W ciągu dnia czasu nie ma zbyt wiele. Dla zapracowanych mam, nawet położenie wszystkich do łóżka, może okazać się katorgą. Jeśli uważasz, że twoje życie wymyka ci się spod kontroli, spróbuj upomnieć się o trochę ukrytego czasu, stosując te dziesięć sztuczek dla zapracowanych mam.

 

Jak oszczędzać czas będąc mamą?

 

1. Bądź gotowa na dzień zanim się zacznie

Choć nie jest to innowacyjna wskazówka, to naprawdę działa. Upewnij się, że wszystkie plecaki są spakowane zanim dzieci pójdą spać. Wybierz stroje na następny dzień dla siebie i dla nich. Umieść wszystko, w tym skarpetki i bieliznę, w specjalnym miejscu. Przygotuj dzbanek do kawy  i zapakuj do plecaków drugie śniadanie na jutro.

 

2. Kupuj raz

Liczne wizyty w sklepie spożywczym powodują stres, marnowanie czasu i tracenie dodatkowych pieniędzy. Zaplanuj swoje tygodniowe menu z wyprzedzeniem i kup wszystko na raz. Niech twoja rodzina też się wykaże i wspólnie z tobą zaplanuje menu na tydzień. To świetny sposób na ograniczenie czasu planowania obiadów.

 

3. Gotuj na zapas

Spróbuj ugotować kilka obiadów na zapas. Na przykład jeśli w czwartek planujesz mieć na obiad zapiekankę z kurczaka, przygotuj ją w niedzielę i włóż do zamrażarki. W środę w nocy przełóż ją z zamrażarki do lodówki. Kiedy w czwartek wrócisz do domu z pracy, po prostu przełóż wszystko do naczynia żaroodpornego i upiecz.

 

4. Skorzystaj z wolnowaru

Wolnowar jest najlepszym przyjacielem zapracowanej mamy. Wróć do domu na pieczeń wołową, chili, a nawet pieczonego kurczaka. W Internecie można znaleźć całe mnóstwo przepisów do przygotowania w wolnowarze. Jeżeli dokupisz do wolnowaru również specjalną maszynkę do gotowania ryżu, jeszcze bardziej zaoszczędzisz czas.

 

5. Dziel obowiązki między członków rodziny

Prawdą jest, że dzieci potrzebują czasu na zabawę i czasu na odrabianie zadań domowych, ale muszą również rozwijać poczucie odpowiedzialności i realizowanie osiągnięć. Ich obowiązkami może być karmienie zwierząt domowych, zmywanie naczyń lub rozpakowywanie zakupów.

 

6. Pozwól dzieciom gotować

Kiedy dzieci są starsze, mogą gotować jeden posiłek w tygodniu. Prawdopodobnie nie będzie to wykwintne danie, ale docenisz proste posiłki oraz to, że nie trzeba było ich przygotowywać. Jeśli mieszkasz z mężem, nie rób wszystkiego sama. Twój partner również może dołączyć do wykonywania zadań.

 

7. Trzymaj paragony w jednym miejscu

Przeszukiwanie koszy na śmieci w celu odnalezienia paragonu, w momencie kiedy uświadomisz sobie, że potrzebujesz zwrócić towar do sklepu lub chcesz sprawdzić, ile zapłaciłaś za daną rzecz, to strata czasu. Unikaj takiej sytuacji, trzymając plastikowy woreczek w torebce. Do takiego woreczka wkładaj wszystkie paragony. Na koniec miesiąca wyrzuć je wszystkie i zacznij zbieranie od nowa.

 

8. Sporządź listę zadań do zrobienia

Tak, ta wskazówka jest podstawowa, ale prawie żadne inne narzędzie nie pozwala oszczędzić czasu tak dobrze, jak przygotowana wcześniej lista rzeczy do zrobienia. Rozwiązanie to nie tylko pozwala ci się skupić na tym, co ważne, ale również pozostali członkowie rodziny mogą wykreślić coś z takiej listy. Lista jest najbardziej efektywna, jeśli spojrzysz na nią i zadasz sobie pytanie: jak najlepiej wykorzystam swój wolny czas w tym momencie?

 

9. Nie przesadź z harmonogramem

Jeśli jest coś, co czasem doprowadza mamę do szaleństwa, to niedorzeczny plan popołudniowych zajęć dla dzieci. Zamiast zabierać je na zajęcia pozalekcyjne każdego dnia, niech każde z nich wybierze tylko jedną aktywność dodatkową – coś, co naprawdę lubi. Kiedy obetniesz plan zajęć, oszczędzisz czas, pieniądze i zdrowie psychiczne.

 

10. Oceniaj pranie

Dzieci mają tendencję do wrzucania wszystkiego do brudów, nawet jeśli dana rzecz nie jest naprawdę brudna. Ten prosty ruch powoduje, że nie muszą martwić się o składanie ubrań, wieszanie lub cokolwiek innego, co jest z nimi związane. Ten nawyk nie tylko generuje niepotrzebne pranie, ale także powoduje szybsze zużywanie się rzeczy. Naucz dzieci, jak rozpoznawać, które ubrania trzeba już wrzucić do prania, a które można jeszcze założyć. Gdy będą w piątej lub szóstej klasie, naucz je, jak nastawia się pralkę.

 

Jeżeli użyjesz którejś z tych wskazówek, zobaczysz, że życie trochę zwolni, a ty w końcu będziesz mieć więcej czasu. Czy nie byłoby miło cieszyć się przez chwilę czasem spędzonym z rodziną, zamiast biegać ze wszystkim od świtu do zmierzchu?