Narzekanie jest złym nawykiem, z którym stanowczo powinnaś zerwać, żeby być szczęśliwsza. Liczne badania wykazały, że nawyk narzekania może wpływać na nasz mózg, nasze zdrowie fizyczne oraz pogarszać nasze samopoczucie. Ten zły nawyk może być przyczyną braku satysfakcji z codziennego życia i może prowadzić do lęku, depresji oraz innych zaburzeń emocjonalnych. Często narzekamy, nie zdając sobie sprawy, że to nam nie pomoże. Jeśli próbujesz pozbyć się nawyku narzekania, oto kilka wskazówek, do których powinnaś się zastosować.

 

Jak przestać narzekać?

 

1. Nie skupiaj się na rzeczach, których nie możesz kontrolować ani zmienić

Jest wiele rzeczy, których nie możesz ani zmienić, ani kontrolować, choćbyś bardzo próbowała. Nie możesz zmienić pogody, menu w porze lunchu ani decyzji zarządu, więc nie przejmuj się tymi rzeczami. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Nie pozwól więc, żeby coś, na co nie masz wpływu, sprawiało, że czujesz się przygnębiony.

 

2. Bądź wdzięczna za to, co masz

Często narzekamy z powodu rzeczy, których nie mamy, zapominając wspomnieć o tych, które już posiadamy. Bądź wdzięczna za to, co masz w życiu, a masz szczęście, że jesteś sobą. Zrób listę rzeczy, za które jesteś wdzięczna, a zobaczysz, że nie masz powodów do narzekania. Narzekanie jest złym nawykiem i nigdy nikomu nie pomaga. Spróbuj zamienić narzekanie w działanie, a zobaczysz, jak bardzo zmieni się twoje życie.

3. Miej pozytywne nastawienie

Wiem, to trudne, żeby zachować pozytywne nastawienie, kiedy cały czas narzekasz, ale jedną z najlepszych dróg do tego, żeby zerwać z nawykiem narzekania, jest trwanie w pozytywnym nastawieniu. Naucz się akceptować fakt, że nic na świecie nie jest doskonałe. Nie bój się popełniać błędów i mylić się, ponieważ twoje błędy i pomyłki pomagają ci ulepszać twoje życie. Nie koncentruj się na swoich błędach, ucz się na nich i rozwijaj się.

4. Naucz się dostosowywać się do zmian

Życie jest pełne zmian, więc ważne jest, żebyś nauczyła się dostosowywać do wszystkich nieprzewidywalnych zmian, jakie zachodzą w życiu. Jak wcześniej wspomniałam, jest wiele spraw, których nie możesz kontrolować ani zmienić, więc najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, jest zaakceptowanie ich i nie skarżenie się na nie. Zawsze znajdź pozytyw w każdej sytuacji, nie ważne jak trudna by była.

5. Naucz się być asertywny

Jeśli chcesz zerwać z nawykiem narzekania, powinnaś bez wątpienia nauczyć się być bardziej asertywna. Naucz się walczyć o siebie, jednocześnie szanując drugą osobę. Nigdy nie powinnaś dać się traktować jak czyjeś popychadło. Przestań narzekać, pokaż swoją pewność siebie, ale upewnij się, że jesteś uprzejma i patrz ludziom prosto w oczy, kiedy mówisz do nich albo ich słuchasz.

6. Przestań oceniać innych

Czasami narzekamy na coś, co ktoś nam zrobił, nie znając całej historii. Najczęściej oceniamy innych bez powodu i tylko pogarszamy sytuację. Na przykład: jeśli narzekasz na sposób, w jaki traktuje się kolega z pracy, nie robiąc nic, żeby to zmienić, sytuacja się nie ulegnie zmianie i nikomu nie pomożesz. Spróbuj postawić się na miejscu kolegi i zrozumieć przyczyny jego zachowania.

7. Bądź przykładem

Jeśli chcesz, żeby ludzie wokół ciebie przestali ciągle narzekać, musisz pierwsza zerwać z nawykiem narzekania. Jeśli ktoś na coś narzeka, staraj się zmienić temat rozmowy i pomóż mu uświadomić sobie, że narzekanie jest złym nawykiem, który nie tylko jest irytujący, ale także wpływa na stan zdrowia. Bądź przykładem i zerwij z tym okropnym nawykiem. Poczujesz się bardziej wolna, szczęśliwsza i będziesz naprawdę cieszyć się życiem.
Narzekanie jest jednym z najgorszych nawyków, z którym każdy z nas powinien zerwać. To niezwykle trudne, żeby przestać narzekać i osądzać innych, ale powinieneś to zrobić, żeby twoje życie było łatwiejsze i szczęśliwsze. Czy przyłapujesz się na tym, że ciągle narzekasz? A może masz jakieś swoje sprawdzone patenty na to, jak przestać narzekać?