Wiele osób boi się podróżować samotnie, bo nie wie, że podróżowanie samemu może być wyjątkowym i cennym doświadczeniem. Być może myślisz, że podróżowanie do innych krajów samotnie jest niebezpieczne i mało zabawne, ale to wszystko zależy od miejsca, które zamierzasz odwiedzić i od twojej czujności. Kiedy podróżujesz sam, jest bardziej prawdopodobne, że poznasz nowych przyjaciół, dowiedziesz się więcej o różnych kulturach i odkryjesz siebie. Masz więcej możliwości i czasu na interakcję z mieszkańcami. Ponadto, możesz robić, co tylko zechcesz. Mam nadzieję, że te zalety samotnego podróżowania, które wypisałam poniżej zainspirują cię i dodadzą ci odwagi do samotnych podróży.

 

Dlaczego warto podróżować samotnie?

 

Planowanie budżetu podróży

Mimo, że wiele osób uważa, że ​​podróżowanie samemu jest znacznie droższe niż z kimś, prawda jest taka, że podróżując samotnie można sporo zaoszczędzić. Kiedy idziesz na zakupy sam, masz tendencję do wydawania mniejszej ilości pieniędzy. Zakupy i podróże są to całkowicie inne sprawy, ale zasada pozostaje ta sama. Można zatrzymać się w schronisku, rozrywki kosztują mniej, na zakupy wydajesz mniej, łatwiej też znaleźć jeden bilet na samolot w promocyjnej cenie niż dwa lub więcej. Ponadto nie musisz wydawać pieniędzy, aby odwiedzić jakieś miejsce, tylko dlatego że twoi przyjaciele chcą je odwiedzić. Wybierz miejsce docelowe, które naprawdę chcesz odwiedzić i nie bój się podróżować samotnie.

 

Możesz jechać kiedy chcesz

Mam wielu przyjaciół, którzy nie odwiedzili wielu pięknych miejsc, ponieważ ich kumple zmienili zdanie tuż przed lotem. W dzisiejszych czasach wielu z nich podróżuje samodzielnie i twierdzą, że nie jest to tak, jak mogłoby się wydawać. Jeden z moich znajomych opowiadał mi, że kiedy po raz pierwszy podróżował sam, był trochę przestraszony. Nie bał się na kieszonkowców, nowych miejsc i barier językowych, bał się samotności. Myślał, że jego podróż okaże się po prostu nudna. Okazało się jednak, że wycieczka była fantastyczna i zabawna. Jeżeli znajomy, z którym planowałeś podróż wystawi cię do wiatru, nie przejmuj się nim i jedź sam!

 

Możesz wybrać, gdzie jechać

Czasami trudno jest wybrać miejsce, które będzie odpowiadało zarówno tobie, jak i towarzyszowi twojej podróży. Być może ty chciałbyś zwiedzić Paryż, a twój przyjaciel woleć wycieczkę do Londynu. Kiedy podróżujesz sam, możesz wybrać, gdzie jechać. Chcesz odwiedzić Madryt? Berlin? Lwów? Bangkok? Tylko ty decydujesz o tym, gdzie się udasz i jakie miejsca zwiedzisz.

 

Możesz robić wszystko na co masz ochotę

Podczas podróży solo nikt nie mówi ci, co masz robić i gdzie się udać, oczywiście z wyjątkiem przewodnika. Można spędzić cały dzień chodząc po mieście, rozmawiając z mieszkańcami, odwiedzając galerie i muzea. Nikt nie powie, że jest znudzony i zmęczony. Można spędzić cały wieczór uprawiając jogę na plaży lub spacerując po mieście. Masz prawo robić to, co naprawdę lubisz robić i nikt nie będzie ci przeszkadzać. To jedna z najlepszych korzyści podróżowania solo dla osób, które kochają wolność i niezależność.

 

Możesz poznać nowych przyjaciół

Samodzielnie lub z przyjacielem, podróżowanie daje nam wspaniałą okazję spotkać wielu ludzi z różnych części świata. Dobrze mieć przyjaciół z innych krajów. Poznając innych ludzi masz okazję nie tylko dowiedzieć się kilku faktów o ich rodzinnych miastach, ale być może uda ci się także zaoszczędzić na noclegach czy przewodniku.
Podróżowanie samemu wydaje się przerażające, ale jest to doświadczenie na całe życie. Ważne jest, aby wiedzieć jak zachować bezpieczeństwo. Każdy kraj ma swoje własne problemy i zasady związane z bezpieczeństwem, więc przed podróżą warto dowiedzieć się, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na nas w danym kraju. Czy odważyłeś (lub odważyłaś) się kiedyś na wyjazd w pojedynkę? Czy masz jakieś rady dla tych, którzy mają zamiar po raz pierwszy jechać samemu? Jeżeli tak to koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu!