Wielu z nas (nie będę ukrywać, że mi także) marzy się pięknie wyrzeźbiona sylwetka. Jedynym sposobem, aby ją osiągnąć jest ciężka praca na siłowni, w fitness clubie lub w domu. Aby móc cieszyć się świetną sylwetką potrzeba sporo motywacji, pracy i samozaparcia. Ludzka siła woli może dużo, jednak organizm czasem może się zbuntować i… odmówić współpracy. Coraz częściej można napotkać osoby, które nie przykładają zbyt wysokiej wagi do tego, w jaki sposób ćwiczą, w wyniku czego popełniają błędy, które kończą się różnego rodzaju kontuzjami. W najgorszym wypadku lądują w szpitalu przechodząc poważne zabiegi.

Oto niektóre z najczęstszych błędów popełnianych na treningu, które sprawiają, iż może on skończyć się różnymi kontuzjami oraz urazami nerwowo-mięśniowymi. Wiedza o nich pozwoli umożliwić dobór odpowiedniego treningu i ostrożnego podejścia do pracy nad sylwetką.

 

Najczęstsze błędy popełniane w czasie treningu

 

1. Brak rozgrzewki

Rozgrzewka jest bardzo istotnym elementem w procesie przygotowania mięśni oraz stawów do treningu. Przed każdym intensywnym treningiem trzeba powoli rozgrzewać mięśnie, które będą w tym treningu angażowane. Pomyśl o sytuacji, w której budzisz się na dźwięk budzika. Czy od razu wstajesz i biegniesz do łazienki, aby wziąć prysznic, w międzyczasie robiąc tosty i kawę, po czym udajesz się do pracy? Prawdopodobnie nie, bo rano potrzebujemy trochę czasu, aby “dojść do siebie” i się rozruszać. Tak samo jest z treningiem. Przed intensywnym treningiem trzeba przez co najmniej 10-15 minut rozgrzać ciało, aby odpowiednio przygotować mięśnie. Możesz pójść na bieżnię, iść popływać, a nawet pojeździć na rowerze stacjonarnym. To, jak szybko będziesz w stanie się rozgrzać jest kwestią bardzo indywidualną. Ja zaczynam trening, kiedy czuję, że zaczęłam się już porządnie pocić.

 

2. Zapominanie o rozciąganiu po treningu

Rozciąganie to jeden z kluczowych elementów treningu. Większość ludzi popełnia błędy, ponieważ najpierw się rozciągają, a potem rozgrzewają. Inni najpierw się rozgrzewają, a następnie rozciągają. Jest to prawidłowa kolejność. Sęk tkwi w tym, że obecnie coraz więcej trenerów jest zdania, że rozciąganie przed treningiem jest niepotrzebne, a w niektórych przypadkach, na przykład przed biegami może nawet pogarszać wyniki. Faktem jest natomiast, że rozciąganie mięśni powinno mieć miejsce po każdym treningu. Ma to na celu zwiększenie cyrkulacji krwi do mięśni i zwiększa ich elastyczność. Pozwala również zmniejszyć ból mięśni, który następuje kolejnego dnia po treningu oraz znacząco przyspiesza regenerację mięśni. Jakiś czas temu czytałam gdzieś, że kobiety, które chcą mieć ładną, smukłą sylwetkę powinny rozciągać mięśnie po każdym treningu, aby nie były one zbyt “zbite”.

 

3. Nieprawidłowa technika

Jednym z najczęstszych błędów, które popełniają trenujący podczas ćwiczeń jest nieprawidłowa technika ich wykonywania. Ważne jest to, aby zrozumieć, że mięśnie, stawy, kości – całe ciało ma bardzo sztywną oraz małą płaszczyznę ruchu. Wszystko to, co robi się na dalekim zasięgu może prowadzić do poważnych urazów. Mięśnie odpowiednio rozgrzane są elastyczne, ale tylko do pewnego momentu. Pod uwagę weźmy na przykład gumkę, którą można rozciągnąć. Da się to zrobić tylko do pewnego momentu, a gdy osiągnie swoje granice pęka. To samo odnosi się do mięśni ciała. Stosowanie nieprawidłowej techniki prowadzi do naderwania mięśni.

 

4. Przetrenowanie

Czy istnieje coś takiego jak przetrenowanie? Jak się okazuje, tak. Organizm może wykonać pracę tylko w pewnych granicach. Choć każdy może wycisnąć ze swojego ciała dużo ponad normę, to trzeba liczyć się wtedy z poważnymi konsekwencjami. Przetrenowanie oznacza znaczny ubytek energii, a także obniżony poziom ATP w organizmie. To z kolei może prowadzić do kolejnych problemów, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój mięśni. Zaleca się zatem wykonywanie sesji treningowych nie więcej niż 4 razy w tygodniu. Jedną partię ciała powinniśmy trenować raz na kilka dni, aby umożliwić mięśniom pełną regenerację między sesjami treningowymi.

 

5. Brak ochłodzenia organizmu

Równie ważne jak ogrzanie organizmu jest jego ochłodzenie po intensywnym treningu. Dzięki temu mięśnie stopniowo będą mogły powrócić do swojego normalnego stanu sprzed treningu. Po prostu nie można od razu usiąść i nic nie robić po zakończonej sesji treningowej. Należy ochłodzić swoje ciało w odpowiednim tempie, aby utrzymać metaboliczny stan ciała jak najdłużej. Brak ochłodzenia to błąd, który popełniałam na początku mojej przygody z siłownią. Wyglądało to w ten sposób, że na przykład biegłam na bieżni szybkim tempem, a kiedy czułam, że mam już dość, po prostu z niej schodziłam. Kończyło się to koszmarnymi zakwasami po każdym treningu. Obecnie każdy bieg kończę coraz wolniejszym marszem, a problem zakwasów praktycznie się skończył.

 

Unikanie tych błędów jest kluczem do sukcesu i uniknięcia urazów treningowych. W ten sposób można czerpać pełną przyjemność z wykonywanego programu ćwiczeń, a także cieszyć się świetnymi treningami.

 

Przeczytaj również:

Dlaczego  nie chudnę mimo diety i ćwiczeń?

Co jeść, żeby mieć płaski brzuch?

Co jeść, żeby spalić tłuszcz?

najczęstsze błędy popełniane w czasie treningu, najczęstsze błędy treningowe, błędy popełniane na treningu