Okres urlopowo-wakacyjny tuż tuż i podejrzewam, że większość z was planuje wyjechać gdzieś tego lata. Jak przygotować się do wyjazdu na wakacje, aby uniknąć przykrych niespodzianek i móc bez stresu rozkoszować się wolnym czasem? Szczegółową listę rzeczy do ogarnięcia przed wyjazdem znajdziecie poniżej!

 

Jak przygotować się do wyjazdu na wakacje?

Lista obowiązkowa

 

Miesiąc przed wyjazdem

1. Sprawdź czy twój paszport/dowód osobisty na pewno jest ważny

2. Wykup ubezpieczenie zdrowotne

3. Sprawdź do kiedy są ważne twoje karty debetowe i kredytowe

4. Upewnij się, że ze wszystkimi dokumentami podróżnymi, jakie będą ci potrzebne jest wszystko w porządku

5. Jeżeli masz zwierzaka, to już teraz znajdź mu opiekę na czas twojego wyjazdu

6. Znajdź kogoś zaufanego (rodzina, przyjaciel), kto podczas twojej nieobecności będzie podlewał kwiatki oraz od czasu do czas przewietrzy mieszkanie. Rozsądnie jest poprosić, aby ta osoba od czasu do czasu wieczorem zostawiła w twoim mieszkaniu włączone światło na kilka godzin, co może odstraszyć potencjalnych złodziei. Daj jej także kluczyk do skrzynki na listy. Skrzynka pełna listów i reklam może być dla złodzieja znakiem, że właścicieli nie ma w mieszkaniu.

 

Dwa tygodnie przed wyjazdem

1. Jeżeli jedziesz w podróż samochodem, upewnij się, że masz aktualne wszystkie ubezpieczenia

2. Zrób przegląd auta. Niekoniecznie u mechanika. Chodzi tylko o to, żeby sprawdzić olej, płyn w chłodnicy oraz płyn hamulcowy, stan klimatyzacji, dolać wody do spryskiwaczy i sprawdzić czy wszystkie żarówki w lampach działają. Warto upewnić się, że masz w samochodzie oponę zapasową oraz sprawdzić ciśnienie w oponach.

3. Sprawdź, czy zmieścisz się w strój kąpielowy z zeszłego roku ;-) Jeżeli koniecznie chcesz zgubić kilka kilo przed wyjazdem, to teraz jest już ostatni dzwonek. Koniecznie sprawdź nasz artykuł o tym, jak schudnąć 7 kg w 14 dni.

 

Tydzień przed wyjazdem

1. Zrób kopie wszystkich najważniejszych dokumentów i daj je komuś zaufanemu. Jeżeli na urlopie padniesz ofiarą kradzieży, to na pewno ci się przydadzą.

2. Jeżeli bardzo dbasz o wygląd i zależy ci na tym, aby na urlopie wyglądać nieskazitelnie, to właśnie teraz jest czas na wizytę u fryzjera – podcięcie końcówek lub odświeżenie koloru oraz u kosmetyczki – depilacja woskiem i ewentualnie jakiś zabieg.

3. Sprawdź czy z twoimi torbami wszystko jest w porządku. Na pewno długo leżały w piwnicy lub na dnie szafy, więc może się okazać, że wymagają odświeżenia. Dobrze jest też podpisać torby i walizki lub oznaczyć je jakimś znakiem szczególnym, żeby uniknąć pomyłki na lotnisku lub przy autobusie w momencie odbioru bagaży.

4. Jeżeli pracujesz na etacie w jakiejś firmie i podczas twojego urlopu ktoś będzie cię zastępował, to nie zapomnij zawczasu przekazać mu wszystkich istotnych informacji.

5. Zacznij już kupować rzeczy, które potrzebujesz na wyjazd. Najlepiej najpierw zrób sobie listę zakupów, żeby nie kupić rzeczy, które okażą się niepotrzebne.

 

Trzy dni przed wyjazdem

1. Nadszedł czas na pakowanie. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że będzie musiała jeszcze coś wyprać lub przeprasować. Jeżeli lubisz sporządzać listy, to zrób sobie listę rzeczy do zapakowania i umieść na niej kolejno:

  • ubrania
  • buty
  • kosmetyki
  • sprzęt (nie zapomnij ładowarki! Prawdopodobnie będziesz ją pakować dopiero w dniu wyjazdu)
  • dokumenty
  • kosmetyki
  • gry i zabawki jeśli jesteś mamą
  • leki, plastry itp

2. Przekaż klucze do mieszkania osobie, która będzie je doglądać w czasie twojej nieobecności.

3. Aby nie dać się zaskoczyć pogodzie, koniecznie sprawdź prognozy na najbliższe dni.

 

Dzień przed wyjazdem

1. Upewnij się, że spakowałaś wszystkie potrzebne rzeczy. Ja zawsze w ostatniej chwili pakuję ładowarkę oraz płyn i pudełeczko do soczewek.

2. Sprzątnij lodówkę i wyrzuć z niej wszystko, co na pewno zepsuje się zanim zdążysz wrócić.

3. Wyrzuć śmieci.

4. Jeżeli masz jeszcze dość czasu, to postaraj się ogarnąć mieszkanie. Na pewno miło będzie ci wrócić do czystego miejsca.

5. Zrób sobie manicure i pedicure.

 

Jeżeli macie jakieś inne pomocne rady na temat tego, jak przygotować się do wyjazdu na wakacje, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!