Odchudzasz się już od dłuższego czasu, a efekty są mizerne? Nie załamuj się! Brak efektów odchudzania to problem wielu kobiet. Najczęściej skutkuje on przerwaniem diety, a w najgorszym wypadku kończy się efektem jojo. To prawda, że przy odchudzaniu potrzeba sporo cierpliwości, ale jeżeli widzisz, że twoje starania nie przynoszą żadnych efektów, to koniecznie przeczytaj 10 najczęstszych powodów braku utraty wagi mimo diety i ćwiczeń.

 

Dlaczego nie chudnę mimo diety i ćwiczeń

10 najczęstszych przyczyn

 

1. Za mało posiłków

Osoby odchudzające się, często myślą, że jedząc mniej posiłków, szybciej schudną. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Jeśli ograniczysz ilość posiłków do jednego lub dwóch dziennie, to twój metabolizm drastycznie zwolni, w wyniku czego przestaniesz chudnąć. Na dodatek będziesz zmęczona i ospała. Aby schudnąć należy jeść minimum pięć posiłków dziennie.

 

2. Jesz mało, ale niezbyt wartościowych rzeczy

Jeżeli ograniczyłaś liczbę kalorii, ale nie zwracasz uwagi na zawartość składników odżywczych i jesz byle co, to odchudzanie może zająć ci naprawdę mnóstwo czasu. Często słyszy się, że najlepszą dietą jest jedzenie połowy tego, co jadło się dotychczas. Ta metoda sprawdza się jedynie wtedy, kiedy do tej pory odżywiałaś się dość zdrowo. Jeżeli natomiast w praktyce będzie to wyglądało w ten sposób, że na śniadanie zamiast dwóch pączków zjesz jednego, a na kolacje zamiast czterech hamburgerów z Mc Donalda jedynie dwa, to nie masz co liczyć na widoczne efekty. Twój organizm pozbawiony odżywczych składników spowolni przemianę materii, a ty przestaniesz chudnąć.

 

3. Nie jesz śniadań

Kolejną przyczyną braku efektów odchudzania może być pomijanie śniadań. Popełniałam ten błąd notorycznie będąc nastolatką, co niestety miało odzwierciedlenie w mojej wadze. Do dzisiaj, kiedy nie zjem śniadania, w południe zaczyna mnie boleć głowa i dopada mnie wilczy głód, który najchętniej zaspokajam batonikiem lub jakimś fast foodem. Jeżeli znasz to z autopsji, to za wszelką cenę staraj się wygospodarować rano dość czasu na zjedzenie pożywnego śniadania!

 

4. Jesz za dużo białka

Przekonanie, że spożywanie dużych ilości białka sprzyja zachowaniu smuklej sylwetki jest obecnie bardzo popularne. Jest w tym sporo prawdy, ale jak ze wszystkim, także z białkiem nie należy przesadzać. Białko jedzone w nadmiarze odłoży się w postać tłuszczu. Stanie się tak dlatego, że nieodpowiednia proporcja białek do węglowodanów powoduje, że w organizmie nie zachodzą procesy odpowiedzialne za szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Aby efektywnie chudnąć proporcja białek do węglowodanów w diecie musi wynosić 1:2.

 

5. Jesz za dużo owoców

Owoce są pyszne i bardzo zdrowe. Rzeczywiście pomagają w odchudzaniu, ale jeżeli twoja dieta składa się głównie z owoców, to bardzo możliwe, że dostarczasz sobie zbyt dużo kalorii i właśnie dlatego nie chudniesz.

 

6. Nie jesz żadnych tłuszczy

Tłuszcze tuczą, więc na diecie powinno się zrezygnować z nich całkowicie. Nic bardziej mylnego! Tłuszcze są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie komórek w organizmie. Gdyby nie on, błony komórkowe stałyby się nieszczelne, o miałoby odzwierciedlenie w wyglądzie skóry. Stałaby się ona sucha i pojawiłyby się na niej zmarszczki. Będąc na diecie (i nie tylko!) unikaj szkodliwych tłuszczy trans, które znajdują się w ciastkach, batonikach, frytkach, chipsach i całej reszcie wysoko przetworzonej żywności. Spożywaj jedynie zdrowe tłuszcze, takie jak oleje tłoczone na zimno lub awokado, jednak pamiętaj o tym, aby stanowiły one maksymalnie 20-25% tego, co spożywasz.

 

7. Jesz za mało albo za dużo błonnika

Dzienna dawka błonnika to maksymalnie 25 gram. Jest on niezbędny do dobrej pracy jelit, dawania nam poczucia sytości, ale uwaga. Zbyt duża ilość błonnika zubaża jadłospis w składniki pokarmowe. Na zbyt duże ilości błonnika organizm reaguje podobnie, jak na restrykcyjną dietę – spowalniając przemianę materii.

 

8. Oszukujesz się

Podobno większość osób będących na diecie oszukuje samych siebie podjadając i ćwicząc niezbyt sumiennie. Aby nie znaleźć się w tym gronie, w czasie odchudzania prowadź dzienniczek w którym będziesz dokładnie zapisywała to, co jesz i to, jak i ile ćwiczysz.

 

9. Nie dopuszczasz do tego, żeby być głodna

Głód jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem, ale w praktyce to właśnie on powinien być sygnałem, że pora już coś zjeść. Nie należy z nim walczyć. Należy nauczyć się poprawnie go odczytywać i interpretować, bo może również oznaczać, że po prostu chce ci się pić. Jeżeli nigdy nie odczuwasz głodu, to być może najzwyczajniej w świecie jesz zbyt dużo.

 

10. Masz problemy z hormonami

Jeżeli żaden z powyższych dziewięciu punktów nie ma odzwierciedlenia w twojej diecie, to sprawa może wyglądać dużo poważniej niż ci się wydaje. Być może brak efektów odchudzania spowodowany jest problemem z hormonami. Jeżeli podejrzewasz, że może to dotyczyć właśnie ciebie, to jak najszybciej wybierz się do lekarza, który skieruje cię na odpowiednie badania.

 

dlaczego nie chudnę, dlaczego nie chudnę mimo diety, dlaczego nie chudnę mimo ćwiczeń