W dzisiejszych czasach większość dzieci ma dostęp do smartfona, laptopa lub tabletu. Niektóre z nich jeszcze nie potrafią dobrze mówić, a już dokładnie wiedzą, czym jest komputer i jak go obsługiwać. Najciekawsze jest to, że 4-5 latki używają go bez nadzoru osób dorosłych. Tu należy zadać sobie pytanie: w jakim wieku dziecko może zacząć korzystać z takiej technologii? Tak niewielu rodziców o tym myśli, jednak pytanie to jest bardzo ważne. Oczywiście to ty sama znasz swoje dziecko najlepiej i to ty zadecydujesz o tym, kiedy twoje dziecko będzie mogło korzystać z laptopa lub tabletu, ale jeśli jest ci trudno podjąć decyzję, to zerknij na poniższe punkty. Mam nadzieję, że pomogą ci one podjąć właściwą decyzję.

 

Po czym poznać, że dziecko może korzystać z laptopa lub tabletu?

 

1. Umie liczyć

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy dziecko jest faktycznie gotowe na to, aby korzystać z nowoczesnej technologii. Laptopy i tablety umożliwiają pracę z liczbami i tu ważne jest, czy dziecko umie liczyć. Jeśli dziecko umie liczyć, to jest spora szansa, że będzie ono na tyle przygotowane, aby móc poprawnie korzystać z komputera.

 

2. Potrafi rozróżnić dobro i zło

W dzisiejszych czasach codzienne funkcjonowanie bez dostępu do Internetu jest prawie niemożliwe. Smartfony, tablety i laptopy służą do łączenia się z Internetem i dlatego twoje dziecko, zanim zacznie z nich korzystać, powinno wiedzieć, co jest dobre, a co złe. W Internecie dostępne są nie tylko przydatne informacje i rozwijające intelektualnie gry dla dzieci, ale również sporo treści niebezpiecznych dla dzieci. Zanim pozwolisz dziecku korzystać z takich urządzeń, koniecznie uprzedź je o niebezpieczeństwach czyhających w sieci i zainstaluj na urządzeniu blokadę rodzicielską. Gry edukacyjne są pewnym sposobem na poznawanie świata, ale nie można zapominać o tym, że to rodzic jest odpowiedzialny za dziecko i to właśnie on powinien uczyć swoje dzieci przydatnych umiejętności.

 

3. Zna wartość pieniędzy

Jeden z moich znajomych dał swojemu dziecku telefon komórkowy, w którym nie było bezpłatnego dostępu do Internetu. Dziecko grało na telefonie przez około godzinę, a później znajomy otrzymał spory rachunek za telefon. Okazało się, że dziecko mojego przyjaciela zamówiło kilka bardzo drogich gier na telefon komórkowy. Dlatego tak ważne jest to, aby rodzice uświadamiali swoje dzieci, że korzystanie z najnowszych technologii nie zawsze jest darmowe.

 

4. Potrafi czytać

Czytanie to kolejna umiejętność, którą powinno posiadać twoje dziecko, zanim zacznie korzystać z nowoczesnych technologii na własną rękę. Jeżeli twoje dziecko nie posiada jeszcze takiej umiejętności, rozsądnie będzie jeśli zabronisz mu na razie korzystania z laptopa, telefonu czy tabletu.

 

5. Jest świadome zasad bezpieczeństwa

Technologia nie jest niebezpieczna dla rodzica, ale dla dziecka niestety tak. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, czy dziecko jest świadome zasad bezpieczeństwa i dopiero wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że tak jest, pozwolić mu na korzystanie z elektronicznych urządzeń. Co zrobić w momencie, gdy korzystanie przez dziecko z Internetu wymyka się spod kontroli? W takim momencie warto jeszcze raz uświadomić dziecku, jakie niebezpieczeństwa mogą z tego wynikać.

 

6. Rodzina spędza ze sobą dużo czasu

Spędzanie dużej ilości czasu z dziećmi jest kluczem do budowania prawidłowych relacji w rodzinie. Należy zwracać uwagę na dziecko i na to, ile czasu spędza przed monitorem komputera. Jeśli rodzice nie będą mieć tego pod kontrolą, to nowoczesna technologia może nauczyć ich dzieci wielu niebezpiecznych rzeczy. Dzieci zazwyczaj nie podejmują żadnych decyzji, po prostu patrzą na to, co wyświetla się na monitorze. Jeśli chcesz, aby twoja rodzina była szczęśliwa, poświęć jej więcej czasu. Często mów dzieciom, jak bardzo je kochasz. Dzięki temu zrozumieją, na czym polega prawdziwe życie i co w nim jest najważniejsze.

 

7. Ma zdrowe oczy

Zanim pozwolisz dziecku korzystać z telefonu komórkowego, tabletu czy komputera, udaj się z dzieckiem na wizytę do okulisty. Zbyt długie wpatrywanie się w ekran komputera może negatywnie wpłynąć na wzrok dziecka. Jeśli nawet okaże się, że ze wzrokiem twojego dziecka jest wszystko w porządku, to najlepiej wyznaczyć godziny, w których będzie ono korzystać na przykład z komputera. Dzięki temu znacznie ograniczymy ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem.

 

W sieci internetowej znajduje się wiele niepotrzebnych treści, które mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Z drugiej strony istnieje jednak wiele programów i gier edukacyjnych, które umożliwią pokazanie dziecku użytecznych informacji, które będą miały pozytywny wpływ na jego rozwój.

Jeśli twoje dziecko spełnia wszystkie powyższe kryteria, to na pewno jest w pełni gotowe, aby korzystać z tego typu technologii :-)