Istnieje mnóstwo różnych sposobów na wychowanie wdzięcznego dziecka. Każde dziecko jest inne, więc potrzebuje indywidualnego podejścia, ale jest kilka podstawowych wskazówek, które pozwolą ci poradzić sobie z tym trudnym zadaniem. Pomaganie twojemu maluchowi w ukształtowaniu wdzięczności w codziennym zachowaniu, jest twoją odpowiedzialnością. Zatem rodzice, jeśli chcecie, aby wasze dziecko dziękowało wam za wszystko, co robicie, aby uczynić jego życie lepszym i doceniało to, co ma, zerknijcie na listę sposobów, które pomogą wam nauczyć wasze dziecko okazywania wdzięczności.

Jak nauczyć dziecko wdzięczności?

 

1. Naucz je odczuwać i wyrażać wdzięczność

Dziecko nie dowie się, czego chcesz, jeśli nie powiesz i nie pokażesz mu tego. Powinieneś uczyć twoje dziecko odczuwać i wyrażać wdzięczność, kiedy jest to potrzebne. Nawet jeśli nie jesteś w stanie sprawić, aby miało to uczucie głęboko w sercu, jako że jest to dosyć indywidualna sprawa, możesz zawsze być w stanie poprosić je, aby wyrażało to słowami lub czynami. Nie oczekuj, że twój maluch zacznie odczuwać i okazywać wdzięczność z dnia na dzień. Jest to długi proces, który jednak wart jest wysiłku.

 

2. Pokaż przykład

Twoje dziecko powinno wiedzieć, że jego życie mogłoby być znacznie gorsze, niż jest teraz. Opowiedz mu o dzieciach, które nie mają rodziców (jeżeli jest małe to oczywiście w bardzo delikatny sposób) albo znajdź jakiś inny sposób, aby uświadomić mu, jakim jest szczęściarzem. To powinno uświadomić twojemu dziecku, za co powinno być wdzięczne. Mimo że nie ma potrzeby straszenia dzieci drastycznymi przykładami sytuacji życiowej innych ludzi, możesz na co dzień pokazywać im, że mają dobre życie. Wciągnij dzieci w jakąś pracę charytatywną, aby pokazać, że wielu ludzi boryka się z różnymi problemami. Jednym słowem – spraw, aby dziecko zobaczyło różnicę.

 

3. Przestań kupować wszystko, czego dziecko chce

To może wydawać się okrutne, ale ma naprawdę ogromny sens. Ktoś, kto zawsze dostaje to, czego chce, zaczyna stopniowo zachowywać się, jakby wszystko mu się należało. Jeśli nie chcesz pozwolić swojemu dziecku stać się nieposłusznym, nie powinieneś kupować wszystkiego, czego dzieco sobie życzy. Naucz swoje dziecko oszczędzać pieniądze i kupować mądrze. To pomoże uchronić ci dziecko przed byciem samolubnym. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na wychowanie wdzięcznego dziecka.

 

4. Bądź przykładem

Dzieci chętniej robią to, co my robimy, niż to, co mówimy, że mają robić. Dlatego jeśli chcesz stworzyć uczucie wdzięczności w umyśle twojego dziecka, musisz sam być wdzięczny. Mów „dziękuję” każdemu, kto pomaga ci albo coś ci daje. Okazuj wdzięczność za wszystko, co masz w życiu, a twoje dziecko zacznie cię naśladować i będzie robić to samo.

 

5. Pokaż jasną stronę życia

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co sprawia, że ludzie pozostają niewdzięczni? Odpowiedź jest prosta – oni nie są wstanie przyznać, że jest mnóstwo wartościowych rzeczy w życiu, bo tylko ten, kto jest świadomy ich istnienia ma wdzięczność głęboko w sercu. Wdzięczność to przede wszystkim bycie wystarczająco pozytywnym, aby być w stanie zobaczyć jasną stronę życia. Jeśli chcesz mieć wdzięczne dziecko, powinieneś nauczyć je zauważać rzeczy, za które powinniśmy być wdzięczni. Rozwijaj ich pozytywny sposób myślenia poprzez zwracanie uwagi tak często, jak to tylko możliwe, na chwile i rzeczy, które czynią nas szczęśliwszymi.

 

6. Rozmawiaj

Dzieci kochają rozmowy. Najprostszym sposobem na wychowanie wdzięcznego dziecka jest przedyskutowanie z nim korzyści z bycia wdzięcznym. Możesz powiedzieć, że ty osobiście dostajesz mnóstwo pozytywnej energii w życiu poprzez bycie wdzięcznym i nie potrzebujesz do szczęścia zbyt wiele. Oczywiście, dziecko najlepiej zrozumie to, co same przeżyło, ale dyskutowanie z nim o takich rzeczach jest równie ważne.

 

7. Pozwól dziecku ćwiczyć

Praktyka jest ważniejsza niż słowa. Jeśli widzisz, że dzieci nie dziękują za nowe rzeczy, które otrzymują, nie ignoruj tego faktu, ponieważ jeśli tak postąpisz, one uznają to za normalne. W takiej sytuacji możesz zabrać prezent lub zabronić go używać przez określony okres czasu lub mniej drastycznie – po prostu za każdym razem do skutku przypominać dziecku, że powinno podziękować. Jeżeli będziesz w tym konsekwentna, to dziecko z pewnością dość szybko zacznie pamiętać o tym, że trzeba dziękować i okazywać wdzięczność.
Kiedy dziecko dorasta, robimy wszystko, aby wnieść jak najwięcej szczęścia w jego życie. Jest wiele przykładów niezasłużenie niewdzięcznych postaw, jakie spotykają rodziców, kiedy ich dzieci dorosną. Na szczęście istniej sporo rad, jak nauczyć dziecko wdzięczności. Jeżeli jesteś lub planujesz w przyszłości zostać mamą lub tatą, to życzę ci wychowania wdzięcznego i szczęśliwego dziecka bez jakichkolwiek problemów! A jeżeli masz jakieś swoje własne sprawdzone rady, jak nauczyć dziecko wdzięczności, to koniecznie podziel się nimi w komentarzu.