Jednym z moich postanowień na ten rok było to, żeby zacząć regularnie podróżować i zobaczyć kilka pięknych miejsc, o których odwiedzeniu zawsze marzyłam. Bardzo chciałabym też wrócić do miejsc, w których już kiedyś byłam, na przykład do Londynu i Paryża. Na pierwszy ogień w tym roku wybrałam sobie Rzym – pełną zabytków stolicę Włoch. Pierwszy wpis z tego wyjazdu pojawi się na blogu już jutro. Na razie zdradzę wam tylko tyle, że zakochałam się w tym pięknym mieście i przywiozłam stamtąd mnóstwo zdjęć i miłych wspomnień. Dzisiaj chciałabym skupić się na pięciu powodach, dla których warto przynajmniej raz w roku wyjechać na kilka dni za granicę.

 

5 powodów dla których warto wyjechać na kilka dni za granicę

 

1. Oczyścisz swój umysł

Myślę, że nikogo nie zdziwi fakt, że czas spędzony z dala od biura poprawi twoje zdrowie psychiczne. Szczególnie jeśli twoja praca jest bardzo stresująca i zwykle całymi dniami jesteś przyklejona do swojego telefonu i e-maila. Naukowcy prowadzący badania dotyczące zdrowia poprosili 1399 badanych o zrezygnowanie z urlopu. Pozostałe osoby wyjechały na kilkudniowe wakacje. Uczestnicy, którzy zrobili sobie wolne, zgłaszali mniej negatywnych odczuć i doświadczali mniej zachowań depresyjnych.

 

2. Wzmocnisz relacje

Załóżmy, że ty i ważna dla ciebie osoba dużo pracujecie. Kiedy macie więc czas tylko dla siebie? Czy jest on wciśnięty w weekendy między listą rzeczy do zrobienia, a odpoczynkiem przed telewizorem? Urlop daje szansę i czas na odnowienie relacji. To z kolei sprawia, że czujesz się bardziej związana z bliskimi, mniej spięta i ogólne mówiąc szczęśliwsza. Twoje lepsze samopoczucie z pewnością przełoży się na lepszą postawę w pracy. Czy jest coś lepszego niż świadomość, że spędzisz kilka bezstresowych dni z ukochanymi osobami? A jeżeli nie masz się z kim wybrać na wakacje, to mam dla ciebie dobrą wiadomość – samemu również warto podróżować. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

 

3. Zwiększysz swoją wydajność

Badania wykazały, że ucieczka od biurka na szybki lunch zwiększa twoje funkcje poznawcze o około 10 procent. Czy wyobrażasz sobie, co tydzień lub dwa wolnego mogą zrobić dla twojego umysłu? Z wakacji wrócisz szczęśliwa i wypoczęta, z głową pełną pomysłów, a to sprawi, że będziesz mogła pracować bardziej wydajnie. Aby się o tym przekonać, spójrz na sprawę z drugiej strony: ci którzy nie biorą wolnego czują się zestresowani, wyczerpani, niecierpliwi i nieskuteczni w podejmowanych decyzjach. Z pewnością żaden z tych stanów umysłu nie sprawi, że będziesz się rozwijała i szła naprzód.

 

4. Wydłużysz życie

Jakkolwiek szalenie to brzmi, urlop może wprowadzić pozytywne wibracje do twojego życia, a w dodatku wydłużyć je aż o kilka lat. Badanie 12 000 mężczyzn przez Uniwersytet w Oswego wykazało, że osoby, które wzięły coroczny urlop zmniejszyły ryzyko rychłej śmierci aż o 20 procent. Prawdopodobnie jest to powiązane z faktem, że wakacje pomogą ci pozbyć się stresu, który jest jedną z głównych sześciu przyczyn śmierci. Niezależnie od tego, jak to działa, to chyba jest to wystarczający powód, by jak najszybciej wyruszyć w drogę.

 

5. Zyskasz inny punkt widzenia

Jeśli weźmiesz urlop, wkrótce zdasz sobie sprawę jak duży jest świat. Łatwo o tym zapomnieć, jeżeli codzienne spędza się osiem godzin w tym samym miejscu. Ta nowa perspektywa może pomóc ci w powrocie do pracy i może to zrobić na wiele sposobów. Prawdopodobnie pomoże ci ustalić priorytety. Będziesz wiedziała, co jest naprawdę ważne, a które obowiązki mogą poczekać. Urlop może też zaowocować wybuchem kreatywności. Po udanym wyjeździe możesz zapragnąć wypożyczyć ciekawą książkę, wziąć udział w kursie lub porozmawiać z ekspertem, który pomoże ci poprawić swoją pozycję w dziedzinie, którą się zajmujesz. Podróż może uświadomić ci, że twoje prawdziwe pasje są ukryte gdzieś indziej, a twoja praca nie jest twoim prawdziwym powołaniem.

 

Mnie mój wyjazd utwierdził w przekonaniu, że założenie bloga było jedną z najlepszych rzeczy, jakie zrobiłam w życiu. Moja praca daje mi mnóstwo satysfakcji, sporo wolnego czasu, który mogę spędzać z najbliższymi i pozwala spełniać marzenia. Na koniec życzę wam, żebyście również odnaleźli zajęcie, które będzie wam dawać radość i satysfakcję.

Trzymajcie się ciepło <3