Dieta godzinna to metoda odchudzania, w której największy nacisk kładzie się na czas spożywania posiłków, a nie na ich skład. Według autorów tej diety to, co jemy nie ma większego znaczenia, pod warunkiem, że zwracamy uwagę na to, kiedy to robimy. Duże znaczenie ma także czas, który zostanie przeznaczony na jedzenie. Właściwe wybranie pory oraz czasu trwania posiłku ma stanowić niezawodny klucz do idealnej sylwetki. Książka poświęcona tej diecie szybko stała się bestsellerem, ale czy w parze ze świetną sprzedażą idzie skuteczność tej diety?

 

Dieta 8-godzinna – zasady

Podstawowe założenie, na którym opiera się dieta 8-godzinna, to spożywanie wszystkich posiłków w ciągu 8 godzin. Pozostały czas ma zostać wykorzystany na regenerację oraz spalanie kalorii. Twórcy tego systemu odchudzania uważają, że osoby, które jedzą w ciągu całego dnia, nie dają organizmowi czasu na odpowiednie spalenie dostarczonej energii oraz usunięcie zbędnych toksyn. Jedną z podstaw diety 8-godzinnej jest jedzenie późnych śniadań, które powinny być spożywane dopiero po kilku godzinach od wstania z łóżka. Dla wielu osób taki sposób odżywiania się może być bardzo trudny do przyjęcia ze względu na stare nawyki żywieniowe. Dlatego warto dokładnie zaplanować posiłki w ciągu 8 godzin, gdy ich jedzenie jest dozwolone, tak żeby zminimalizować uczucie głodu.

W trakcie stosowanie dieta należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze w ciągu 16 godzin na dobę trzeba przestrzegać ścisłego postu. Po drugie w czasie, gdy jedzenie jest dozwolone, nie można przesadzać z wielkością porcji, natomiast można jeść często. Po trzecie nie wolno sięgać po wysokokaloryczne napoje, wskazane jest za to picie dużych ilości wody. Złym pomysłem jest również spożywanie posiłków późnym wieczorem. Kolejny warunek to 8 minut ćwiczeń fizycznych każdego dnia.

 

Czy dieta 8-godzinna jest skuteczna?

Na pewno przypadnie do gustu wszystkim osobom, które nie mają ochoty na radykalną zmianę jadłospisu i rezygnowanie z ulubionych potraw. Jednak wytrzymanie 16 godzin bez jedzenia jest sporym wyzwaniem, a także może łatwo doprowadzić do objadania się, a w efekcie do efektu jojo. Osobiście nie polecam tego typu diet, bo są zbyt rygorystyczne, a ich efekty są trudne do utrzymania. Nie wyobrażam sobie, żebym miała wytrzymać tyle godzin bez jedzenia. Jednakże dieta 8-godzinna może być dobrą opcją dla osoby, która zmuszona jest schudnąć w bardzo krótkim czasie, na przykład żeby zmieścić się w suknię ślubną. Na pewno najlepiej samodzielnie wypróbować dietę 8-godzinną, chociażby tylko przed jeden dzień i przekonać się, czy rzeczywiście jest to dobra metoda.