O tym, że rośliny mogą zastąpić wiele leków, wiadomo od dawna. Po jakie roślinne „antybiotyki” warto sięgnąć w razie choroby? Jakie rośliny mogą pomóc nam w walce z chorobami, infekcjami oraz z rozwijającym się stanem zapalnym?
Antybiotyków i cudownych leków stworzonych przez naturę jest wiele, zatem każdy z nas ma wiele możliwości wykorzystania ich w walce z dolegliwościami. Wśród roślin leczniczych, które skutecznie poprawiają nasz stan zdrowia i rewelacyjnie wspierają naszą naturalną odporność, znalazły się te rośliny, po które od dawna bardzo chętnie sięga ludowa medycyna. W dzisiejszym wpisie pierwsza część spisu naturalnych leków, które pomogą ci w walce z przeziębieniem, grypą i zapaleniem zatok, a już pojutrze na blogu pojawi się spis roślin, które łagodzą dolegliwości żołądkowe, bóle stawów oraz zapalenie pęcherza.
Naturalne antybiotyki na przeziębienie
Przeziębienie to najczęstsza infekcja wirusowa, z jaką mamy do czynienia jesienią i zimą. Zaczyna się drapaniem w gardle, wodnistym katarem, kichaniem, złym samopoczuciem. Może mu towarzyszyć kaszel i podwyższona temperatura. Objawy najczęściej zaczynają ustępować już po 3 dniach, a po 7-10 całkowicie mijają.
Rumianek
Pomoże ci na ból gardła. To wyjątkowy lek, który świetnie radzi sobie z bakteriami oraz ze stanami zapalnymi. Medycyna naturalna korzysta z niego również jako ze środka, który pomaga w leczeniu ran. Aby złagodzić ból gardła łyżkę suszonych kwiatów rumianku zalej szklanką wrzątku i zaparzaj pod przykryciem przez 10 minut. W przestudzonym naparze zamocz czysty ręcznik, wyciśnij go i połóż na szyi. Gdy wystygnie podgrzej go i ponownie przyłóż okład do szyi. Takim naparem możesz również płukać gardło, co pomoże zlikwidować stan zapalny.
Mięta i imbir
Mięta i imbir świetnie rozgrzewają, a to właśnie uczucie przemarznięcia jest często pierwszym sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Łyżeczkę suszonej mięty i 2 cienkie plasterki posiekanego imbiru zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem 10-15 minut. Gdy napar przestygnie możesz dodać do niego łyżeczkę miodu. Działa on nie tylko rozgrzewająco, ale również antybakteryjnie i przeciwbólowo.
Chmiel
Nalewka z chmielu działa wzmacniająco, więc jeżeli w okresie jesienno-zimowym męczą cię częste przeziębienia, to na pewno warto przygotować sobie buteleczkę. 50g suszonych szyszek chmielu zalej 250ml 70% spirytusu. Odstaw na 10 dni, a następnie przecedź przez gazę i przelej do butelki. Pij łyżeczkę nalewki 3 raz dziennie. Oprócz tego, że wzmacnia ona organizm, ułatwia zasypianie i hamuje rozwój bakterii.
Maliny z miodem
Herbatka przygotowana z łyżki suszonych malin lub soku malinowego wywołuje pocenie się i jest w stanie obniżyć gorączkę. Do takiej herbay dobrze jest dodać łyżeczkę miodu i mały kieliszek rumu. Jeżeli jesteś przeziębiona, pij ją 2-3 razy dziennie, a następnie kładź się do łóżka, żeby się dobrze wypocić.
Igły sosnowe
Olejek sosnowy i igły sosnowe świetnie radzą sobie z katarem. Garść świeżych lub suszonych igieł zalej litrem wody i gotów pod przykryciem przez 10 minut. Następnie przestudź odwar i zrób sobie 5-10 minutową inhalację. Aby przygotować inhalację z oljku sosnowego, do szklanki wrzącej wody dodaj 8-10 kropli olejku, a następnie przykryj szklankę lejkiem. Przez wąski otwór lejka wdychaj parę najpierw ustami, potem nosem – raz jedną dziurką, a raz drugą. Taką inhalację możesz robić sobie od jednego raza do trzech razy dziennie. Za każdym razem przed inhalacją upewnij się, że para nie będzie dla ciebie zbyt gorąca.
Kwiat malwy
Kwiat ten doskonale radzi sobie z suchym kaszle. Łyżkę suszonych kwiatów malwy raz łyżeczkę suszonego tymianku i suszonego anyżu zalej w garnku szklanką zimnej wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 3 minuty, zdejmij z ognia, pozostaw garnek przykryty na 15 minut następnie odcedź. Taki odwar pij 3-4 razy dziennie po 1/3 szklanki. Działa on wykrztuśnie oraz przeciwkaszlowo. Ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z wydzieliny.
Czosnek
Jednym z najważniejszych leków stworzonych przez naturę jest czosnek. Zarówno ten pospolity, jak i czosnek niedźwiedzi, mogą okazać się wyjątkowym wsparciem dla ludzkiego zdrowia. Czosnek niedźwiedzi znany jest z tego, że doskonale hamuje wzrost grzybów oraz bakterii, a stosowany zewnętrznie – doskonale radzi sobie z wysypkami. Czosnek pospolity jest z kolei znany ze swej skuteczności w walce z bakteriami, grzybami i wirusami, a jako naturalny lek najchętniej jest stosowany w przypadku przeziębień.
Naturalne antybiotyki na grypę
Grypa ma o wiele gwałtowniejszy przebieg niż przeziębienie. Rano możesz czuć się całkiem dobrze, natomiast już wieczorem może dopaść cię wysoka temperatura oraz ból głowy i mięśni. W takim przypadku najlepiej jest udać się do lekarza, ale kurację warto wpierać naturalnymi lekami, które są w stanie zapobiec powikłaniom.
Pokrzywa
Pokrzywa działa wzmacniająco, ale jest także świetna na zaburzenia snu i apetytu, które często towarzyszą grypie. 3 łyżki suszonych liści pokrzywy zalej dwiema szklankami wrzątki i pozostaw pod przykryciem na 10 minut. Do przestudzonego naparu dodaj łyżeczkę miodu lipowego. Pij go trzy razy dziennie.
Tymianek
Tymianek pomoże ci poradzić sobie z kaszlem. Ma on właściwości rozgrzewające, łagodzi katar i działa wykrztuśnie. Łyżeczkę tymianku wsyp do szklanki pełnej wrzątku i pozostaw pod przykryciem na 10 minut. Pi co najmniej raz dziennie.
Kwiat lipy
Działa głównie zapobiegawczo – ma właściwości przeciwzapalnie i skutecznie powstrzymuje infekcję. Osiem łyżek suszonych kwiatów lipy i jedną łyżeczkę cynamonu zalej 1/2 litra spirytusu. Odstaw w chłodne miejsce na 10 dni, a następnie przefiltruj i dolej 2 szklanki zimnej wody. Wieczorem, przed snem pij około 20ml nalewki.
Kolejnym sposobem jest zlanie 2 łyżeczek suszonych kwiatów lipy szklanką wrzątku. Herbatę z lipy należy zaparzać pod przykryciem przez 10 minut a następnie pić mocno ciepłą z dodatkiem łyżeczki miodu. Działa ona napotnie i zwalcza gorączkę.
Majeranek
Do miski wsyp łyżkę majeranku i łyżkę sody oczyszczonej. Zalej szklanką wrzątku. Pochyl się nad miską, przykryj wodę ręcznikiem i 2 razy dziennie rób sobie 10-cio minutową inhalację. Wdychaj parę nosem, a wydychaj ustami. W ten sposób pozbędziesz się wodnistego kataru.
Kora wierzby
Kąpiel z odwarem z kory wierzby pomoże ci złagodzić bóle mięśni i stawów, a także obniżyć gorączkę. Garść suszonej kory wierzby zalej litrem wody i gotuj przez 20 minut. Następnie przelej przez sitko i dodaj do kąpieli wraz z kilkoma kroplami olejku sosnowego. Kąpiel powinna trwać około 15 minut, a temperatura wody nie powinna przekraczać 37-38 stopni.
Czarny bez
Płukanie gardła odwarem z czarnego bzu pomoże pozbyć się bólu gardła oaz zahamować rozwój infekcji. 50 gram suszonych kwiatów bzu zalej litrem wrzątku i gotuj przez 5 minut. Następnie przestudź i przelej przez sitko. Płucz nim gardło po każdym posiłku, minimum 4 razy dziennie.
Naturalne antybiotyki na zapalenie zatok
Najczęstszą przyczyną zapalenia zatok jest niewyleczone do końca przeziębienie. Stan zapalny powoduje zastój wydzieliny i brak wymiany powietrza między zatokami a nosem.
Olejki eteryczne
Olejki eteryczne pomogą ci udrożnić nos. Możesz użyć olejku eukaliptusowego, anyżkowego, z drzewa herbacianego, lejku szałwiowego, tymiankowego lub sosnowego. Do miski z gorąco wodą wsyp lyżkę soli kuchennej i dodaj kilka kropelek wybranego olejku. Pochyl się nad miską, nakryj głowę ręcznikiem i przez 5 minut wdychaj parę. Następnie wydmuchaj nos, aby oczyścić go z wydzieliny i powtórz inhalację.
Lipa z malinami
Łyżeczkę kwiatu lipy zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem przez 15 minut. Następnie pozwól naparowi chwilę przestygnąć i dodaj do niego łyżeczkę soku malinowego lub łyżkę suszonych malin. Taką herbatkę pij 3 razy dziennie przez 3 dni. Powinna ona rozrzedzić wydzielinę i wzmocnić śluzówkę nosa, co pomoże zatrzymać rozwój bakterii.
Jeżeli znasz jakieś inne naturalne antybiotyki na przeziębienie, grypę lub zapalenie zatok, to koniecznie napisz o nich w komentarzu!
Przeczytaj również:
Dziwne dolegliwości, które mogą być poważniejsze niż myślisz
naturalne antybiotyki na przeziębienie, naturalne antybiotyki na grypę, naturalne antybiotyki na zapalenie zatok
[…] Naturalne antybiotyki na przeziębienie, grypę i zapalenie zatok […]