Bycie pozytywnie nastawionym do życia może wydawać się sporym wyzwaniem w dzisiejszym społeczeństwie, zwłaszcza gdy cierpisz na przewlekłe lub psychiczne choroby, masz problemy osobiste, lub żyjesz w jakiejkolwiek sytuacji, która odbiera ci energię. Myślenie, że trzeba myśleć pozytywnie to dobry początek, ale to nie wystarczy, bo trzeba mieć ten cel w głowie, a wprowadzenie go w czyn może być dużo bardziej skomplikowane.

Z tego powodu poznasz w tym artykule kilka ćwiczeń pozytywnego myślenia, dzięki którym będziesz w stanie pokonać swój wewnętrzny dialog i zmienić swoje spojrzenie na życie. Jeśli wykonasz te ćwiczenia, zauważysz, jak twoje życie ulega ogromnej poprawie. Są to ćwiczenia gry pozytywnego myślenia, jak strategie, których możesz użyć, w celu niejako “oszukania” swojego umysłu, aby myśleć bardziej pozytywnie. 

Odwiedzaj miejsca, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy.

Kiedy czujesz się smutny lub zły, musisz zrobić “doświadczenie zakotwiczenia”, aby pomóc powstrzymać swoje negatywne myśli. Jest to odwiedzenie, choćby mentalnie, miejsca, które wprawia w dobry nastrój. To doświadczenie może przybrać dowolną formę, może to miejsce, do którego chodziłeś w dzieciństwie, jak dom dziadków. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że możesz “iść w to miejsce” tyle razy, ile potrzebujesz. Już po kilku chwilach poczujesz się szczęśliwa i bezpieczna.


Prowadź dziennik wdzięczności.

Dziennik wdzięczności różni się od pamiętnika. Na początek, zapisywanie tego, za co jesteś wdzięczny, powinno być łatwym i podnoszącym na duchu doświadczeniem, a nie czymś, do czego czujesz się zobowiązany. Myśli, które zapisujesz w tym dzienniku, pomogą ci skupić się na tym, co dobre w twoim życiu — dlaczego? Bo wszystkie te dobre wibracje są dobre dla twojego zdrowia! Wdzięczni ludzie doświadczają mniej bóli i bólów i czują się zdrowsi.

Znajdź ładny notatnik i pdługopis, którym lubisz pisać. Użyj go tylko do napisania swoich kartek z wdzięcznością. Idealnie jest pisać w nim codziennie, ale żeby nie stał się przykrym obowiązkiem, musisz dać sobie swobodę pisania, kiedy chcesz, ale upewnij się, że z niej korzystasz.

Kiedy czujesz się smutny, wyjmij swój dziennik i zapisz dwie lub trzy rzeczy, za które jesteś dziś wdzięczny. W dni, kiedy czujesz, że wszystko idzie dobrze, również spędzaj więcej czasu w swoim dzienniku. Jeśli czujesz się smutny, przeczytaj ponownie wszystkie pozytywne rzeczy, które masz w swoim życiu.

Przeczytaj również: Jak stać się silniejszym psychicznie?

Napisz listę przyjemnych doświadczeń.

Jeśli spędzasz dużo czasu myśląc o najgorszym możliwym wyniku dla każdej sytuacji, zdarza się to wielu ludziom. Życie może być trudne, a próba przekierowania myśli nie wystarczy, by wydobyć cię z negatywnej rutyny.

Spisz listę wszystkich czynności i doświadczeń, które sprawiają, że czujesz się dobrze, szczęśliwie i spokojnie. Może to delektowanie się kawałkiem czekolady, wyjście na spacer z przyjacielem, kąpiel, słuchanie muzyki, czytanie książki, przytulanie się w łóżku z kimś, kogo kochasz — czasami to najmniejsze rzeczy sprawiają, że czujemy się dobrze. Cokolwiek to jest, zapisz to na swojej liście i umieść w miejscu, gdzie będziesz mógł to łatwo zobaczyć.

Gdy masz już spisaną swoją listę, staraj się codziennie doświadczać przynajmniej jednej z tych rzeczy. Kiedy czujesz się szczególnie zmęczony lub smutny, odwołaj się do swojej listy, aby przypomnieć sobie o rzeczach, które sprawiają, że czujesz się dobrze i wyjść z tego negatywnego nastawienia. Następnie wybierz jedną z tych rzeczy i zrób to bądź obecny w doświadczeniu! Na koniec dnia zapisz, co przyniosło ci radość z tego doświadczenia (możesz użyć do tego swojego dziennika wdzięczności!) Następnie zaplanuj swoje doświadczenie na kolejny dzień.

Słoik osiągnięć.

Każdy czuje się dobrze, gdy robi rzeczy dobrze. Dlaczego więc nie wykorzystać mocy słów na sobie, aby pomóc ci myśleć bardziej pozytywnie? Zapisywanie codziennych osiągnięć na małej kartce i zbieranie ich w słoiku ma o wiele większą moc, niż możesz sobie wyobrazić.

Jeśli wykonasz trudne zadanie, zapisz je w swoim słoiku! Jeśli właśnie poznałeś nowego przyjaciela, też to zapisz! Jeśli udało ci się nauczyć jeździć samochodem po latach strachu za kierownicą, zapisz to w swoim słoiku osiągnięć! Następnym razem, gdy będziesz potrzebował trochę zachęty, po prostu wyjmij ze słoika kartkę lub dwie i przeczytaj na głos. To proste, ale potężne ćwiczenie pozytywnego myślenia pomoże ci rozpoznać wszystkie dobre rzeczy, które jesteś w stanie osiągnąć.

Pozytywne afirmacje na swój temat.

Jesteś tym, czym myślisz, że jesteś! Praktykowanie pozytywnych afirmacji to skuteczna strategia, którą można stosować w różnych trudnych sytuacjach. Weź stos karteczek samoprzylepnych oraz długopis i zapisz kilka swoich ulubionych cytatów motywacyjnych, pozytywnych afirmacji lub cech, które lubisz w sobie. Jednym z najlepszych sposobów, aby rozpocząć, jest stworzenie pozytywnych afirmacji specyficznych dla ciebie. Jeśli masz z tym kłopot, po prostu porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi i poproś, by cię opisali? Będziesz zaskoczony!

Przeczytaj również: Jak przestać narzekać?

Kiedy będziesz miał zapisane około 15 notatek, powtarzaj te słowa na głos patrząc w lustro, bo to zaprogramuje je w twoim umyśle. Aby ta gra była jeszcze potężniejsza, należy wypowiadać te afirmacje w czasie teraźniejszym, na przykład: “Jestem dobrą i życzliwą osobą”, “Jestem w stanie osiągnąć swoje marzenia”, “Kocham i akceptuję siebie takim, jakim jestem”.

Na koniec umieść wszystkie notatki w całym domu tak, abyś mógł je regularnie oglądać, na przykład na lustrze, lodówce, obok lampki nocnej, a nawet na klawiaturze komputera. Będą to twoje własne przypomnienia, abyś nigdy nie zapomniał, jak niesamowity jesteś.