Niektóre dolegliwości są dość powszechne i często bagatelizowane. Kto przejmowałby się na przykład tym, że łatwo wychodzą mu siniaki lub po wysiłku skóra zaczyna swędzić. Okazuje się jednak, że te dziwne dolegliwości, które nie wydają się niczym specjalnym, mogą okazać się oznaką poważnych chorób i problemów ze zdrowiem, których absolutnie nie należy bagatelizować. Poniżej znajdziecie listę takich dolegliwości wraz w wytłumaczeniem, co mogą one oznaczać dla waszego organizmu.
Dziwne dolegliwości
Nie lekceważ ich!
Skłonność do pojawiania się siniaków
1 powód – kruche naczynia krwionośne.
Jeżeli na twojej skórze, nawet pod wpływem niezbyt mocnego ucisku tworzą się siniaki i mikrowylewy w postaci siateczki, to być może masz po prostu kruche naczynia krwionośne. Pomoże ci suplementacja witaminy C oraz rutyny, leki z miłorzębu, kremy z wyciągiem z kasztanowca. Aby uniknąć pogorszenia stanu naczynek unikaj opalania, sauny i spożywania alkoholu.
2 powód – zmniejszona krzepliwość krwi.
Siniaki mogą być znakiem, że twoja wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, a krzepliwość krwi jest zbyt słaba. Aby się o tym przekonać niezbędne jest wykonanie badania krwi.
Kołatanie serca
Podniesienia tętna jest zupełnie zwyczajną reakcją na wzmożony wysiłek fizyczny, strach, nagły stres lub wypicie zbyt mocnej kawy. Jeżeli jednak serce zaczyna walić ci nagle, bez żadnego powodu, to koniecznie musisz wybrać się do lekarza. Z sercem nie ma żartów, a ta dziwna dolegliwość może być oznaką poważnych problemów z tym narządem, szczególnie jeżeli kołataniu towarzyszą zawroty głowy lub omdlenia.
Permanentne zmęczenie
1 powód – przewlekła infekcja
Jeżeli dobrze śpisz i zdrowo się odżywiasz, a ciągle czujesz się zmęczona, powodem może być jakaś poważna infekcja, na przykład zapalenie wątroby typu B lub C.
2 powód – cukrzyca
Cukrzyca objawia się ciągłym zmęczeniem, brakiem energii, obniżonym nastrojem i sennością. Jeżeli masz takie objawy, to powinnaś powiedzieć o nich swojemu lekarzowi i poprosić go o skierowanie na badanie poziomu glukozy we krwi. Jeżeli okaże się on zbyt wysoki, to w najlepszym wypadku będziesz musiała przejść na dietę niskocukrową, w najgorszym – rozpocząć leczenie farmakologiczne.
Częste skurcze
1 powód – niedobór magnezu i potasu
W tym przypadku, aby pozbyć się problemu, wystarczy zażywać odpowiednie suplementy diety. Niedobór tych pierwiastków jest szczególnie częsty u kobiet w ciąży, sportowców i osób, które piją bardzo dużo kawy.
2 powód – niewydolność żylna
Jeśli skurczom towarzysz uczucie ciężkości w nogach, ból lub opuchlizna, to jak najszybciej powinnaś udać się do lekarza. Przyczyną może być powstawanie żylaków, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Nie sugeruj się tym, że na swoich nogach ich nie widzisz. Niektóre z nich mogą być położone bardzo głęboko i być niewidoczne. Jeżeli niewydolność żylna jest w początkowej fazie, to wystarczą ci leki, a jeżeli jest już bardzo zaawansowana, to konieczna będzie operacja.
Tycie
1 powód – niedoczynność tarczycy
Jeżeli nie trzymasz dietę, a i tak tyjesz i na dodatek masz objawy takie jak brak energii, suchość skóry i ciągłe uczucie zimna, to powodem może być właśnie niedoczynność tarczycy. Aby ja zdiagnozować konieczna jest wizyta u lekarza i zbadanie poziomu hormonów.
2 powód – zespół policystycznych jajników
Aby wykluczyć to schorzenie, musisz udać się do ginekologa, który wykona USG i sprawdzi, czy na twoich jajnikach nie ma cyst.
Szum w uszach
Problemem może być nie tylko szum, ale także gwizdanie lub dzwonienie. Słyszenie tego typu dźwięków powodują drobne zaburzenia w uchu środkowym. Aby je zniwelować staraj się unikać hałasu, ale jeżeli dźwięki stają się bardzo częste i uciążliwe, to koniecznie wybierz się do lekarza. Powodem mogą być między innymi choroby krążenia i choroby tarczycy, dlatego szumienia w uszach nie wolno bagatelizować.
Uczucie pełności
1 powód – nadwrażliwe jelito
Wzdęcia, zaparcia i biegunki, a także „przelewanie” w brzuchu, to oznaki nadwrażliwego jelita. W tym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, nawet jeśli leki na wzdęcia przynoszą ci tymczasową ulgę.
2 powód – rak jajnika
Uciążliwe wzdęcia i zaparcia mogą być oznaką raka jajnika. Badaniem, które wykryje chorobę nawet we wczesnym stadium jest USG dopochwowe. Profilaktycznie należy j wykonywać raz w roku.
3 powód – polipy jelita grubego
Są one kolejnym schorzeniem, którego objawami są wzdęcia i zaparcia. Jeżeli męczą cię one dość często, może się okazać, że będziesz zmuszona poddać się zabiegowi kolonoskopii, dzięki któremu można dokładnie sprawdzić stan jelita grubego oraz pobrać próbki do badań.
Drętwienie kończyn
Przyczyna drętwienia kończyn może być błaha – być może po prostu długo siedziałaś w jednej pozycji, lub przycisnęłaś sobie rękę podczas snu. W takim wypadku wystarczy zmienić pozycję i rozmasować zdrętwiałą kończynę, a czucie szybko wróci do normy. Jeżeli jednak drętwienie i mrowienie kończyn jest częste i obejmuje większe fragmenty ciała, to powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jednym z powodów może być tak zwane chromanie przestankowe związanie z niedokrwieniem nóg. Świadczy ono o niedrożności lub zwężeniu tętnic i wymaga natychmiastowego leczenia.
Chrapanie
1 powód – krzywa przegroda nosowa
Jeżeli już gołym okiem widać, że twój nos jest krzywy, to prawdopodobnie właśnie to jest przyczyną chrapania. Najczęściej jednak, aby to stwierdzić potrzebne jest badanie lekarskie. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest operacja przegrody. Przyczyną chrapania mogą być również polipy w nosie.
2 powód – choroba zatok
Wiele osób chrapie w nocy, ponieważ cierpi na przewlekłe zapalenie zatok. Pomóc może wizyta u laryngologa, który przepisze antybiotyk i leki obkurczające śluzówkę. W szczególnych przypadkach może być konieczne wykonanie tomografii komputerowej.
Drżenie ciała
1 powód – niedobór magnezu, potasu, wapnia
Skacząca powieka, drżenie ust i tego typu mimowolne skurcze są najczęściej oznaką niedoborów tych pierwiastków. Powodem może być także stres i przemęczenie. W tym wypadku pomoże odpowiednia dieta i suplementacja, a dodatkowo rezygnacja z picia napoi zawierających kofeinę.
2 powód – problemy neurologiczne lub choroba tarczycy
Jeśli skurcze są mocne i bolesne mogą świadczyć o poważniejszym problemie ze zdrowiem, dlatego nawet z tak pozornie nieszkodliwą dolegliwością warto wybrać się do lekarza.
Wypadanie włosów
1 powód – niedobór żelaza
Jednym z pierwszych objawów anemii jest właśnie wypadanie włosów. Jeżeli jesteś blada, ciągle zmęczona, masz obniżoną odporność, to warto abyś zrobiła sobie morfologię oraz zbadała poziom żelaza we krwi. Zmiana diety oraz suplementacja powinny pomóc w dość krótkim czasie.
2 powód – nadmiar testosteronu
Testosteron to męski hormon, który w niewielkich ilościach jest potrzebny także kobiecym organizmom. Skutkiem jego nadmiaru jest wypadanie włosów u kobiet. Jeżeli podejrzewasz, że to właśnie testosteron może być przyczyną twoich problemów z włosami, to umów się na wizytę do endokrynologa.
Bóle nóg i rąk
Przyczyną może być reumatoidalne zapalenie stawów. Cierpi na nie moja mama, więc wiem, jak bardzo uciążliwa i trudna do wyleczenia jest ta dolegliwość. Jeżeli więc bolą cie ręce i nogi, stawy są obrzęknięte lub sztywne (zwłaszcza rano), to jak najszybciej udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze ci skierowanie do reumatologa. RZS wymaga bardzo długiego leczenia i często również rehabilitacji, więc lepiej zrobić to jak najszybciej.
Bóle głowy
1 powód – zbyt wysokie ciśnienie
Może być przyczyną bólu głowy szczególnie, jeśli towarzyszy mu uczucie gorąca. Jeżeli nie masz w domu urządzenia do pomiaru ciśnienia, to wybierz się do przychodni lub apteki – w wielu z nich można bezpłatnie zmierzyć sobie ciśnienie. Jeżeli jest ono wyższe niż 130/85mm Hg, to umów się na wizytę do lekarza.
2 powód – ucisk w kręgosłupie
Możliwe, że to ucisk w kręgosłupie jest przyczyną częstego bólu głowy, szczególnie wtedy, gdy towarzyszą mu zawroty głowy. Najczęściej winowajcą jest siedzący tryb życia, a pomóc mogą ćwiczenia i masaże. Jeżeli jednak nie pomagają, to oczywiście idź do lekarza.
Swędzenie skóry
1 powód – nadwrażliwość skóry lub uczulenie
Przyczyną swędzenia skóry często jest nadwrażliwość lub alergia na jedzenie lub któryś ze składników kosmetyku. Jeżeli swędzenie jest bardzo uciążliwe i utrzymuje się przez długi czas, to idź na wizytę do dermatologa.
2 powód – zapalenie wątroby
Kiedy wątroba nie pracuje prawidłowo, skóra staje się sucha i swędząca. Z wątrobą nie ma żartów, więc jeżeli widzisz, że to nie uczulenie jest przyczyną świądu, koniecznie musisz wybrać się do lekarza.
3 alergia wysiłkowa
Pojawia się po kilku minutach intensywnego wysiłku, na przykład na siłowni i jest reakcją organizmu na zmianę temperatury. Takie swędzenie powinno przejść po kilku minutach.
Wrażenie spadania
Jeżeli ma miejsce, kiedy zasypiasz lub śpisz, to nie ma powodu do niepokoju. Podczas snu mózg wyłącza połączenia nerwowe z niektórymi mięśniami. Dzieje się tak, abyś przez sen nie machała rękoma i nogami, kiedy coś ci się śni. Jeżeli jednak uczucie spadania pojawia się na jawie lub towarzyszą mu zawroty głowy, to jak najszybciej powinnaś udać się do neurologa.
Jeżeli towarzyszą ci jakiekolwiek dziwne dolegliwości, jedno jest pewne – nigdy nie powinnaś ich lekceważyć, tylko postarać się jak najszybciej odnaleźć ich źródło.
Doskonaly artykul. Dzieki za pozadana dawke danych. Podziele sie tym tekstem ze znajomymi. Pozdrawiam.
Super artykuł.Dobra robota.
[…] Dziwne dolegliwości, które mogą być poważniejsze niż myślisz […]