo. Skup się na teraźniejszości i nie analizuj przesadnie jutra.

 

4. Bądź samolubny

Masz pełne prawo być samolubnym, jeśli rozumieć przez to dążenie do osiągania swoich celów i szczęścia. Nie odkładaj na później tego, co zawsze chciałeś zrobić. Pomyśl o tym w ten sposób: załatwiłeś wszystkie sprawy na dzisiaj, zrobiłeś to, co miałeś do zrobienia, więc teraz czas oddać się temu, na co masz ochotę.

 

5. Pozbądź się toksycznych ludzi

Zastanów się przez moment nad tym, jak czujesz się w towarzystwie osób, z którymi spędzasz czas. Pozbądź się ze swojego otoczenia ludzi, którzy sprawiają, że czujesz się źle, ludzi zgorzkniałych, zawistnych, samolubnych i takich, którzy cię wykorzystują.

Przeczytaj również: Jak bronić się przed toksycznymi ludźmi.

 

4. Pamiętaj, by robić to, co kochasz

To trzeba powtarzać jak mantrę. Rób to, co kochasz. Pielęgnuj to. Jeżeli lubisz podróżować, rób to kiedy tylko masz okazję. Znajdź pracę, która będzie dawać ci radość. Zajmuj się rzeczami, które naprawdę cię interesują. Odkrywając rzeczy, które cię cieszą, wprowadzisz do swojego życia mnóstwo radości i dobrego samopoczucia.

 

7. Przypomnij sobie swoje marzenia

Społeczeństwo lubi powtarzać, że nasze marzenia są nieosiągalne, niemożliwe. Ale to oczywiście nieprawda. Przypomnij sobie swoje marzenia, a następnie zamień je w realne cele, rozpisz sobie na kartce poszczególne kroki, które doprowadzą cię do ich realizacji i po kolei je realizuj.

 

8. Poszerzaj swoją strefę komfortu

Podróże i przygody, próbowanie nowych rzeczy oraz odkrywanie nowych marzeń może być trudne. Ale prawdziwy ty jesteś poza strefą komfortu. Nigdy nie odnajdziesz siebie na nowo, jeżeli utkniesz w swojej strefie komfortu.

Przeczytaj również: Jak wyjść ze swojej strefy komfortu.