Z przeprowadzonych badań wynika, że naprawdę bardzo duża ilość osób nie pierze ubrań tuż po zakupie. Nowa odzież trafia prosto z torebki do szafy, czasami jeszcze z metkami, a potem od razu jest zakładana bezpośrednio na ciało. Odpowiedź na pytanie, czy prać ubrania po zakupie, nie jest więc wcale taka oczywista i nie każdy potrafi udzielić jej prawidłowo, mimo że właśnie oczywiste powinno być to, iż po zakupie każdą rzecz należy przeprać, by usunąć z niej to, co absolutnie nie powinno mieć kontaktu ze skórą.

Przeczytaj również: Jak oszczędzać czas będąc mamą?

Nie chodzi już nawet o to, że ubrania w sklepie mogły być mierzone przez różne osoby, miały kontakt z różnymi ciałami i występującymi na nich bakteriami oraz innymi mikroorganizmami, ale przede wszystkim o to, że na nowych ubraniach występują różne substancje, które mogły dostać się na nie w procesie produkcji. Chodzi tu o różnego rodzaju środki przeznaczone między innymi do konserwacji i zwalczania bakterii. Ponadto na nowej odzieży mogą pojawić się barwniki i środki barwiące, potrafiące prowadzić do uczuleń i alergii, a także środki plamoodporne czy nawet różne metale ciężkie, których wystąpienie jest zwykle efektem przeprowadzonych procesów barwiących.

Jak prać nowe rzeczy?

Rozwiązanie problemu jest naprawdę proste. Lepiej nie ryzykować przeniesieniem na własną skórę tych wszystkich niewskazanych substancji, a po prostu prać ubrania bezpośrednio po dostarczeniu ich do domu, zanim w ogóle włoży się je do szafy i tuż po wyciągnięciu ich ze sklepowych torebek lub siatek. Pranie ubrań przed pierwszym użyciem jest naprawdę konieczne. Nie trzeba przecież wrzucać tych ubrań do wrzątku i zalewać połową butelki płynu do prania, bo wystarczy przeprać je na jakimś krótkim i szybkim programie w temperaturze wynoszącej od trzydziestu do maksymalnie czterdziestu stopni Celsjusza.

Przeczytaj również: Jak szybko i skutecznie zdezynfekować odzież?

Każdy, kto jeszcze do niedawna zastanawiał się nad odpowiedzią na pytanie, czy prać ubrania po zakupie, w tym momencie nie powinien mieć już żadnych wątpliwości co do tego, że powinien to robić. Taki krok niewiele kosztuje, a może okazać się zbawienny dla zdrowia (i uniknięcia potencjalnych zagrożeń oraz czynników chorobotwórczych).