Nasze codzienne ubrania mogą stać się potencjalnym siedliskiem bakterii i innych drobnoustrojów. Z tego powodu warto pamiętać nie tylko o ich regularnym, zwykłym praniu, ale także dezynfekcji. W jaki sposób można ją szybko i skutecznie wykonać? Jest na to kilka sprawdzonych metod, które możesz poznać w tym artykule. Jeśli chcesz, żeby Twoje ubrania były zawsze wolne od bakterii – zapraszamy do lektury! 

Dezynfekcja odzieży – dlaczego jest taka istotna? 

Na samym wstępie warto zwrócić uwagę na to, dlaczego nasze ubrania mogą potrzebować dodatkowej dezynfekcji. Przecież regularnie je pierzemy, co powinno im zagwarantować odpowiednią świeżość i sprawić, że bakterie i inne drobnoustroje nie zdążą się w nich nagromadzić. Niestety, w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej i klasyczne pranie często może się okazać nieskuteczne – pomimo faktu, że nasze ubrania będą odświeżone, w ich wnętrzu wciąż będą tkwić zarazki. 

Jest to szczególnie niebezpieczne podczas jesieni i zimy, czyli sezonu chorobowego. W tym okresie szczególnie warto zwrócić uwagę na nasze ubrania i poświęcić im większą ilość czasu – jeśli tego nie zrobimy, narazimy naszą rodzinę na kontakt ze wszystkimi bakteriami obecnymi na zewnątrz. Pamiętajmy także o tym, że kwestia dezynfekcji odzieży ma znaczenie również w kontekście jej świeżości. Ubrania, w których zaczęły rozwijać się kolonie drobnoustrojów, często zaczynają wydzielać przykry zapach, z którym bardzo ciężko będzie się uporać. 

Wiemy już, dlaczego dezynfekcja ubrań powinna pojawić się w naszej porządkowej rutynie tuż obok prania. W jaki sposób można to jednak zrobić? Jest kilka sposobów na zdezynfekowanie odzieży – w tym celu można użyć specjalnych urządzeń czy domowych sztuczek. Sprawdźmy więc najpopularniejsze metody, które mogą pomóc nam pozbyć się drobnoustrojów z wnętrza różnych tkanin. 

Niska temperatura kontra bakterie – ubrania w zamrażarce? 

Pierwsza metoda na zdezynfekowanie ubrań, którą się dzisiaj zajmiemy, jest mniej skuteczna niż pozostałe, jednak warto o niej wspomnieć ze względu na jej prostotę. Mianowicie, kiedy będziemy chcieli pozbyć się z naszych ubrań wirusów i innych zarazków, możemy spróbować włożyć ją do zamrażarki. 

Nie da nam to może takiej pewności jak skorzystanie z dedykowanych sprzętów do dezynfekcji, takich jak chociażby pralko-suszarka z odpowiednim programem, jednak w dalszym ciągu możemy spróbować. Duża część bakterii nie przetrwa nocy w temperaturze poniżej zera i nasza odzież z całą pewnością będzie bardziej świeża niż przedtem. Jeśli jednak chcemy zagwarantować sobie bardziej skuteczną i pewną dezynfekcję, warto sięgnąć po bardziej sprawdzone i lepsze metody. 

Pozbywanie się bakterii z ubrań – może pralko-suszarka? 

Jedną ze zdecydowanie bardziej skutecznych metod niż wkładanie ubrań do zamrażarki może być skorzystanie z pary do ich dezynfekcji. Możemy w tym celu skorzystać z pralko-suszarki, która nie tylko wypierze i zdezynfekuje nasze pranie, ale także sprawi, że tuż po praniu będą one suche, miękkie i bez zagnieceń. 

Rewelacyjnie sprawdza się tutaj marka Electrolux. Electrolux pralko-suszarka taka jak DelicateCare 900 została wyposażona w specjalnie dedykowany program SteamCare. Przy jego użyciu nasza odzież jest suszona przez parę dostosowaną do jej tkaniny oraz wielkości aktualnego załadunku. Ciepłe powietrze pozbędzie się z ubrań praktycznie wszystkich wirusów i bakterii, zapewniając nam większy komfort i bezpieczeństwo podczas okresu chorobowego, a także wspaniały, świeży zapach dzięki opcji FreshScent. To technologia marki Electrolux polegająca na połączeniu pary z delikatnymi substancjami zapachowymi, dzięki czemu będziemy mogli odświeżać naszą odzież nawet pomiędzy praniami. 

Parownica do dezynfekcji odzieży 

Innym sposobem na walkę z bakteriami i wirusami może być użycie w tym celu specjalnej parownicy. Skorzystanie z niej da nam podobny efekt, co odpowiedni program w pralko-suszarce, jednak będzie wymagało od nas więcej wysiłku – parownica to sprzęt ręczny, w przeciwieństwie do automatycznych programów suszenia w pralko-suszarkach Electrolux. 

W dalszym ciągu jednak parownica może się okazać dobrym sojusznikiem w pozbywaniu się drobnoustrojów z ubrań. Pamiętajmy tylko o tym, by dostosować temperaturę pary do suszonej tkaniny, gdyż w przeciwnym wypadku możemy ją uszkodzić. 

O czym warto pamiętać, żeby uchronić ubrania przed bakteriami? 

Chociaż właściwa dezynfekcja, chociażby za pomocą pary w pralko-suszarce, pomoże nam się pozbyć z powierzchni ubrań wszystkich niechcianych drobnoustrojów, warto zwrócić uwagę na kilka czynności, które nie pozwolą się im tam w ogóle zagnieździć. Podstawą jest tutaj odpowiednie suszenie odzieży po praniu – wilgotne i ciepłe miejsca są najlepszymi warunkami do rozwoju bakterii. Warto zapewnić naszym ubraniom odpowiedni przepływ powietrza, kiedy są jeszcze mokre. 

Oczywiście jeśli zdecydujemy się na pralko-suszarkę, ten problem zniknie – na zawsze pożegnamy z balkonu czy łazienki uciążliwe sznurki do suszenia i będziemy mogli mieć stuprocentową pewność, że nasze ubrania są zawsze odpowiednio świeże i zdezynfekowane.