Zbyt wolny metabolizm to utrapienie wielu kobiet. Twój metabolizm jest tym, co przekształca jedzenie, które spożywasz w energię, którą twoje cało może wykorzystać. Proces ten ma miejsce nawet wtedy, gdy śpisz. Utrzymywanie metabolizmu na odpowiednim poziomie jest bardzo istotne, szczególnie jeśli masz już swoje lata. Jeśli zauważyłaś, że twój metabolizm spowalnia, poniżej znajdziesz siedem wskazówek, co zrobić by znowu działał optymalnie, a we wpisie “Jak przyspieszyć metabolizm” kolejne siedem rad. Powodzenia!

 

Jak przyspieszyć zbyt wolny metabolizm

7 ważnych rad

1. Uważaj na dietę

Eksperci rozważali ten temat i po wielu badaniach doszli do wniosku, że metabolizm zwalnia, gdy drastycznie zmniejszasz ilość spożywanych kalorii. Jeżeli jesz mało, bo chcesz schudnąć, to możesz drastycznie spowolnić metabolizm, a w rezultacie uzyskać skutek odwrotny od zamierzonego – albo w ogóle przestaniesz chudnąć, albo po schudnięciu szybko dopadnie cię efekt jojo. Jeśli próbujesz schudnąć, odejmij nie więcej niż 500 kalorii z twojej codziennej diety i pamiętaj, żeby odpracować tą samą ilość kalorii podczas treningu.

2. Przestań się stresować

Jeśli stresuje cię twoja praca, rodzina lub jakikolwiek inny czynnik, powinnaś znaleźć sposób na radzenie sobie ze stresem. Badania wykazały, że kiedy jesteś całkowicie zestresowana, twój metabolizm drastycznie spowalnia.
W badaniu przeprowadzonym przez Ohio State University, kobiety które były maksymalnie zestresowane spaliły mniej kalorii po zjedzeniu posiłku o wysokiej zawartości tłuszczu. Zbyt wiele stresu może skutkować tym, że w ciągu roku przybędzie ci 5 kilogramów, nawet gdy wcale nie będziesz jeść więcej.

3. Pość

Choć zdania w tym temacie są podzielone i większość osób jest zdania, że głodówki i modne diety oczyszczające spowalniają metabolizm, to nowe badania wydają się pokazywać, że poszczenie w pewien sposób może pomóc. Alternatywny sposób poszczenia pozwala w jednym dniu jeść bez żadnych ograniczeń, a następnie kolejnego dnia jeść tylko 500 kalorii. Podobno ta metoda powoduje utratę wagi bez spowalniania twojego metabolizmu

4. Trochę przypakuj

Podnoszenie ciężarów jest jednym z najlepszych sposobów na przyśpieszenie metabolizmu. Większość ludzi zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z treningu siłowego, jednak najnowsze badania wykazały, że przy podnoszeniu ciężarów spalasz nie tylko mnóstwo kalorii, ale także podkręcasz metabolizm.

5. Jedz białko

Białko jest paliwem dla wzrostu mięśni. Jednak, aby przyspieszyć metabolizm potrzebujesz podzielić ilość białka, którą konsumujesz równomiernie na cały dzień. Jeżeli zjesz na raz zbyt dużą ilość białka, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że odłoży się ono w twoim ciele w postaci tłuszczu.

6. Stosowanie spalaczy kalorii w ciągu dnia

Istnieje całe mnóstwo produktów spożywczych, które są naturalnymi spalaczami tłuszczu. Dziewięć z nich wymieniłam i opisałam w tym wpisie —> klik. Oprócz nich istnieje kilka z pozoru drobnych rzeczy, które możesz robić w ciągu dnia, aby przyspieszyć przemianę materii. Mogą to być ćwiczenia rankiem na pusty żołądek, picie większej ilości wody, dodawanie małych wybuchów aktywności do swojego dnia (takich jak spacer w przerwie na lunch) czy spanie w zimniejszej temperaturze.

7. Problemy zdrowotne mogą powodować problemy przemiany materii

Pewne problemy zdrowotne, takie jak choroby tarczycy, choroby zwyrodnieniowej stawów, stan przedcukrzycowy, reumatoidalne zapalenie stawów i zespół policystycznych jajników, to tylko niektóre z tych, których skutkiem może być zbyt wolny metabolizm. Jeśli masz którykolwiek z tych problemów zdrowotnych, porozmawiaj o twoich możliwościach z lekarzem.

Jeśli weźmiesz sobie do serca te rady i zaczniesz wprowadzać je w życie, to wkrótce zaczniesz odczuwać, że twój metabolizm działa szybciej i efektywniej. Trzymam kciuki za pozytywne efekty!