Masz wspaniała rodzinę, prawdziwych przyjaciół i wymarzoną pracę. Ćwiczysz, odżywiasz się zdrowo i czytasz dużo książek. Uważasz, że masz szczęśliwe życie, ale gdy pojawiają się problemy, przestaje takie być. Pozwól mi zadać pytanie. Czy można pokonać trudności bez stresu i denerwowania się? Często problemem jest to, że jesteśmy optymistami tylko gdy wszystko idzie dobrze, a stajemy się pesymistami gdy idzie źle. Jeśli brzmi to znajomo, to czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak być optymistą niezależnie od sytuacji.

 

Jak zacząć myśleć pozytywnie?

1. Czy inni są lepsi ode mnie? Nie ma mowy!

“Nie porównuj się z innymi” – słyszysz to prawie codziennie, ale nie możesz przestać tego robić. Ciągłe porównywanie się do innych może zniszczyć poczucie własnej wartości i nie pozwala cieszyć się życiem. Jeśli ktoś wydaje się być lepszy, to nie znaczy, że nie zasługujesz, aby być szczęśliwym. Nawet miliarderzy mają złe dni i mają wiele problemów. Jesteś wyjątkowy, więc bądź z siebie dumny zamiast zazdrościć innym zalet, wyglądu czy pieniędzy. Jeśli masz dziś do wykonania trudne zadanie, zrób to z pozytywnym nastawieniem a nawet nie zauważysz, jak było trudne.

 

2. Pozbądź się negatywnych słów

Bycie optymistą oznacza nie tylko myśleć, ale także mówić optymistycznie. Trzeba unikać mówienia w stylu “nie mogę”, “nie potrafię”, “to nie jest jeszcze odpowiedni czas” czy “nie jestem wystarczająco dobry aby to zrobić”. Kiedy mówisz “Wiem, że mogę”, “Nie ma żadnych przeszkód abym zrobił…” lub “mam wystarczająco dużo siły, aby zmienić swoje życie”, automatycznie trenujesz swój umysł, aby odnieść sukces.

 

3. Nie bój się porażki

Zmiana swojej życiowej postawy jest ważnym krokiem w kierunku stworzenia bardziej optymistycznego i pozytywnego ja. Nie pozwól, by jakaś nieprzyjemna sytuacja rządziła twoim życiem. Jeśli nie możesz znaleźć pracy, nie bądź zły lub zdenerwowany, bo ryzykujesz, że nie znajdziesz żadnej pracy. Każda porażka może okazać się szczęściem w nieszczęściu. Po zaakceptowaniu tego, przeszkody można pokonać szybciej, bez szkody dla zdrowia.

 

4. Zacznij dzień od pozytywnej wiadomości

Napisz sobie na małych samoprzylepnych karteczkach inspirujące cytaty i przyklej na lustrze w łazience, na laptopie, w piórniku lub nad biurkiem w pracy, aby przypomnieć sobie, że nigdy nie należy się poddawać. Rozpocznij swój dzień od czytania co najmniej 3 pozytywnych cytatów szukając inspiracji do działania. Inspirujące cytaty są wspaniałym źródłem mądrości skondensowanym w 2 linijkach, które mogą pomóc ci być optymistą.

 

5. Słuchaj pozytywnej muzyki

Psychologowie polecają słuchanie pozytywnej muzyki codziennie rano. Daje to energię na resztę dnia i pomaga radzić sobie ze stresem bardziej efektywnie. Jeśli próbujesz poradzić sobie z trudną sytuacją, muzyka będzie cię rozweselać i pomoże zachować dobre psychiczne samopoczucie

 

6. Kochaj siebie

Optymiści mają skłonność do kochania się i wybaczania sobie wszystkiego, co robili w przeszłości. Pesymiści mają tendencję, by rozpamiętywać błędy z przeszłości i nienawidzą wszystkie swoje wady. Wyłącznie od ciebie samego zależy, czy chcesz być optymistą czy pesymistą. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, zakochaj się w swoich wadach i przyzwyczajeniach. Nie możesz być doskonały, nikt nie jest naprawdę doskonały. Nie ważne jak bardzo się starasz, nie możesz zmienić wzrostu, znamion, rozmiaru stopy i kształtu twarzy, więc dlaczego nie przestać martwić się o to jak wyglądasz?

 

7. Ciesz się codziennym życiem

Życie jest lepsze, gdy się nim cieszysz. Ostatnim, ale nie najmniej ważnym sposobem, aby nauczyć się być optymistą jest dowiedzieć się, jak cieszyć się codziennym życie. Twoje codzienne życie nie zawsze jest zabawne i ekscytujące. Szkoła, praca, dom – często popadasz w rutynę, co zapoczątkowuje złe samopoczucie. Prawdziwi optymiści wiedzą, jak cieszyć się nudnym życiem, więc twoim zadaniem jest, aby zrobić to samo.

Pozytywne myślenie nie jest tak trudne, jak może się wydawać, ale to wymaga trochę czasu i wysiłku. Możesz przeczytać mnóstwo pozytywnych książek i stracić mnóstwo pieniędzy na kursy, które obiecują, że zaczniesz być optymistą, ale nigdy nie oddalisz się od pesymizmu, jeśli nie dostrzeżesz pozytywnych rzeczy w życiu codziennym.

A czy Wy macie jakieś inne sprawdzone sposoby na to, aby zacząć myśleć pozytywnie?