Chciałbyś być silnym psychicznie człowiekiem, który zawsze wie, co robić? Być może zdarza ci się widywać ludzi sukcesu i zastanawiasz się, skąd biorą energię i dlaczego zawsze są tacy radośni. Powodem ich radości nie jest jedynie ich bogactwo. Sekretem jest ich stabilna i silna psychika. Tacy ludzie są w stanie przejąć kontrolę nad swoich życiem, dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad. Jeśli chcesz zostać taką silną i stabilną psychicznie osobą, zapoznaj się z listą kilku prostych wskazówek.

 

 

Jak stać się silniejszym psychicznie

14 wskazówek

 

1. Bądź pierwszy

Bycie pierwszym bywa trudne, tym bardziej, gdy obok ciebie nie ma nikogo, kto mógłby ci pomóc. Jednak nie powinieneś obawiać się bycia pionierem i dokonania czegoś jako pierwszy. Takie doświadczenie daje ogromną moc i poczucie, że wnosisz do otaczającego cię świata coś nowego. Dzięki temu możesz ustalać własne prawa i granice. Miej dość odwagi, aby zostać założycielem tego, o czym marzysz. I choć oznacza to ogromną odpowiedzialność za swój projekt, dzięki temu doświadczeniu nauczysz się także, jak być silnym psychicznie w obliczu wyzwań.

 

2. Nie podążaj za tłumem

Silnym nie jest ten, kto potrafi dobrze wykonać powierzone mu zadania. Ludzie silni sami wyznaczają swoje zasady. Nie podążają za tłumem, idą w swoją stronę, nie działają tak, jak oczekują tego inni. Podejmuj własne decyzje i nie bój się powiedzieć „nie”. To prawda, że będąc asertywnym możesz zranić czyjeś uczucia, ale to twoje życie i możesz z nim zrobić co chcesz. Jeśli ktoś nie zgadza się z twoimi decyzjami, nie martw się tym. To jego problem, nie twój.

 

3. Rób co chcesz

Często robimy rzeczy, których tak naprawdę nie chcemy. I nie chodzi jedynie o obowiązki zawodowe. Zdarza się, że jedziemy na wycieczkę, którą wybrali znajomi, imprezujemy ponieważ znajomi tak robią, a nawet jemy potrawy, na które nie mamy ochoty. Jeśli aktualnie masz natłok obowiązków na głowie – poinformuj o tym swoich bliskich. Czasami chcemy odłożyć wszystkie zadania na bok, zapomnieć o naszych obowiązkach i po prostu dobrze się bawić. Jednak każdy z nas musi się od czasu do czasu zrelaksować. Jeśli mierzysz się z natłokiem obowiązków i nie masz ochoty nigdzie wychodzić – zostań w domu. Nigdy nie rób tego, czego nie chcesz. To nie przyniesie żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – będzie powodować frustrację.

 

4. Podążaj za marzeniami

Czy wiesz, czego chcesz od swojego życia? Jeśli nie, to nie masz czasu do stracenia. Czym prędzej określ swoje cele i marzenia i zrób wszystko, aby je osiągnąć. Silni ludzie zawsze podążają za swoimi celami i nic nie może ich powstrzymać. Co prawda dobrze jest słuchać rad innych osób, ale doradców trzeba dobierać sobie bardzo roztropnie. Nie słuchaj opinii  i rad co jest dla ciebie najlepsze i co powinieneś zrobić, jeśli są wygłaszane przez osobę, która nigdy nie była w twojej sytuacji i nie wie, o czym mówi. Jesteś silną i niezależną osobą. Dlaczego miałbyś słuchać cudzych rad, jak postępować, gdy sam wiesz najlepiej, jak zrobić coś poprawnie? Pracuj na tym, aby osiągnąć sukces!

 

5. Myśl pozytywnie

Kolejną rzeczą, którą robią wszyscy ludzie z silną psychiką, jest pielęgnowanie pozytywnego myślenia na co dzień. Spróbuj zobaczyć szklankę w połowie pełną i poszukaj czegoś dobrego, nawet jeśli znajdziesz się w najgorszej sytuacji. Nigdy nie dostrzeżesz własnego szczęścia, jeśli się na nim nie skupisz. Szczęśliwym człowiekiem, nie jest ten, który ma wszystko, lecz ten, który zdaje sobie sprawę z tego jak cenne jest to, co ma i bardzo to docenia.

 

6. Naucz się dzielić szczęściem z innymi ludźmi

Ludzie silni psychicznie widzą jasną stronę życia. Są w stanie świętować sukces innych bez zazdrości. Na pewno masz rodzinę, przyjaciół i innych ludzi, którzy cię kochają, więc nie ignoruj ich osiągnięć i bądź gotowy dzielić się z nimi swoim szczęściem. To sprawi, że nie tylko będziesz lepszą osobą, ale będziesz żył szczęśliwszym i spokojniejszym życiem. Współdzielenie pozytywnych doświadczeń inspiruje, daje siłę, odświeża umysł i popycha do wzbogacenia życia o kolejne sukcesy.

 

7. Zmień swoje nastawienie

Powinieneś być nastawiony na przezwyciężenie trudności w życiu, ale równocześnie świadomy, że są pewne sytuacje, których nie możemy zmienić bez względu na to, jak silni jesteśmy. Kiedy napotkasz niektóre z nich, pamiętaj o jednej prostej, ale przydatnej zasadzie – jeśli nie możesz zmienić sytuacji, zmień swoje nastawienie do niej. Naucz się akceptować złe chwile i zamieniaj je w korzyści, ponieważ z każdego doświadczenia możemy wynieść coś pozytywnego, nawet z najgorszej sytuacji.

 

8. Pomagaj innym

Jeśli jesteś silną i niezależną osobą, nie potrzebujesz powodu, aby pomagać innym. Miej świadomość, że nie zawsze musisz dostawać coś w zamian, kiedy zrobisz komuś przysługę. Bezinteresowne pomaganie pozwala zwiększyć swoją samoocenę. Niesienie pomocy i związana z nim wdzięczność to bardzo przyjemne doświadczenie. Staraj się być życzliwym, współczującym człowiekiem, aby przyciągnąć spokój i szczęście do swojego życia.

 

9. Wykorzystaj swoje lęki na swoją korzyść

Wszyscy mamy lęki, które chcemy przezwyciężyć. Czasami mogą okazać się one pomocne, jeśli wykorzystasz je na swoją korzyść. Kiedy ludzie sukcesu obawiają się całkowitej porażki, motywuje ich to do większej pracy, uczenia się – dzięki temu stają się mądrzejsi, silniejsi i bardziej kompetentni. Silni ludzie nie siedzą w kącie trzęsąc się ze strachu. Staraj się traktować swój strach nie jako przeszkodę, ale jako motywację.

 

10. Bądź cierpliwy

Ludzie sukcesu nigdy się nie spieszą, jeśli chodzi o podejmowanie ważnych decyzji. Wiedzą, że czasem lepiej poczekać. Dzięki temu nie ulegają emocjom. Cierpliwość jest kluczem do siły mentalnej. Rozwijaj tę umiejętność, a dostrzeżesz więcej możliwości, więcej szans i więcej sposobów na szczęśliwe życie.

 

11. Zaakceptuj porażkę

Co zwykle robisz kiedy coś ci się nie uda? Większość ludzi wpada w przygnębienie i stwierdza, że to koniec. Zaakceptuj swoje błędy i niepowodzenia, aby stać się osobą silną psychicznie. Porażka jest częścią sukcesu. Kiedy dzieci uczą się chodzić, nie przestają, gdy upadną. Cały czas podnoszą się i próbują dalej. Sukces polega na przezwyciężaniu niepowodzeń. Im więcej trudności napotykasz, tym bliższej sukcesu jesteś. Ucz się na własnych błędach, aby stać się osobą silną psychicznie.

 

12. Nie zwlekaj

Nigdy nie czekaj na odpowiedni moment, aby rozpocząć szczęśliwe życie. Idealny moment na zmianę twojego życia nigdy nie nadejdzie. Sam wybierasz, kiedy to zrobisz. Ludzie silni psychicznie nie czekają, aż będą gotowi do działania. Zaczynają działać, a następnie uczą się i stają się coraz lepsi w tym, co robią. Tak naprawdę nigdy nie będziesz gotowy, aby zrobić coś, czego nigdy wcześniej nie próbowałeś, więc nie ma sensu odkładać tego na później.

 

13. Uwierz w swoją siłę

Jednym z najważniejszych kroków do stania się silną psychicznie osobą jest wiara w siebie. Usuń kompleksy na zawsze ze swojego życia i powiedz sobie, że jesteś gotowy na więcej i odniesiesz sukces we wszystkim, czego się podejmiesz. Bądź bardziej pewny siebie, przejmij inicjatywę i działaj zgodnie z własnym scenariuszem. Pozbądź się wyrażenia „Spróbuję…” i zacznij zamiast tego mówić „Zrobię!”.

 

14. Nie bierz zbyt wiele do siebie

Staraj się unikać odbierania rzeczy personalnie i przyjmowania ich do siebie. Taka postawa często jest przyczyną nieuzasadnionego niepokoju. Jeśli twój przyjaciel mówi, że nie uda ci ukończyć studiów albo zarobić miliona – nie bierz jej osobiście. Jego słowa nie oznaczają, że nie jesteś wystarczająco dobry, aby to zrobić. Wyrażają raczej sceptycyzm ich autora wobec własnego życia. Potraktuj to jako wyzwanie. Na świecie jest wielu pesymistów i negatywnie nastawionych ludzi. Ktoś kto przyjmowałby do siebie wszystkie takie opinie, z pewnością oszalałby.

 

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą ci stać się osobą silną psychicznie. Ktoś, kto niczego się nie boi, może podążać własną drogą życiową i zawsze jest otwarty na pomoc potrzebującym, których spotka na swojej drodze. Jeśli chcesz zmienić świat, zmiany zacznij od siebie! Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć szukać szczęścia i osiągnąć sukces. Czy uważasz się za osobę odnoszącą sukcesy i silną psychicznie?