Wszystkie nienawidzimy efektu jojo i zdajemy sobie sprawę z tego, jak łatwo i szybko można z powrotem przybrać na wadze po zakończeniu diety. Jak uniknąć efektu jojo i utrzymać wagę? Moim zdaniem, żeby zatrzymać efekty diety, trzeba diametralnie zmienić kilka nawyków. Przeczytaj proszę poniżej o moich sposobach na uniknięcie efektu jojo.

 

Jak uniknąć efekty jojo?

Bądź aktywna każdego dnia

Bycie aktywnym każdego dnia to podstawa. Nie może być tak, że zaczynasz się więcej ruszać dopiero, kiedy przytyjesz kilka kilogramów i zaczynasz czuć się z tym coraz gorzej.
Aby utrzymać wagę, nie pozwalaj sobie na żadne wymówki. Jeżeli pada deszcz, to rób przysiady i wykroki w domu.

Naucz się wykorzystywać każdą okazję, żeby zażywać więcej ruchu. Na przykład jeżeli wiesz, że spędzisz cały dzień w centrum handlowym, to używaj schodów zamiast windy. Dla chcącego nic trudnego i zawsze znajdzie się jakiś sposób, aby być bardziej aktywnym w ciągu dnia.

Nie dogadzaj sobie zbyt często

Jeżeli myślisz, że bycie bardziej aktywną oznacza, że możesz pozwalać sobie na więcej smakołyków, a i tak utrzymasz wagę, to jesteś w ogromnym błędzie. Aby mieć dużo energii i nie przytyć, powinnaś jeść zdrowe i dobrze zbilansowane posiłki. Jeżeli chcesz uniknąć efektu jo-jo, to naprawdę nie możesz jeść zbyt wielu obfitych posiłków i wysokokalorycznych deserów.

Od czasu do czasu możesz trochę odpuścić sobie dietę, ale niech to będą wyłącznie wyjątkowe sytuacje.

Przyzwyczaj się do tego, że często będziesz musiała powiedzieć „nie, dziękuję”, kiedy ludzie będą częstować cię jedzeniem, którego nie powinnaś jeść. I uwierz mi, że takich sytuacji będzie mnóstwo.

Małe smakołyki zjedzone od czasu do czasu na pewno nie zaszkodzą twojej sylwetce, ale powinnaś unikać jakichkolwiek dużych opakowań chipsów, cukierków, żelków i wszelkich innych kalorycznych przekąsek. Jeżeli będziesz miała na nie ochotę, kup najmniejsze z możliwych opakowań, a unikniesz pokusy zjedzenia całej zawartości wielkiego opakowania.

Starannie planuj swoje posiłki

Planowanie posiłków jest bardzo ważne dla utrzymania niskokalorycznego i zdrowego trybu życia. Staraj się planować posiłki, które będą smaczne, niskotłuszczowe, niskokaloryczne, zdrowe i w obrębie twojego budżetu. Mnóstwo świetnych przepisów na zdrowe posiłki możesz znaleźć w internecie.

Planowanie posiłków oznacza, że będziesz mogła pójść na zakupu z gotową listą i kupisz tylko to, czego potrzebujesz. Dzięki temu unikniesz pokusy kupienia czegoś, co niezdrowego i wysokokalorycznego.

Nie zapomnij o tym, żeby zaplanować sobie również jakieś zdrowe, niskokaloryczne przekąski, dzięki którym nie będziesz myślała o tych niezdrowych.

Znajdź sobie znajomego, który się zdrowo odżywia

Znajomy lub przyjaciel, który prowadzi zdrowy tryb życia lub interesuje się sportem, to prawdziwy skarb.  Ktoś taki pomoże ci dokonywać właściwych wyborów i będzie cię motywował do działania i trzymania się swoich postanowień.

Możesz także poszukać kogoś, kto jest w sytuacji podobnej do twojej. Może to być ktoś, kto na przykład sporo schudł dwa lata temu i do tej pory z sukcesem utrzymuje niską wagę. Ktoś taki może być dla ciebie świetną inspiracją. Ale uwaga. Jeżeli okaże się, że ta osoba jest leniuchem i tak naprawdę nie jest w ogóle zainteresowana tym co ty, a tylko dużo o tym gada, nie miej wyrzutów sumienia, że znajdziesz sobie kogoś innego w jej miejsce. Najważniejsze jest, abyście pomagali sobie i motywowali się nawzajem do działania.

Jeżeli straciłaś wagę (a dobrze wiemy ile wysiłku i samozaparcia trzeba w to włożyć) i jesteś w końcu zadowolona ze swojej sylwetki, ostatnią rzeczą jakiej chciałabyś doświadczyć jest efekt jojo. Prawda jest taka, że skuteczna dieta bez efektu jojo nie istnieje. Nie ma gotowego jadłospisu, który pozwoli ci schudnąć i już zawsze cieszyć się świetną figurą.

Utrzymanie efektów diety niestety wiąże się z całkowitą zmianą trybu życia i nauką dokonywania właściwych wyborów żywieniowych.

A jakie wy macie doświadczenia w utrzymywaniu szczupłej sylwetki po zakończeniu diety? Podzielcie się z nami waszymi radami jak uniknąć efektu jojo!