W Rzymie spędziłam zaledwie cztery dni, ale już wiem, że uwielbiam to miasto i jeszcze nie raz do niego wrócę! W podróż wyjeżdżałam z gotowym planem. Miałam zamiar sfotografować trzy stylizacje, sprawdzić, czy prawdziwe włoskie jedzenie jest rzeczywiście tak dobre, jak mówią, kupić sobie swoją pierwszą torebkę Chanel oraz oczywiście zobaczyć jak najwięcej rzymskich zabytków.

 

Czy warto polecieć do Rzymu?

Zdecydowanie tak! Mój plan udał się w 90%, a wyjazd zaliczam do bardzo udanych. Mimo końcówki stycznia pogoda dopisała – temperatura oscylowała w granicy 10-14 stopni i tylko jednego dnia przez kilka godzin była mżawka. Co prawda nie udało mi się dotrzeć do wszystkich miejsc, które chciałam zobaczyć, ale to tylko dlatego, że pod Koloseum i Fontannę Di Trevi wracałam dwa razy. Nie żałuję, bo te dwa miejsca naprawdę warto zobaczyć zarówno za dnia, jak i po ciemku – są przepięknie podświetlone i wyglądają zjawiskowo! Fakt faktem, że jestem osobą, która ekscytuje się nawet kształtem drzew (zobacz zdjęcie wyżej) oraz widokiem drzewek cytrusowych, ale myślę, że w przypadku Rzymu mój zachwyt nie jest przesadzony. Z resztą moja mina na tym zdjęciu mówi sama za siebie.

estera owczarz w rzymie

 

Dziś przyszedł czas na podzielenie się z wami moimi wrażeniami ze zwiedzania Wiecznego Miasta. Na dniach pojawi się kolejny wpis, w którym napiszę wam, gdzie nocować i zjeść w Rzymie oraz poruszę kilka kwestii organizacyjnych, które mam nadzieję, pomogą wam trochę, jeżeli zdecydujecie się odwiedzić to miasto. Poniżej znajdziecie moją własną, obiektywną listę miejsc wartych obejrzenia. Warto dodać, że mimo, iż Rzym to duże miasto, praktycznie wszystkie zabytki oddalone są od siebie o kilka do kilkunastu minut drogi spacerkiem. Metra użyliśmy tylko po to, by dojechać ze stacji do naszego hotelu. Później wszędzie poruszaliśmy się pieszo, podziwiając przy okazji wspaniałą architekturę Rzymu.

Będąc w Rzymie możecie wykupić sobie wycieczkę po mieście, która kosztuje 20 euro. Autobusy wożą turystów w miejsca, gdzie znajdują się atrakcje i zabytki. Przy każdym zabytku można wysiąść, zwiedzić go i zrobić zdjęcia, a następnie wsiąść do kolejnego autobusu i podjechać do kolejnej atrakcji. Myślę, że to świetna opcja dla tych, którzy zwiedzają Rzym razem z dziećmi. Ja co prawda byłam bez dzieci ze względu na to, że biologiczny ojciec Dawida nie wyraża zgody, abym wyrobiła Dawidowi dowód. Mały od prawie 3 lat jest uziemiony w Polsce, więc na razie bardzo rzadko wyjeżdżam za granicę. Nie lubię wyjeżdżać bez dzieci, a podróż z Bartkiem bez Dawida również odpada, bo mały zapłakałby się za bratem. Na szczęście jest nadzieja, że już niedługo będziemy mogli podróżować całą rodziną. Mam nieprawomocny wyrok rozwodowy, w którym były mąż został pozbawiony praw rodzicielskich, a z Dawidem może widywać się jedynie pod nadzorem kuratora. Rozwód orzeczono z jego wyłącznej winy, a i za kuratora musi płacić z własnej kieszeni. Trzymajcie proszę kciuki, aby sąd apelacyjny nie zmienił wyroku…

 

Co warto zobaczyć w Rzymie

Obowiązkowe miejsca i zabytki

 

Koloseum

Symbol Rzymu, który przez wiele osób uważany jest za zbyt oklepany i kiczowaty. Na mnie zrobił spore naprawdę wrażenie, szczególnie nocą, kiedy jest pięknie oświetlony. To zabytek, od zwiedzenia którego większość turystów zaczyna swe wycieczki po Wiecznym Mieście. Wzniesiony w I wieku n. e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów amfiteatr to jeden z siedmiu cudów świata oraz miejsce, które w dziejach Rzymu odegrało bardzo ważną rolę. Niesamowicie jest zobaczyć na żywo miejsce, o którym do tej pory jedynie czytało się w książkach. Obiekt podobnie jak większość turystycznych miejsc w Rzymie jest przez cały czas pilnowany przez policję i karabinierów. Mimo to warto uważać na plecak lub torebkę (ja w tłocznych miejscach zawsze noszę ją z przodu), bo tłumy turystów bardzo przyciągają złodziei.

koloseum

koloseum w rzymie

koloseum nocą

 

Zaraz obok Koloseum można podziwiać Łuk Konstantyna Wielkiego.

łuk konstantyna wielkiego w rzymie

 

Forum Romanum

Forum Romanum, czyli dawny rynek, to centrum antycznego Rzymu i jedno z tych miejsc, których w czasie wycieczki po włoskiej stolicy nie można pominąć. To tu przed wiekami odbywały się zgromadzenia o charakterze politycznym, religijnym oraz towarzyskim i to tu zapadały najważniejsze decyzje związane z losami Imperium Romanum.

forum romanum

Po drugiej stronie znajduje się rzeźbiona na całej wysokości (a ma prawie 40m!) Kolumna Trajana.

kolumna trajana

I tak naprawdę spacerując w pobliżu Koloseum, gdziekolwiek by się nie obejrzeć, można zobaczyć jakieś interesujące zabytki i ruiny.

zabytki w rzymie warte obejrzenia

rzym

 

Panteon

Rzymskie świątynie bez wątpienia stanowią wyjątkową kolekcję zabytków, a Panteon zajmuje w ich gronie czołowe miejsce. Wzniesiona na Polu Marsowym świątynia pochodzi z I wieku n. e. i jest jedną z najważniejszych atrakcji Wiecznego Miasta. Jako jedna z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnych jest ważnym punktem w programie wycieczki po Rzymie oraz obiektem, któremu miłośnicy historii i sztuki bardzo chętnie poświęcają swój czas. Wstęp do Panteonu jest darmowy. Po wejściu do środka byłam bardzo zaskoczona, że nie ma w nim posągów rzymskich bogów. Nie wiedziałam o tym, że świątynia została adaptowana na kościół.

panteon

 

Piazza Navona

Piazza Navona to jedno z piękniejszych miejsc na terenie rzymskiej stolicy. Plac ten dawniej pełnił rolę targu, dziś ze względu na swą malowniczość jest obowiązkowym punktem, który powinno się odwiedzić podczas pobytu w Rzymie. Co można tu zobaczyć? Jedną z najważniejszych atrakcji w tym miejscu jest słynna fontanna Czterech Rzek, choć turyści chętnie podziwiają też jej sąsiadkę – fontannę del Moro, która została w ciekawy sposób ozdobiona postacią Maura. Niestety zdjęcia w tym miejscu robiłam na szybko telefonem, bo już się ściemniało, a nie mieliśmy ze sobą lustrzanki, więc zupełnie nie oddają uroku tego miejsca.

fontanna neptuna w rzymie

piazza navona rzym

 

Fontanna di Trevi

Barokowa Fontanna di Trevi to atrakcja, której w czasie zwiedzania włoskiej stolicy z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Fontanna ta to unikalne dzieło sztuki, które zachwyca bogactwem dekoracji. Swój obecny wygląd uzyskała dopiero w XVIII wieku. Do dziś zachwyca ciekawym przedstawieniem Neptuna, któremu towarzyszą dwa trytony. Najpiękniej wygląda po ciemku i zapewniam was, że to zdjęcie ani trochę nie pokazuje jej piękna. W środku dnia cała fontanna otoczona jest masą turystów, a stojąc w pobliżu co chwilę zaczepiani byliśmy przez ulicznych sprzedawców próbujących wcisnąć turystom selfie stick lub parasolkę. Nie wyobrażam sobie, jakie tłumy muszą tam być w środku lata. Co ciekawe przy Fontannie di Trevi aż dwa razy byliśmy świadkami zaręczyn.

fontanna di trevi

 

Plac Wenecki

Plac Wenecki to ciekawe miejsce, które skutecznie przyciąga turystów. To właśnie tu znajduje się słynny Pałac Wenecki – piękna budowla, która każdego może zachwycić swą renesansową formą. Dziś w pałacu tym mieści się muzeum z kolekcją zgromadzoną przez Pawła II, a turyści bardzo chętnie zaglądają do jego wnętrza. Pałac Wenecki to drugie zaraz po Koloseum miejsce, które spodobało mi się najbardziej. Budynek jest po prostu monumentalny i zachwyca nie tylko w dzień, ale również w nocy. Wejście na jego schody jest darmowe. Przy furtce zostaliśmy pouczeni, że na schody nie można siadać, nie można też jeść i palić.

pałac wenecki w rzymie

plac wenecki

rzym zabytki

pałac wenecki nocą

 

 

Schody Hiszpańskie

Czy schody mogą być jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych? Oczywiście, że tak! Schody Hiszpańskie to najsłynniejsze schody w Europie oraz jedna z tych atrakcji, których w czasie wycieczki po Rzymie nie można przegapić. To jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie! Są to jednocześnie schody, które mogą się pochwalić pięknym otoczeniem oraz dekoracjami. Jedną ze stylizacji, które zabrałam na ten wyjazd sfotografowaliśmy właśnie tutaj, więc przy okazji jej publikowania napiszę wam trochę więcej o Schodach Hiszpańskich.

schody hiszpańskie

 

Ulice Via der Corso oraz Via Condotti

To prawdziwy raj dla zakupoholiczek! Na Via Condotti znajdziecie między innymi butiki Chanel, Prada, Furla, Gucci, Valentino, Dior, Cartier i całe mnóstwo marek z najwyższej półki (niestety także cenowej).

butik furla

butik gucci

ulica via condotti w rzymie

 

Rzym to idealny kierunek wycieczki dla każdego miłośnika historii, ale nie tylko. Atrakcje tego miasta mogą oczarować i tych turystów, którzy chcą po prostu miło i przyjemnie spędzić wolny czas w pięknej scenerii. Wieczne Miasto to mnóstwo wspaniałych atrakcji oraz zabytków, które od setek lat intrygują i zachwycają. Jeżeli byliście w tym miejscu, to koniecznie dajcie znać w komentarzach, co warto zobaczyć w Rzymie!

 

Tagi: co warto zobaczyć w Rzymie; zabytki w Rzymie, ciekawe miejsca w Rzymie, czy warto polecieć do Rzymu.