Zabiegi polegające na ostrzykiwaniu botoksem są bardzo często krytykowane. Panuje opinia, że od botoksu można się bardzo szybko uzależnić, źle wykonany zabieg może oszpecić nas na bardzo długi czas, a sama toksyna botulinowa może powodować liczne skutki uboczne. Istnieje wiele kobiet, które są zagorzałymi przeciwniczkami botoksu i przyrzekają sobie, że nigdy w życiu z niego nie skorzystają. Mimo spadającej na niego krytyki, jednego na pewno nie można mu odmówić – skutecznego działania. Toksyna botulinowa w ekspresowym tempie ujędrnia skórę i napina ją tak, że ta wygląda nawet na dziesięć lat młodszą. Istnieją jednak dla niej pewne naturalne alternatywy. Jakie substancje pomogą ci bezboleśnie uzyskać w domu efekt podobny do ostrzyknięcia twarzy botoksem ?

Pierwsza z nich to spilantol. To naturalna substancja pozyskiwana z jeżówki elektrycznej, której używano już od wieków w starodawnej medycynie ludowej. Początkowo przyjęła ona rolę prostego i bezpiecznego środka znieczulającego. Dziś natomiast uznawana jest za bardzo efektywny i w pełni bezpieczny zamiennik botoksu. Kosmetyki ze spilantolem mogą efektywnie rozluźniać skórę, w tym także i zmarszczki. Dzięki regularnemu stosowaniu tej substancji wszelkie niedoskonałości ulegają wygładzeniu i powoli znikają.

Botoks naturalny to także różnorodne peptydy. Wszystkie z nich działają podobnie, jednak z upiększaniem i odmładzaniem cery najlepiej powinna poradzić sobie substancja Argirelina. Ma ona w sobie pewną składową część toksyny botulinowej (tradycyjnego botoksu), dlatego mocno ją przypomina pod względem budowy chemicznej. Argirelina częściowo osłabia napięcie mięśni twarzy. Pracują one wolniej i delikatniej, dzięki czemu zmarszczki przestają być tak mocno widoczne. Peptydy są składnikami liczny kosmetyków przeznaczonych do cery dojrzałej.

Ostatni bardzo ciekawy produkt, który może zastąpić toksynę botulinową to olej z opuncji figowej. Właśnie ten składnik uchodzi za najpopularniejszy naturalny botoks świata. Olej z opuncji figowej znakomicie wpływa na całą kondycję skóry. Sprawia, że cera staje się promienna, wypoczęta i gładsza. Można go używać solo albo dodawać do gotowych kosmetyków.