Wygoda, elegancja i wszechstronność wykorzystania – to główne zalety botków, które na dobre zagościły w szafach współczesnych kobiet. Dawno minęły czasy, w których botki zasłaniałyśmy nogawkami spodni. Dziś botki są często na pierwszym planie stylizacji, a to z powodu rzucającej się w oczy kolorystyki albo dzięki całkowitemu wyeksponowaniu ich przy noszeniu spódnicy lub podwiniętych nogawek spodni. Wygląda na to, że moda na nie nieprędko minie i pozwoli nam na przechodzenie w botkach jeszcze wielu sezonów. Jak i z czym nosić botki oraz jak zestawiać z nimi ubrania, aby podkreślić zalety swojej sylwetki?

 

Jakie botki wybrać?

Do wyboru mamy liczne modele botków, które można zestawiać w różny sposób z naszą garderobą: botki na szpilce, na słupku lub na płaskim obcasie, z cholewką przylegającą lub nieco odstającą. Najbardziej niekorzystnym modelem, w którym wyglądają dobrze tylko nieliczne kobiety to ten, w których cholewka odcięta jest na wysokości kostki oraz takie, w których cholewka sięga do połowy łydki. Nawet najzgrabniejsza sylwetka może w nich wyglądać kiepsko, warto więc uważnie i krytycznie ocenić swoją możliwość zakupu takiego modelu.

 

Z czym nosić botki?

Botki na płaskiej podeszwie

Botki na płaskim obcasie to idealne rozwiązanie na zmienną pogodę jesienno-zimową. Zakrywają kostki, przez co jest nam cieplej, pozwolą też suchą nogą przejść przez kałuże (o ile nie są wykonane z zamszu lub welwetu). Kobiety wysokie o szczupłych nogach mogą nosić je praktycznie do wszystkiego, kobiety niższe powinny przestrzegać kilku zasad, aby niepotrzebnie nie skracać założeniem botków sylwetki. Do botków na płaskim obcasie pasują spodnie wąskie typu rurki lub ze zwężającą się nogawką, które najczęściej wpuszczamy w spodnie lub podwijamy nad botkiem. Z kolei sukienki i spódnice w takiej stylizacji powinny kończyć się przed kolanem lub najwyżej sięgać kolan. Nie powinny być krótsze, ponieważ skrócą optycznie sylwetkę.

 

Botki na słupku i wysokim obcasie

Botki na słupku lub szpilce w tym samym kolorze, co spodnie lub rajstopy pozwolą z kolei uzyskać efekt wydłużonej sylwetki. Podobną efektywną stylizację możemy uzyskać ze spodniami o szerszych nogawkach opuszczonymi na botki na słupku. To rozwiązanie nieco bardziej rock‘n’rollowe, kojarzące się z modą hippisowską. Warto jednak pamiętać, aby nie ubierać się w ten sposób w deszczowe dni, bo szeroka nogawka szybko zamiecie kałuże i będzie wyglądać bardzo nieestetycznie.

Noszenie botków do długich sukienek i spodni nie jest najbardziej udaną stylizacją dla niskich i puszystych kobiet, ponieważ ponownie optycznie ścina nogi, przez co cała sylwetka wydaje się przyciężkawa. Także zakładanie tuniki może nie być najlepszym pomysłem, jeśli kobieta nie jest bardzo zgrabna.
Dzięki różnorodnym modelom botków dostępnych na rynku, można na szczęście wybrać takie, jakie najbardziej nam odpowiadają i najkorzystniej podkreślają nogi oraz atuty sylwetki. Warto mieć sprawdzoną parę w szafie klasycznych botków w kolorze czarnym, bo jest to obuwie uniwersalne i zawsze modne.

 

Jak i z czym nosić botki

Stylizacje i inspiracje

z czym nosić botki stylizacje

z czym nosić botki zdjęcia

z czym nosić botki

z czym nosić botki inspiracje