Współczesna medycyna rozwija się coraz szybciej. Jeszcze do niedawna na wiele chorób nie znano lekarstwa i najczęściej kończyły się one zgonem. Dzięki badaniom naukowców udało się jednak opracować skuteczne metody leczenia, które powodują, że choroby zakaźne nie powodują już tak wielu groźnych powikłań. Niekiedy jednak warto odstawić w kąt medykamenty i sięgnąć do korzeni medycyny naturalnej. Nasze babki doskonale potrafiły wyleczyć wiele chorób przy pomocy naparów z ziół i innych skarbów lasu. Jakiś czas temu pisałam tutaj o naturalnych antybiotykach i lekach, a dzisiaj przyjrzymy się bliżej jeden z roślin, o której w ostatnim czasie słyszy się coraz więcej.

 

Ostropest plamisty

Jedną z najbardziej znanych już od czasów starożytności roślin, które mają wręcz zbawienny wpływ na funkcjonowanie wątroby oraz innych narządów wewnętrznych jest ostropest plamisty. Co to jest za roślina, jakie ma właściwości, w jaki sposób należy ją stosować oraz jakie rezultaty przynosi kuracja?

Ostropest plamisty jest rośliną z rodziny astrowatych. W swojej budowie delikatnie przypomina popularny oset jednak zakwita w kolorze fioletowym, przez co kwiaty znacząco wyróżniają się na tle zielonych liści. Za kolebkę pochodzenia ostropestu uznaje się szeroko pojęty region Morza Śródziemnego. Z czasem jak odkrywano jego lecznicze właściwości, roślina ta rozprzestrzeniała się na coraz szerszych połaciach, aż w końcu dotarła również na obszar Polski. Obecnie ostropest można spotkać na dzikich łąkach, jednak istnieją również specjalne plantacje tej wyjątkowej rośliny.

 

Właściwości i zastosowanie ostropestu plamistego

Ostropest plamisty posiada szereg właściwości prozdrowotnych. Rewelacyjnie działa on między innymi na wątrobę, mózg oraz przy cukrzycy. Wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne.

Najczęściej w celach leczniczych wykorzystuje się owoce ostropestu plamistego. W łupinie z nasionami tej rośliny znajduje się sylimaryna, czyli substancja która jest zbiorem związków chemicznych kwalifikowanych do grupy flawanoidów. Stosuje się je przy problemach z wątrobą. Wykazują one silne działanie oczyszczające z toksyn oraz innych niepotrzebnych produktów przemiany materii, które kumulują się w ludzkim organizmie. Dzięki takiemu działaniu ostropest plamisty jest również z powodzeniem wykorzystywany w kuracjach odchudzających.

Produkty, których jednym z głównych składników są flawanoidy zaleca się w procesach leczniczych schorzeń wątroby. Mogą one być wywołane na przykład długotrwałą chorobą alkoholową (marskość wątroby) lub też mogą być skutkiem chorób zakaźnych jak na przykład wirusowe zapalenie wątroby różnych typów. Najbardziej niebezpieczne jest wirusowe zapalenie wątroby typu C, gdyż nie ma na nią szczepionki, a wiele osób nie wie o zakażeniu, bo choroba nawet przez kilkadziesiąt lat może rozwijać się w ukryciu nie dając żadnych swoistych objawów.

Co ważne, nawet długotrwałe stosowanie substancji zawierających flawanoidy nie przynosi skutków ubocznych. Te drogocenne związki przyspieszają regenerację komórek wątroby, a także zapobiegają wyniszczaniu jej przez procesy chorobotwórcze.

Ostropest plamisty działa leczniczo nie tylko na wątrobę. Równie korzystne właściwości wykazuje w procesie wspomagania działania mózgu. Zawarta w ostropeście plamistym sylimaryna zapobiega rozprzestrzenianiu się wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy degeneracyjne w komórkach mózgowych.

Najnowsze badania naukowe wykazują, że napar przyrządzany z ostropestu plamistego powinny spożywać również osoby cierpiące od lat na cukrzycę. Nie tylko obniża on stężenie poziomu cukru we krwi ale również pomaga utrzymać cholesterol na odpowiednim poziomie.

Ze względu na działanie zapobiegające rozwojowi wolnych rodników olej z ostropestu wykorzystywany jest również w celach pielęgnacyjnych skóry oraz w dermatologii. Hamuje on procesy starzenia skóry oraz zapewnia jej gładkość i jedwabisty wygląd.

 

Jak stosować ostropest plamisty?

W jaki sposób należy stosować ostropest plamisty, aby przyniósł on jak najlepsze rezultaty w krótkim czasie? Ostropest plamisty można stosować pod różnymi postaciami. Bardzo popularne są tabletki zawierające sylimarynę, jednak najskuteczniejsze działanie przynosi spożywanie naparu przyrządzonego na podstawie zmielonego ostropestu. Dwie łyżeczki proszku należy zalać wrzącą wodą a następnie odstawić na kilka minut do zaparzenia. Nie powinno się przekraczać spożywania dwóch – trzech łyżeczek proszku w ciągu doby. Oprócz przygotowywania naparu, sproszkowany ostropest można również dodawać do potraw. Nie posiada on charakterystycznego smaku, dzięki czemu nie wpływa w żaden sposób na walory smakowe spożywanych potraw.

 

Przeciwwskazania

Jak do tej pory nie wykryto żadnych przeciwwskazań do stosowania ostropestu plamistego, dzięki czemu nawet osoby cierpiące na wiele przewlekłych chorób mogą z powodzeniem stosować kurację leczniczą bez obawy o pogorszenie się stanu zdrowia. Przy stosowaniu ostropestu powinny jednak uważać kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. Na czas ciąży i połogu zaleca się odstawienie naparów przyrządzanych z ostropestu plamistego.

 

Warto jest od czasu do czasu sięgnąć pamięcią do sposobów leczenia oferowanych przez medycynę naturalną. Nawet w przydomowym ogródku można spotkać wiele roślin, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm, a często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Stosując napary z roślin unikamy wprowadzania do organizmu wielu związków chemicznych które zawarte są w wyrobach farmaceutycznych, dzięki czemu oszczędzamy wątrobę oraz delikatne ściany żołądka. Jeżeli pijesz regularnie napar z ostropestu plamistego i zauważyłaś jego korzystne działanie, to koniecznie podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu!