Każdy ma swoją określoną osobowość. Być może jesteś bardziej introwertyczny, bardziej ekstrawertyczny, mniej lub bardziej zdecydowany lub charyzmatyczny. Jeśli chcesz by twoja osobowość była uważana za atrakcyjną, to musisz poprawić swoje umiejętności społeczne, przywódcze, stanowczość czy poczucie własnej wartości.

Inne cechy, nad którymi również można pracować i je doskonalić to odwaga, zdolność do wysiłku, podejmowania ryzyka, poświęcenia i wytrwałość. Ważne jest, aby zrozumieć, że zawsze znajdzie się ktoś, kto skrytykuje i nie zgodzi się z tobą, dlatego pierwszym zaleceniem jest, aby nie szukać aprobaty innych i zdecydować się na zmianę dla siebie, a nie ze względu na to, czego chcą od nas inni ludzie.

Bądź zdecydowany

W rzeczywistości wiele cech, których ludzie pożądają w tym społeczeństwie, to cechy charyzmatycznego lidera. To ludzie, o których mówimy, że „mają osobowość” (choć wszyscy ją mamy). Jedną z tych cech osobowości jest bycie zdecydowanym, czyli szybkie podejmowanie decyzji – bez marnowania czasu i szukania wymówek. Oczywiście, gdy decyzja jest ważna, trzeba poświęcić jej czas i przeanalizować wszystkie za i przeciw. 

Zdecydowani ludzie działają w sytuacjach, które inni uważają za ryzykowne, a które w rzeczywistości nie są ryzykowne. Dlatego jeśli w tych sytuacjach będziesz działał zdecydowanie, to uzyskasz najwięcej korzyści. Jedynym ryzykiem jest to, że zostaniesz skrytykowany, czego możesz uniknąć tylko wtedy, gdy nic nie zrobisz (a zapewne znajdą się osoby, które również skrytykują cię za brak działania).

Przykłady: jesteś wolontariuszem w klasie, angażujesz się w zespół w pracy, decydujesz się na wyjazd za granicę, idziesz na tańce z kimś, kogo lubisz.


Dawaj przykład

Dawanie przykładu to kolejne typowe zachowanie charyzmatycznych liderów, a w zasadzie wszystkich typów liderów. Chodzi o działanie lub robienie rzeczy, na które inni nie mają odwagi lub których nie powinni robić. I coś bardzo ważnego – rób je dlatego, że chcesz i bo masz na to ochotę, a nie dlatego, że chcesz, by inni dobrze o tobie myśleli. W tym przypadku zrobisz to niechętnie i nie przyniesie to nic dobrego.

Przykłady: idziesz do organizacji pozarządowej, pomagasz komuś, kto się przewrócił, zgłaszasz się jako wolontariusz do pomocy swojemu szefowi lub nauczycielowi

Zidentyfikuj i pokonaj swoje lęki

Niepokój i strach są czymś normalnym, ale trzeba je przezwyciężyć. Nie chodzi o to, żeby próbować wyeliminować lęk. Chodzi o to, żeby go dostrzec i dzięki niemu działać. Chodzi o to, by w danym momencie zidentyfikować, że lęk/strach uniemożliwia ci podjęcie działania. Potem zmuszanie się do działania, nawet jeśli jest to coś nieistotnego.

Przykłady: wystąpienia publiczne to lęk, który ma wiele osób; aby pokonać ten strach, idealnym rozwiązaniem jest zmuszenie się do uczestnictwa w zajęciach, warsztatach, kursach, a nawet prezentacjach firmowych. 

Nie szukaj aprobaty

Szukanie aprobaty jest jednym z najgorszych nawyków, jakie można mieć i jednym z tych, które ma większość ludzi. Trudno jest zawsze pamiętać i czasem zachowujemy się tak, by zadowolić innych, nawet osoby, które nie są nam obojętne. W końcu jesteśmy istotami społecznymi i potrzebujemy innych do życia.

Ale jest tu bardzo prawdziwy paradoks: to właśnie wtedy, gdy przestajesz starać się być lubiany, jesteś najbardziej lubiany. Jest tylko jeden warunek: żadnego braku szacunku. Możesz żyć po swojemu i robić to, co chcesz, nie musisz podążać za innymi ani robić tego, co inni mówią, o ile nie okazujesz braku szacunku.

Bądź samodzielny

Jedną z najbardziej atrakcyjnych cech w człowieku jest samodzielność. Jest ona właściwie związany z poprzednimi. Jeśli jesteś autonomiczny, mniej trudności sprawi ci samodzielne podejmowanie decyzji, nie będziesz chciał się przypodobać innym i będziesz miał większe poczucie własnej wartości, ponieważ będziesz potrafił samodzielnie rozpoznawać i pokonywać lęki.

Bycie samodzielnym to nie będzie samodzielne kupowanie chleba, to nauka samodzielnego szczęśliwego życia, nauka samodzielnego podejmowania decyzji i umiejętność rozwiązywania własnych problemów.

Kochaj siebie

Jeśli nie kochasz siebie, komunikujesz to innym i będą cię mniej cenić. Dlatego bardzo ważne jest, aby nauczyć się kochać siebie. To z kolei wzmocni wszystkie wcześniejsze nawyki.

Co więcej, nie będziesz czekać na działanie kogoś innego, ale powiesz sobie, że zasługujesz na lepsze rzeczy i że masz prawo działać i je znaleźć. Naucz się najpierw kochać i cenić siebie. Nie czekaj aż inni to zrobią. Paradoksalnie, zaczną to robić później.

Naucz się widzieć siebie w pozytywnym świetle

Coś, co często zdarza się wielu ludziom, to na przykład to, że w zależności od ubrań, które noszą, czują się tak czy inaczej. Jeśli noszą bardziej „stylowe” lub „markowe” ubrania, czują się bardziej wartościowi. 

W rzeczywistości ubrania nie mają żadnej realnej mocy. Jest tylko psychologiczna i społeczna. Liczy się to, jak widzisz siebie w tych ubraniach i dlaczego w jednym stroju mamy zachowywać się tak, a w innym inaczej. Czy to nie jest zbyt powierzchowne?

To, jak widzisz siebie, najbardziej wpłynie na to, jak się zachowujesz. Jeśli widzisz siebie jako osobę wartościową, która może wnieść wkład w życie innych, pewną siebie, zdeterminowaną, to będziesz się tak zachowywał. Jeśli widzisz siebie jako nieudacznika, niepewnego siebie i niezdecydowanego, to będziesz się tak zachowywał.

Podejmuj ryzyko

Wszyscy ludzie, którzy osiągają wysoko lub są uważani za wartościowych, mają tendencję do podejmowania ryzyka.


Zerwij  z konwencjonalnymi ścieżkami

Robienie tego, co robią inni, podążanie za innymi bez zastanowienia, przyjmowanie zasad, które w rzeczywistości nas krzywdzą, robienie tego, co „społeczeństwo” każe nam robić, nawet jeśli chce się robić coś innego, może być straszne. Staraj się więc żyć według swoich zasad — nie lekceważąc i nie krzywdząc nikogo — podróżuj, podejmuj wyzwania, realizuj swoje marzenia.

Rób rzeczy, których inni nie robią

Jeśli chcesz mieć różne rezultaty, nie rób zawsze tego samego. Prawdziwą demonstracją charakteru i tego, że nie ulegasz wpływom innych jest robienie rzeczy, których inni nie robią. Odnosi się to do prowadzenia życia, które może wydawać się dziwne dla innych, ale które będzie miało bardzo pozytywne konsekwencje w twoim życiu. Można mieć atrakcyjną osobowość, być towarzyskim, flirtować i odnieść sukces robiąc rzeczy, których inni nigdy by nie zrobili i prawdopodobnie nigdy nie zrobią.

Przykłady: podróżuj sam, miej zupełnie inny harmonogram, jedz inne posiłki, zapisz się na dziwny kurs, który przykuł twoją uwagę.