Regularnie porządkuję w swoim życiu praktycznie wszystko: od maili, list rzeczy do zrobienia, pracy, mieszkania, po moją szafę. Koniec roku to doskonały okazja na to, by zrobić w szafie generalne porządki, a potem wejść w nowy rok z pozytywnym nastawieniem, czystą przestrzenią i energią. Pomagając ci w postawieniu pierwszego kroku w nowym roku, przedstawiam osiem zasad, które pomogą ci uporządkować własną szafę i życie. Niekoniecznie postępuję zgodnie z (nazbyt uproszczoną) zasadą “jeśli nie nosiłaś tego w ciągu roku, wyrzuć”, zamiast tego skupiam się na ogólnym procesie i zwracam uwagę na to, jak te elementy pasują do mojego życia, stylu oraz czy przynoszą mi szczęście i pewność siebie.

 

Porządki w szafie: 6 najważniejszych zasad

 

1. Oceń problem

Wszyscy wiemy, że zorganizowanie szafy nie jest łatwym zajęciem. Proste popołudniowe zadanie do wykonania, może ostatecznie zmienić twój pokój w modowe miejsce zbrodni. Zanim zbadasz wnętrze swojej szafy lub rozrzucisz dookoła ciuchy, oceń problem i doprecyzuj cel porządkowania. Być może robisz to, ponieważ masz zbyt dużo ubrań, których nie nosisz. A może dysponujesz ciasną przestrzenią i musisz przerzucać wieszaki z boku na bok tylko po to, by znaleźć jakąś koszulę? Czy też potrzebujesz zwiększyć opcje wyboru ubrania do pracy? Ustal swój ostateczny cel, zanim jeszcze rozpoczniesz sprzątanie, abyś szedł po właściwej ścieżce. Pomoże ci to w podejmowaniu szybkich i skutecznych decyzji.

 

2. Opracuj plan gry

Ponieważ większość z nas dysponuje krótkotrwałą uwagą, jeśli chodzi o sprzątanie szaf, wyrzucamy początkowo największe rzeczy, a szczególnie te, które trzeba przymierzyć. Miej gotowe kosze, worki na śmieci i ulubioną playlistę w tle, a następnie zanurkuj w stercie ciuchów. Bądź świadoma, że wszystko jest w porządku, gdy wracasz do swojego projektu i posuwasz go naprzód tylko wtedy, gdy możesz skupić się na 100%.

 

3. Odłóż na bok ubrania na “TAK”

Nasz proces polega na mechanizmie odwrotnej szafy. Najpierw wyjmij, przeanalizuj, posortuj, a następnie, gdy szafa będzie pusta, odłóż z powrotem rzeczy, które nadal potrzebujesz. Rozpocznij proces pozytywnie (i od najłatwiejszej części), weź wszystko, co nosisz na okrągło, swoje podstawowe ciuchy, rzeczy pasujące do wszystkiego i tak zwane “must-have”, które koniecznie musisz zachować.
Odnowione rzeczy vintage to dla mnie “must-have”, podkoszulki z nadrukiem należą do grupy pasujących do wszystkiego, a dżinsy, czarna sukienka i skórzane kurtki to w moim przypadku podstawowe rzeczy. Odłóż je w wyznaczone miejsce i oszacuj, ile jest przedmiotów w każdej kategorii. Czy przekroczyłeś już swój limit, czy możesz dodać więcej, aby uzupełnić swoją szafę?

 

4. Spakuj rzeczy na “NIE”

Zapakuj wszystko, co jest poplamione, podarte, nie do naprawienia, to, czego nienawidzisz, co nie pasuje na ciebie. Powinny to być automatyczne decyzje – czyli odrzucasz ciuchy, po założeniu których nie czujesz ani ekscytacji, ani radości, ani pewności siebie. Zalecam, abyś oddała lub sprzedała wszystko, co można jeszcze nosić, do lokalnego sklepu, do schroniska dla kobiet lub do organizacji non-profit. Po zapakowaniu rzeczy na “nie”, wynieś je z pokoju. Weź kolejny worek na następne rzeczy do wyrzucenia lub oddania.

 

4. Duplikaty, podobne przedmioty.

Czy naprawdę potrzebujesz trzech takich samych koszul lub pięciu sukienek, które wyglądają prawie identycznie? Chyba nie. Wybierz swoją ulubioną i pozbądź się reszty.

 

5. Stos “może”

Reszta rzeczy w twojej szafie w tym momencie to stos “może”. Nie były definitywnie na “tak”, ale były też lepsze od tych na “nie”. Teraz nadszedł czas, aby zadać sobie następujące pytania do każdego elementu garderoby:

#1: Czy to ubranie pomaga mi osiągnąć mój cel (na przykład strój do pracy), czy stanowi to mój osobisty styl?
#2: Czy ten ciuch pasuje do mojego ciała (a jeśli nie, to czy można go dopasować)?
#3: Czy ta rzecz przynosi mi radość, czy sprawia, że czuję się pewnie podczas noszenia go?

Jeśli odpowiesz “nie” na co najmniej dwa z tych pytań, dana rzecz powinna trafić do kolejnego worka na “nie”. Zapewne chcesz mieć pewność, że zachowujesz tylko te ubrania, które służą twojemu celowi. Czy jest to odpowiedni outfit do pracy, na uroczą nocną randkę, czy po prostu czujesz się szczęśliwa, gdy masz to na sobie? Oceniaj te uczucia, przeglądając kolejne ubrania.

 

6. Rozdzielenie ostatnich stosów

Pozostałe ubrania rozdziel na kolejne stosy: rzeczy na “tak”, rzeczy do oddania lub sprzedania, rzeczy do przeróbek krawieckich lub do pralni chemicznej oraz worek na śmieci z poplamionymi, dziurawymi lub niemożliwymi do noszenia ubraniami.

 

7. Zorganizuj szafę

Teraz pora na radosny etap! Włóż swój finałowy stosik na “tak” ponownie do swojej szafy, ale rób to z głową! Skategoryzuj swoje topy, bieliznę, odzież wierzchnią, sukienki, akcesoria, itd. Polecamy również uporządkowanie pod względem kolorów w ramach każdej kategorii, tak aby proces ubierania się był łatwiejszy i można było szybciej wszystko znaleźć. Jeśli odkładasz rzeczy do szuflady, zamiast układać je jedna na drugiej, tak, że widać tylko to, co na górze, złóż je na głębokość szuflady i układaj je pionowo, tak, aby po otwarciu można było zobaczyć wszystkie złożone koszulki na raz.

 

6. Jeden za jeden

Gratulacje! Ostatecznie uporządkowałaś swoją szafę! Ale to jeszcze nie koniec. Aby zachować spójność i płynność w swojej szafie, upewnij się, że za każdym razem, gdy dodajesz nową część garderoby, wyrzucasz coś starszego. Gdy aktualizujesz styl swojej garderoby, dopiero wówczas zdajesz sobie sprawę, że nigdy nie nosiłaś ubrań ze stosu “może”. Praktykowanie zasady “jeden za jeden” może pomóc w utrzymaniu uporządkowanej garderoby, dzięki czemu nie będziesz musiała co kilka miesięcy powtarzać całego procesu od początku.