W każdym, nawet najbardziej zadbanym i najstaranniej wysprzątanym domu od czasu do czasu coś zaczyna… śmierdzieć. W dzisiejszym wpisie rozprawiamy się z nieprzyjemnymi zapachami w domu pochodzącymi z lodówki, szafki na buty, kuwety, a nawet z odkurzacza.

 

Domowe sposoby na nieprzyjemne zapachy w domu

 

1. LODÓWKA

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu w lodowce mogą być nie tylko resztki jedzenia, ale również sery, wędliny, ryby oraz czosnek lub cebula. Aby usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki, w pierwszej kolejności należy pozbyć się z niej wszystkiego, co jest przeterminowane oraz rzeczy, które wydzielają nieprzyjemny zapach. Ser i wędliny trzeba schować do szczelnych pojemników lub zawinąć w folię spożywczą.

Zneutralizować nieprzyjemny zapach można rozsypując na talerzyku łyżkę sody oczyszczonej z kilkoma kroplami cytryny lub łyżkę kawy. Tak samo jak kawa zadziałają fusy z kawy. Soda i kawa mogą pozostać w lodówce nawet na miesiąc, natomiast fusy należy wymieniać co kilka dni.

Po pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu można włożyć do lodówki wacik kosmetyczny lub kawałek waty nasączony olejkiem zapachowym, albo ekstraktem z wanilii. Możesz również użyć jakiegoś kupnego zapachu do lodówki.

 

2. TOALETA

Spłukiwanie wody i zamykanie deski po każdym skorzystaniu z toalety to podstawa. Należy również pamiętać o częstym i regularnym myciu wszystkich zakamarków deski sedesowej przeznaczonymi do tego detergentami. Aby wzmocnić ich działanie używa się również kostek toaletowych, odświeżaczy powietrza oraz kostek do dolnopłuków. Dobrym sposobem walki z nieprzyjemnymi zapachami w toalecie jest również palenie świeczek zapachowych lub kadzidełek.

 

3. DYM PAPIEROSOWY

Myślę, że w dzisiejszych czasach już mało kto pali w domu, ale zapach dymu papierosowego często “przynosimy” ze sobą z miejsc takich jak kawiarnia lub klub. Jedynym sposobem, żeby się go pozbyć jest kąpiel i wypranie ubrań. Możesz również kupić sobie odświeżacz powietrza typu anti smoke. Jeżeli ktoś zapalił papierosa u ciebie w domu, to możesz zapalić świeczkę lub rozstawić w mieszkaniu miseczki z octem. Zapach dymu z papierosów wchłonie również… mokry ręcznik. Namocz ręcznik i po prostu machaj nim w powietrzu, aby szybciej pozbyć się tego zapachu.

 

4. KUWETA KOTA

Osobiście zawsze używam żwirków zapachowych, ale świetnym sposobem na zneutralizowanie zapachów z kociej kuwety jest wymieszanie żwirku z paczuszką proszku do pieczenia.

 

5. SZAFKA NA BUTY

Jeżeli nie chcesz, by w twojej szafce na buty pojawił się nieprzyjemny zapach, to nigdy nie wkładaj do niej mokrego obuwia. Jeżeli zdarzyło ci się przemoczyć buty, to wyjmij z nich wkładkę i wysusz ją oraz buty. Aby pozbyć się wilgoci z butów, możesz włożyć do nich ręczniki papierowe lub skarpetki wypełnione żwirkiem dla kota. Nie zapominaj o regularnym używaniu dezodorantów do obuwia.

 

6. KUCHNIA

Przyczyną nieprzyjemnych zapachów w kuchni jest zazwyczaj smażenie, gotowanie i pieczenie. Aby zneutralizować nieprzyjemne zapachy można zapalić w kuchni specjalną świeczkę, która pochłania zapachy kuchenne, ale istnieje też kilka sprawdzonych, domowych sposobów. Pierwszym z nich jest podgrzanie w piekarniku skórki z pomarańczy lub mandarynek. Drugi to zagotowanie na małym ogniu wody z kilkoma goździkami lub laską cynamonu. Podgrzać możesz również samą wodę z octem. Ostatnim sposobem jest rozsypanie na blasze garści ziół i wstawienie ich do piekarnika rozgrzanego do 100 stopni Celsjusza.

 

7. KOSZ NA ŚMIECI

Jeżeli nie używasz worków na śmieci, to każdorazowo po opróżnieniu kosza wymyj go porządnie ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Najlepszym sposobem na uniknięcie jakichkolwiek nieprzyjemnych zapachów pochodzących z kosza na śmieci jest używanie worków, wyrzucanie śmieci codziennie oraz używanie zapachowych odświeżaczy.

 

8. ZMYWARKA

Maksymalny czas na jaki możesz pozostawić brudne naczynia w zmywarce to 1-2 dni. Po tym czasie resztki jedzenia na naczyniach zaczną po prostu cuchnąć. Aby nie dopuścić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, przed włożeniem naczynia do zmywarki dokładnie spłucz z niego resztki jedzenia. Na rynku dostępne są specjalne zapachy do zmywarki, ale aby uzyskać podobny efekt niższym kosztem, przed włączeniem zmywarki wrzuć do niej pół cytryny.

 

9. ODKURZACZ

Brzydki zapach z odkurzacza to problem, z którym w moim domu borykamy się praktycznie cały czas. Sposoby, które działają to wciągnięcie odkurzaczem garstki proszku do prania, posmarowanie filtrów olejkiem eterycznym lub kupno specjalnego odświeżacza do odkurzacza.

 

10. ZLEW

Aby pozbyć się brzydkiego zapachu pochodzącego z odpływu zlewu, należy regularnie wlewać do niego płyny odkażające (np. Kret) lub wsypywać pół szklanki sody i zalewać ją odrobiną cieplej wody.