Większość kobiet lubuje się w filmach o miłości. I to nie tylko przez wzgląd na nasze marzenia o wielkim romantycznym uczuciu. Powiedzmy sobie szczerze, że większość filmów o miłości, a w szczególności komedii romantycznych (o swoich ulubionych komediach napiszę za jakiś czas) to pozycje niewymagające od nas głębszych przemyśleń. Lubimy skupić się na emocjach, które jak na tacy dostarcza nam każda kolejna produkcja tego typu, ale przy tym lubimy również odpocząć od szarej codzienności. Filmy o miłości wśród swoich odbiorców mają nie tylko całą rzeszę kobiet, ale również mężczyzn, którzy choć często nie przyznają się do tego publicznie, z chęcią sięgają po kolejne pozycje o miłości. Dziś sobota, więc pewnie sporo z was wieczorem zasiądzie przed ekranem telewizora lub komputera, by obejrzeć jakiś ciekawy film. Specjalnie na tę okazję mam dla was listę 15 absolutnie obowiązkowych, klasycznych przykładów filmów romantycznych, wraz z krótkimi opisami. Filmy o miłości, które opisuję poniżej, są dość zróżnicowane. Oprócz lekkich romantycznych pozycji znajdziecie wśród nich również produkcje, przy których oglądaniu ryczałam jak bóbr. Do większości z nich chętnie wracam co jakiś czas, więc polecam je z czystym sumieniem.

 

Najlepsze filmy o miłości

TOP 15

 

1. Pamiętnik / The Notebook (2004)

pamiętnik

Pamiętnik to film z 2004 roku. W głównych rolach wystąpili Ryan Gosling, Rachel McAdams, James Garner oraz Gena Rowlands. Co ciekawe obie aktorki oraz aktorzy odgrywali w filmie te same role, głównych bohaterów. Akcja rozgrywała się na przestrzeni wielu lat i dotyczyła prawdziwej i trwałej miłości. Historia opowiada o losach uczucia głównych bohaterów, czyli panienki z zamożnego domu i ubogiego pracownika tartaku. Akcja rozgrywa się w domu starców, gdzie znajduje się chora na alzheimera, wiekowa już główna bohaterka. James Garner, obsadzony w głównej roli, odczytuje pamiętnik głównej bohaterce, by móc przywrócić jej pamięć, dzięki czemu sam zaczyna na nowo przypominać sobie ich wszystkie wspólne momenty. Zdecydowanie polecam osobom, które lubią wyciskacze łez, gdyż historia wymaga odpowiedniego przygotowania w postaci paczki chusteczek.

 

2. Szkoła uczuć / A Walk to Remember (2002)

szkoła uczuć

Szkoła uczuć jest produkcją z 2002 roku, która proponuje nam przeniesienie się do świata, w którym główne role odgrywają Shane West oraz Mandy Moore. Gdy powstał film, niemalże każdy szykował się na standardową historię obojga ludzi, opartą na dennym schemacie większości komedii romantycznych. Jednak produkcja ta zaskoczyła największych sceptyków. Historia opowiada o najpopularniejszym i najbardziej wyluzowanym chłopaku w szkole i skromnej córce pastora – szarej myszce, która była głównym obiektem drwin w szkole. Teoretycznie połączenie losów tych dwojga było wręcz niemożliwe, jednakże gdy tak się stało, powstał obraz pięknej prawdziwej miłości, która nie kipiała na ekranie namiętnością. Zdecydowanie film warty polecenia. Z pewnością po wielu latach od stworzenia produkcji nadal zachował swój urok i chociaż pierwszy raz “Szkołę uczuć” oglądałam jako nastolatka, to co kilka lat wracam do tej produkcji.

 

3. Notting Hill (1999)

filmy o miłości

Notting Hill to film z 1999 roku. Film pełnoletni, jednakże z pewnością dużo lepszy od większości tych, które produkowane są w obecnych latach. W rolach głównych Hugh Grant – jeden z największych kinowych amantów (chociaż akurat zupełnie nie w moim typie) oraz Julia Roberts, również znana z wielu podobnych produkcji. Podobnych, bo związanych z tematem romantycznej miłości. Główny bohater jest londyńczyk William Thacker. Dzieli on mieszkanie z dziwacznym Walijczykiem oraz prowadzi raczej słabo prosperującą księgarnię, którą pewnego dnia odwiedza wielka gwiazda filmowa, Anna Scott. Gdy między głównymi bohaterami zaczyna tworzyć się uczucie, zjawia się oficjalny narzeczony gwiazdy. Czy miłość zwykłego człowieka i wielkiej gwiazdy jest możliwa? Czy ma szansę na przetrwanie? Tego można dowiedzieć się podczas seansu, gdyż naprawdę jest to historia dla której warto poświęcić odrobinę wolnego czasu. Myślę, że większość z wam już widziała ten kultowy film, ale i tak gorąco go polecam.

 

4. Amelia / Amelie (2001)

amelia

Amelia to film z roku 2001. Opowiadająca o młodej, ślicznej dziewczynie, która sama żyje w wielkim Paryżu i pracuje w małej kafejce. Pewnego dnia odnajduje skarb, który zwraca właścicielowi i od tego czasu postanawia skupić się na uszczęśliwianiu ludzi. Pewnego dnia na jej drodze staje mężczyzna i nagle Amelia przypomina sobie, że zapomniała o własnym szczęściu, które zaczyna tworzyć wraz z nim. Historia absolutnie unikatowa, bardzo dobrze dopracowana, różniąca się od większości historii romantycznych, które kiedykolwiek proponowało nam kino. Mimo, że nie przepadam za francuskimi filmami, to ten uważam za świetny.

 

5. Dom nad jeziorem / The Lake House (2006)

najlepsze filmy o miłości

Dom nad jeziorem to filmowa opowieść z 2006 roku, czyli zdecydowanie młodsza produkcją od wyżej proponowanych. Główne role odgrywają Keanu Reeves i Sandra Bullock, czyli aktorzy światowej sławy i z pewnością znani większości z nas. Jest to historia dwóch osób mieszkających w tym samym domu, jednak dzieli je okres dwóch lat. Wiadomości między sobą wymieniają poprzez magiczną skrzynkę na listy, która jest początkiem ich wielkiej miłości. Czy będzie im dane spotkać się w rzeczywistości? Warto poświęcić odrobinę czasu, by poznać odpowiedz na to pytanie. Ta historia naprawdę zaskakuje, więc z pewnością nie będzie to wasz stracony czas.

 

6. Mała Moskwa (2008)

najlepsze filmy o milości

Mała Moskwa to film z 2008 roku, który opowiada o wielkiej miłości polskiego oficera i żon radzieckiego pilota. Zakazana miłość zobrazowana przez Waldemara Krystka to połączenie romansu, dramatu i kina historycznego. Historia toczy się w Legnicy w roku 1967. Legnica była wówczas nazywana “Małą Moskwą” ze względu na stacjonowanie tam największej liczby wojsk radzieckich w całej europie. To właśnie tam – główna bohaterka o imieniu Wiera, fascynatka poezji i muzyki, poznaje polskiego oficera (również muzyka). Ich miłość rozwija się w ukryciu. Warto obejrzeć, chociażby ze względu na to, że opowiada i wielkiej zakazanej miłości, ale również jest to produkcja bardzo doceniana przez krytyków.

 

7. Casablanca (1942)

casablanka

Casablanca to jeden z najbardziej znanych kultowych filmów. Na pewno każdy z was słyszał o tym filmie, a czy już go widzieliście? Został stworzony w 1942 roku. Wyreżyserował go Michael Curtiz. Historia dzieje się podczas II wojny światowej i jest standardowym odtworzeniem starej wielkiej miłości, jednakże okoliczności są mniej sprzyjające niż w innych przypadkach. Właściciel klubu spotyka dawną wielką miłość, jednakże okazuje się ona żoną działacza czeskiego ruchu oporu. Jak to w filmie o miłości najczęściej bywa, uczucia biorą górę, jednak czy ich miłość jest w stanie przetrwać aż tak niesprzyjające okoliczności? Warto obejrzeć i przekonać się na własnej skórze.

 

8. Miasto aniołów / City of Angels (1998)

filmy o miłości miasto aniołów

Miasto Aniołów to produkcja z 1998 roku oparta na fikcji. Anioł Seth (Nicolas Cage) zakochuje się w pani doktor Maggie (Meg Ryan), która straciła pacjenta na stole operacyjnym. Miłość jest na tyle ogromna, że ten postanawia wrócić do świata żywych zrzekając się nieśmiertelnego statusu anioła, jednakże wspólne szczęście nie jest im jednak pisane. Niesamowicie wzruszająca historia, która z pewnością spełni wszelkie nasze oczekiwania.

 

9. Dziennik Bridget Jones / Bridget Jones’s Diary (2001)

film o miłości

Dziennik Bridget Jones to komedia romantyczna z 2001 roku, która przeniesie nas do świata śmiechu i rozrywki. Główna bohaterka Renee Zellweger – 32-letnia, zakompleksiona, uważająca się za starą pannę, postanawia zmienić swoje życie. Nie wie, że największą zmianą, jaką powinna wprowadzić w swoje życie to pełna akceptacja siebie takiej jaką jest. Jej życie uczuciowe nagle zaczyna istnieć za sprawą jej szefa, który posiada wszystkie cechy, których obiecała sobie unikać, jednakże skutecznie daje wciągnąć się w romans. Pod koniec następuje znaczny zwrot akcji, który wywoła na wielu twarzach ogromny uśmiech na twarzy. Produkcja warta polecenia, zwłaszcza na wieczory. Lekka, łatwa i przyjemna.

 

10. Slumdog. Milioner z ulicy / Slumdog Millionaire (2008)

top fil.my o miłości

Slumdog. Milioner z ulicy to produkcja z 2008 roku. Opowiada ona o młodym chłopaku, biorącym udział w hinduskiej edycji milionerów. Gdy staje przed ostatnim pytaniem, aresztuje go policja. Chcą dowiedzieć się, skąd chłopak mieszkający w slumsach, może posiadać tak ogromny zasób wiedzy. Jamal, główny bohater zaczyna opowiadać o swoim dzieciństwie, życiu w nędzy oraz wielkiej miłości. Film szeroko nagradzany i warty poświęcenia naszego wolnego czasu, gdyż z pewnością większości trafi do gustu. Ma pewne bardzo schematyczne rozwiązania, jednak przymykając na nie oko można naprawdę przyjemnie spędzić czas.

 

11. Titanic (1997)

najlepsze filmy o miłości

Titanic jest znany chyba wszystkim odbiorcom. Jest to jedna z produkcji, która dotarła do ogromnej wręcz rzeszy odbiorców. Film z 1997 roku króluje na naszych ekranach do dziś i wciąż przyciąga masę widzów, mimo że użyte w nim efekty specjalne nie robią już takiego wrażenia jak kilkanaście lat temu. Arystokratyczna angielska rodzina wraz z główną bohaterką o imieniu Rose wsiada na pokład Titanica, by odbyć podróż do Stanów Zjednoczonych. Jack grający pokera w tanim przybrzeżnym barze, wygrywa bilet na Titanica. Szybko udaje mu się dotrzeć na pokład. To jest początkiem wielkiej miłości dwojga bohaterów. Rose – bogatej lecz nieszczęśliwej dziewczyny oraz Jacka – chłopaka, który w swoim życiu nie ma nic poza talentem malarskim. Oczywiście losy Titanica są większości znane, ale jeśli komuś jeszcze nie udało się zapoznać z tą historią, to szczerze polecam.

 

12. Dla ciebie wszystko / The Best of Me (2014)

najlepszy film o miłości

Dla Ciebie wszystko jest to stosunkowo świeża produkcja, bo z 2014 roku. Dowson Cole wychowuje się w rodzinie, która jest uważana przez mieszkańców miasteczka za patologiczną i niebezpieczną, powiązaną z alkoholizmem, przemocą i narkotykami. Natomiast Amanda Collier jest dziewczyną pochodzącą z tradycyjnego dobrego domu. Niespodziewanie rodzi się między nimi wielka miłość, która już na starcie jest spisana na straty. Okoliczności sprawiają, że ich drogi się rozchodzą. Amanda bierze ślub. Wraz z mężem wychowują troje dzieci. Jednakże po latach dochodzi do spotkania z dawną miłością i uczucia skutecznie wracają, niestety problemy z nimi związane również. Zdecydowanie warto obejrzeć, chociażby ze względu na ciekawą fabułę i nagły zwrot akcji.

13. Córka Prezydenta / First Daughter (2004)

córka prezydenta

Córka prezydenta to luźna propozycja z 2004 roku. Historia opowiada o tym, że bycie córką prezydenta nie jest czymś czego pragnie każda dziewczyna. Opowiada o trudach związanych z pełnieniem wszystkich obowiązków i tym jak bardzo obserwuje nas wtedy świat, przez co normalne życie przestaje mieć rację bytu i jest związane z ciągłymi ograniczeniami. Przychodzi jednak czas, gdy główna bohaterka postanawia w tajemnicy uciec od takiego życia i pożyć trochę na własną rękę, by poczuć się w końcu luźno i swobodnie. W podróży towarzyszy jej nieznajomy Brytyjczyk Ben. Jak potoczą się ich losy? Czy Ben okaże się wielką miłością i jak ona będzie wyglądała? Sprawdźcie sami!

 

14. Gwiazd naszych wina / The Fault in our Stars (2014)

gwiazd naszych wina

Gwiazd naszych wina to ekranizacja z 2014 roku. Opowieść sama w sobie nie jest standardowa. Oparta jest na znajomości dwóch osób chorujących na raka, które poznały się na spotkaniach grupy wsparcia dla osób chorych na nowotwór. Dziewczyna ma nadopiekuńczych rodziców, z którymi jest związana. Mimo to rodzice często ją denerwują i nie potrafią zrozumieć jej potrzeb. Od dłuższego czasu bohaterka próbowała nawiązać kontakt z autorem ulubionej powieści, jednakże bezskutecznie. Gdy chłopcu udało się to osiągnąć, zostaje zaproszony na spotkanie do Amsterdamu i postanawia zabrać ze sobą dziewczynę, Czy wyjadą we wspólną podróż? Czy spełnią swoje marzenia? Tego wam nie zdradzę. Przekonajcie się oglądając ten film.

 

15. Pretty Woman (1990)

polecane filmy o miłości

 Pretty Woman to kolejny kultowy film o miłości. Jest to ciekawa historia miłości między dwojgiem ludzi, którzy poznają się w naprawdę ekstremalnych warunkach. W rolach głównych wystąpili Julia Roberts oraz Richard Gere. Dziewczyna nie ma pieniędzy, by móc opłacić komorne i decyduje się na pracę prostytutki. Dzięki swojemu urokowi i żywiołowemu temperamentowi podbije serce przystojnego milionera, co odmieni jej życie. Produkcja pełna mniejszych zwrotów akcji, pełna miłości i humoru.

 

Wszystkie te filmy, mimo, że tak różne, łączy wspólny mianownik, którym jest miłość. Oczywiście to tylko część z tych, które moim zdaniem naprawdę warto obejrzeć. Myślę, że w przyszłości będę aktualizować tę listę i dodawać do niej kolejne godne polecenia produkcje. A wy już się z nimi zapoznałyście? A może uważacie niektóre z nich za gnioty? Jakie najlepsze filmy o miłości polecacie mi obejrzeć? Podzielcie się swoimi propozycjami w komentarzach!