Nowoczesny, dopasowany do potrzeb nastolatka materac to podstawa efektywnego wypoczynku nocnego. Materace do łóżka wpływają na przyjmowaną pozycję i na higienę spania. W sklepach można znaleźć różne modele, co pozwala dobrać idealny do własnych potrzeb. Oto najważniejsze czynniki, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję. 

Wybierz odpowiedni rodzaj materaca do spania

Pierwszą kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest rodzaj materaca, czyli typ wypełnienia. Na rynku dostępne są materace piankowe, kieszeniowe, hybrydowe, lateksowe i bonellowe. 

  • Materace piankowe posiadają wypełnienie z lekkiej i elastycznej pianki poliuretanowej. Łatwo dopasowują się do sylwetki użytkownika. Są odporne na odkształcenia, bardzo wygodne i higieniczne. Podkategorię stanowią materace z pianki termoelastycznej, które reagują na nacisk i temperaturę ciała osoby leżącej i zapewniają idealne podparcie dla kręgosłupa.
  • Materace kieszeniowe mają wypełnienie ze sprężyn ukrytych w osobnych kieszonkach. Każda sprężyna pracuje niezależnie od pozostałych. Na jednym metrze kwadratowym może być ich nawet kilkaset! Materac kieszeniowy dobrze dopasowuje się do sylwetki śpiącego, jest trwały i stosunkowo twardy. Dopasowaniu i utrzymaniu optymalnej linii kręgosłupa sprzyjają tzw. strefy. 
  • Materace hybrydowe (kieszeniowo-piankowe) wykorzystują różne rozwiązania, np. sprężyny, piankę poliuretanową oraz rozmaite warstwy funkcjonalne. Częstym dodatkiem jest płyta lateksowa. Zapewnia ona wysoką oddychalność oraz nadaje właściwości antyalergiczne, antybakteryjne, antygrzybiczne i termoregulacyjne. 

Najbardziej uniwersalne są materace piankowe – odpowiadają potrzebom większości użytkowników. Nadają się zarówno dla kilkulatków, jak i nastolatków, a także osób dorosłych. Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem lub silnie poci się w nocy, lepszym rozwiązaniem będzie materac piankowo-lateksowy lub model hybrydowy z lateksem. Twój nastolatek lubi spać na twardszym podłożu lub z przyczyn zdrowotnych zależy Ci na stabilnym podparciu ciała? Rozważ materac kieszeniowy. 

Dopasuj rozmiar materaca do łóżka i potrzeb

Nastolatek nierzadko jest wzrostu rodzica, dlatego popularnym wyborem dla tej grupy wiekowej są materace 160×200 cm. To rozmiar dedykowany także osobom dorosłym. Oczywiście wielkość należy dopasować do wymiarów posiadanego lub kupowanego łóżka. W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz także mniejsze materace do łóżek: 100×200 cm, 120×200 cm czy 140×200 cm. Zwróć uwagę, czy Twoje dziecko może swobodnie wyprostować nogi w czasie leżenia. Przyjmuje się, że materace do spania powinny być dłuższe od użytkownika o ok. 20 cm. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nastolatek nadal rośnie. Na pewno znajdziesz model, który sprosta oczekiwaniom nastolatka, przeglądając różne materace z Agaty.

Zastanów się, jak twardy powinien być materac

W sklepach są dostępne materace twarde, miękkie, średnio twarde oraz dwustronne – z różnymi twardościami po obu stronach. Dla młodzieży rekomendowane są materace o średniej twardości oznaczone symbolem H2 lub H3. Stanowią one najliczniejszą grupę. Odpowiednie będą także materace dwustronne, które można obrócić, gdy dziecko podrośnie i przybierze na wadze.

Dobór materaca dla nastolatka powinien uwzględniać wagę, wzrost i sytuację zdrowotną oraz indywidualne preferencje w zakresie warunków spania. Ważne są także wymiary posiadanego łóżka, jeśli nie zamierzasz kupować nowego mebla. Ponadto warto zdecydować się na materac hipoalergiczny, antybakteryjny i bezproblemowy do utrzymania w czystości.