Żyjemy obecnie w społeczeństwie, w którym zarówno sporo dzieci jak i osób dorosłych nie szanuje osób starszych. W wielu rodzinach stosunki między rodzicami i dziadkami są napięte, co skutkuje tym, że dzieci przestają szanować swoich dziadków. Prawidłowa więź między wszystkimi członkami rodziny jest ważna i wartościowa zarówno dla dziadków, rodziców jak i wnuków.
Komunikacja między dziadkami i wnukami ma duży wpływ na rozwój dzieci. Jednakże taka relacja nie będzie nigdy zdrowa, jeśli w rodzinie nie ma szacunku. Jako rodzic, powinieneś wziąć odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się w twojej rodzinie, wdrażając pozytywne wartości swoim dzieciom. Jeśli nie wiesz, jak podnieść poziom szacunku w relacji dziadek/babcia-wnuk, podpowiemy ci dziś, jak możesz to robić.

 

Jak nauczyć dziecko szacunku do dziadków?

 

1. Nigdy nie przymykaj oka

Jeżeli przynajmniej raz zauważyłeś, że twoje dzieci nie okazują należnego szacunku dziadkom, nie powinieneś przymykać oka ani milczeć. To absolutnie niedopuszczalne i istnieje wysokie ryzyko, że lekceważący stosunek w przyszłości stanie się również twoim udziałem.
Twoją rodzicielską misją jest wybudowanie pomostu łączącego pokolenie dzieci i ich dziadków. Nie czekaj, aż sytuacja wymknie się spod kontroli. Powiedz swoim dzieciom, że szanowanie i wspieranie starszych to konieczność. Nie ma znaczenia, jak bardzo jesteś zajęty, nieodzowne jest znalezienie czasu na zapoznanie dzieci z takimi podstawowymi zasadami.

 

2. Szanuj starszych

Twoje starania nauczenia dzieci szacunku dla dziadków okażą się bezowocne, jeśli ty sam pozwolisz sobie na brak respektu dla starszych. Jesteś przecież wzorem dla swoich dzieci.
Niezależnie, czy ci się to podoba czy nie, one absorbują twoje emocje, analizują słowa i powtarzają twoje zachowania. Jeżeli naprawdę chcesz wychować dzieci w szacunku dla dziadków, ale sytuacja nie poprawia się, to być może powinieneś popracować również nad sobą.

 

3. Zacznij okazywać uczucia

Niewiarygodnie trudno jest znaleźć złoty środek między powściągliwością, a nadmierną wylewnością. To właśnie dlatego zwykle uciekamy się do skrajności i popełniamy błędy. Jeżeli jesteś skrajnie powściągliwą lub nawet nieśmiałą osobą, to dla twoich dzieci nauka otwartego wyrażania uczuć również będzie trudna.
Jeśli chcesz stworzyć więź emocjonalną między dziećmi i ich dziadkami, powinieneś najpierw pokonać swoją niepewność i zacząć wyrażać uczucia do rodziców w obecności dzieci. Powinny usłyszeć i zrozumieć, że mówienie „kocham cię” do rodzica lub dziadka jest czymś zwyczajnym.

 

4. Dziel się rodzinnymi historiami

Wiele współczesnych dzieci nie wie prawie nic o swoich dziadkach, pradziadkach i innych członkach dalszej rodziny. Ale winą za tą niewiedzę należy obarczyć jedynie rodziców.

Opowiedz dzieciom historię długiego i trudnego życia ich dziadków. Jeśli to możliwe, spróbuj wzmocnić swoje słowa, pokazując rodzinne zdjęcia. Jeżeli są niepełnosprawni lub doświadczają różnych problemów medycznych, powinieneś wyjaśnić swoim dzieciom, że trudno jest walczyć z przewlekłą chorobą z uśmiechem na twarzy.

 

5. Zachęć swoje dzieci do uprzejmych zachowań

Twoje dzieci powinny wiedzieć, że od czasu do czasu należy zapytać dziadków, jak się czują, pomóc babci w robieniu ciasteczek, przynieść dziadkowi gazetę lub kapcie i robić wiele innych dobrych uczynków.
Te szczere akty dobrej woli zwykle sprawiają, że serca dziadków biją szybciej i pozwalają im odczuć, że nadal są kochani i szanowani. Zarówno małe, jak i duże dobre uczynki spełniane przez twoje dzieci, nie powinny przejść niezauważone, gdyż mogą szybko stracić zainteresowanie i motywację. Od dzisiaj zacznij je nagradzać i chwalić, a będą pamiętać, że pełne szacunku nastawienie w stosunku do dziadków jest czymś dobrym.

 

6. Razem odkrywajcie świat bajek

Nie ma znaczenia, jak bardzo wyczerpany i zmęczony czujesz się po ciężkim dniu w pracy, nigdy nie powinieneś zapomnieć ani odmówić przeczytania bajki swoim dzieciom. Jednak samo czytanie nie wystarcza, bo często dzieci same nie potrafią zrozumieć przesłania i morału bajki.
Jeśli chcesz, by twoje dziecko nauczyło się czegoś z kreskówek lub bajek i stało się lepszym człowiekiem, po przeczytaniu powinieneś przeanalizować uczynki postaci i przedyskutować akcję opowieści z dziećmi. Poszukaj bajek opisujących relację dziadek-wnuk.

 

7. Naucz je dawać prezenty dziadkom

Dziadkowie zazwyczaj rozpieszczają swoje wnuki obdarowując je masą prezentów i słodyczy. Naucz swoje dziecko dziękować za każdym razem, kiedy utrzymuje prezent od babci lub dziadka. Uświadom mu, że dziadkom będzie bardzo miło, jeżeli od czas do czas podaruje im jakiś drobny prezent, na przykład samodzielnie wykonaną laurkę.
Angażuj dzieci w przygotowania do rodzinny uroczystości ważnych dla dziadków, na przykład imprezy z okazji ich rocznicy ślubu. Ich aktywny udział w przygotowaniach i szczere pragnienie pozytywnego zaskoczenia dziadków, zwiększy znaczenie starszego pokolenia w ich sercach. Kiedy staną się starsi, zaczną sami winszować swoim dziadkom.

Trudno jest zharmonizować relacje między członkami rodziny, a współczesne dzieci są tak zajęte łapaniem Pokemonów lub graniem w inne gry, że nie mają czasu dla dziadków. Zacznij więc jak najwcześniej uczyć dzieci szacunku do dziadków i pomóż swojemu dziecku docenić rodzinę, którą posiada.

 

Przeczytaj również:

Po czym poznać, że dziecko może korzystać z laptopa lub tabletu?

Jak nauczyć dziecko wdzięczności?

 

jak nauczyć dziecko szacunku; co robić, żeby dziecko szanowało starszych; jak nauczyć dziecko szacunku do dziadków