1. Imaginaerum

Piosenkarz i kompozytor w podeszłym wieku cierpi na demencję. Przed zdiagnozowaniem choroby, rodzina się od niego odwróciła i pozostawiła go w samotności. Teraz, kiedy znane są przyczyny jego zachowania, jest już za późno na ratowanie rodzinnych więzi. Artysta leży w szpitalu i jest przekonany, że w dalszym ciągu jest dzieckiem. Śni o marzeniach i fantazjach z młodości. Rzeczywistość i ułuda mieszają się tworząc chaotyczny obraz zniszczonego umysłu, z którego nie ma ucieczki. Klimat filmu jest podkreślany przez muzykę znanego zespołu Nightwish, który udostępnił do produkcji kinowej swój album “Imaginaerum”.

imaginaerum

2. Dalida. Skazana na miłość

Poruszająca historia wszechstronnej artystki, która zdobyła sławę na scenie muzycznej. Największa gwiazda estrady XX wieku, miss Egiptu i zdobywczyni 70 złotych płyt, śpiewająca w wielu językach. Choć była uwielbiana przez miliony ludzi, posiadała licznych kochanków i wspaniałą rodzinę, nigdy nie została zrozumiana. Jej bliscy odchodzili kolejno, odwracając się od niej lub popełniając samobójstwo. Nikt nie pozostawał obojętny wobec jej uroku, ale im więcej osiągała na scenie, tym więcej traciła w życiu.

dalida skazana na miłość

3. John Lennon. Chłopak znikąd

Dwie kobiety walczą o miłość nastoletniego chłopaka: jego matka oraz ciotka, której został oddany pod opiekę. John pragnąc odnaleźć spokój i normalne życie, postanawia od nich uciec i szukać ratunku w świecie muzyki. Przemierzając ulice Liverpool’u spotyka Paula McCarney’a, swoją bratnią duszę. W międzyczasie młody marzyciel odkrywa dramatyczną prawdę o swojej rodzinie i utraconym dzieciństwie. Te wydarzenia odbiją piętno na jego duszy, a muzyka Johna Lennona na zawsze odmieni życie milionów ludzi.

john lemon chłopak znikąd

4. Król rozrywki

Oryginalny film, który ukazuje narodziny amerykańskiego przemysłu rozrywkowego. Musical przedstawia historię młodego i utalentowanego wizjonera, który jest wyszydzany przez społeczeństwo. Jego kontrowersyjne pomysły mimo wszystko zyskują sławę, a on sam gotów jest zrobić wszystko, aby stworzyć niepowtarzalne widowisko, o którym usłyszy cały świat.

król rozrywki

5. Les Miserables. Nędznicy

Poruszające świadectwo siły ludzkich uczuć. Wzruszające widowisko, które jest porywającą opowieścią o dumie, honorze, nieodwzajemnionej miłości oraz niespełnionych marzeniach, a wszystko to w malowniczej Francji XIX wieku. Jean Valjean jest byłym więźniem ściganym od wielu lat przez zawziętego inspektora policji, Javerta. Uciekinier zmienia tożsamość i fałszuje dokumenty, zyskując w mieście dobrą reputację i zostając właścicielem jednej największej z fabryk Francji. Jedną z jego pracownic jest Fantine, która wbrew Valjeanowi zostaje zwolniona i upokorzona, ponieważ jest matką nieślubnego dziecka. Mężczyzna postanawia pomóc nieszczęsnej kobiecie i wziąć pod opiekę młodą Cosette. To na zawsze odmienia jego życie.

les miserables nędznicy

6. Metallica: Some Kind of Monster

Fascynujący obraz zespołu dla fanów Metallici, a także dla każdego, kto zainteresowany jest powstawaniem muzyki w obecnych czasach. Film pokazuje kulisy nagrywania teledysków i płyt, ukazuje ikony muzyki w zupełnie nowym świetle, w którym nie zawsze wypadają dobrze. Wyraźnie nakreślone są ich zalety i wady oraz liczne spory, które towarzyszą im niemal każdego dnia. Historia ludzi, którzy wpływają na miliony osób na całym świecie, choć sami zmagają się z poważnymi problemami i fobiami.

metallica some kind of monster

7. Moulin Rouge

Moulin Rouge to najsławniejszy nocny klub w Paryżu i miejsce powstania licznych skandali. Jego główną gwiazdą jest czarująca Satine. Kobieta jest uwielbiana przez wszystkich mężczyzn, którzy byli świadkami jej uroku i wdzięku. Szczególnie zachwycił się nią młody Christian, choć do niego jako jedynego uśmiechnęło się szczęście. Satine odwzajemnia uczucie, ale nic nie może trwać wiecznie. Kobieta marzy o karierze aktorki, a do tego potrzebuje pieniędzy. Kiedy pada niezwykle hojna oferta, zostaje postawiona przed poważnym dylematem. Książę Worcester sfinansuje rewię, jeśli Satine zgodzi się zostać jego kochanką. Czy prawdziwa miłość wygra z żądzą pieniędzy?

moulin rouge

8. Skazany na bluesa

Poruszająca opowieść o idolu milionów fanów, który zdołał wytworzyć niepowtarzalną więź ze swoimi słuchaczami. Zawsze był na nich otwarty i doskonale bawił się razem z ludźmi przychodzącymi na koncerty zespołu Dżem. Zbuntowany i nieposkromiony artysta, który żył marzeniami. Mimo swoich sukcesów, kochającej żony, wspaniałego syna i odnowienia więzi z rodziną, nie przeszedł najważniejszego sprawdzianu. Ryszard Riedel przegrał z uzależnieniem od heroiny, a jego historia jest regularnie przedstawiana w antynarkotykowej akcji “ku przestrodze”.

skazany na bluesa

9. Straight Outta Compton

Historia, o której niewiele się słyszy. Opowieść o grupie, która dała początek takim stylom muzycznym jak hip hop i gangsta rap. To oni przetarli szlaki dla późniejszych sław, takich jak 50 Cent, Tupac czy Eminem. Śpiewali o świecie, w którym żyli i wprost wypowiadali swoje zdania na jego temat. N. W. A. to pierwsza grupa hip hopowa, założona przez Dr. Dre i Ice Cube. Ich debiutancka płyta “Straight Outta Compton” była uznana za kontrowersyjną i to przez nią muzykami zainteresowało się FBI, twierdząc, że N. W. A. jest niebezpieczną grupą przestępczą.

straight outta Compton

10. The Doors. Historia nieopowiedziana

Fascynujący film dla każdego fana muzyki rockowej. Jest to chronologiczny zapis powstawania kolejnych albumów jednego z najsławniejszych amerykańskich zespołów. Sześć albumów nagranych w zaledwie pięć lat. Film jest uzupełniony przez elektryzujące nagrania z koncertów na żywo, a sam materiał przybliża sylwetki artystów. Opowiada o ich twórczej pasji, współpracy, a także o prywatnym życiu, pełnym trosk i zmartwień.

the doors historia niedopowiedzianafil