Jeżeli twoje dziecko cierpi z powodu różnego rodzaju lęków, bardzo ważne jest to, abyś je wspierał w procesie ich pokonywania. Strach przed potworami może pojawić się, gdy dziecko zaczyna oglądać teledyski, filmy lub niektóre z bajek, ale nie tylko. Tego typu lęki mogą też pojawić się, kiedy maluch usłyszy opowieści grozy od innych dzieci lub dorosłych. W trakcie wychowania dziecka bardzo ważne jest, aby pokonywanie lęków stało się naturalnym procesem, wolnym od zmuszania, wyśmiewania i poniżania dziecka. 

Czy to normalne, że dzieci boją się potworów?

Oczywiście, że to normalne, że dzieci rozwijają strach przed potworami po zapoznaniu się ze strasznymi historiami. Z psychologicznego punktu widzenia dzieci boją się, ponieważ podejrzewają, że spotka je coś negatywnego. Strach przed potworami wywołuje u dzieci lęki i poczucie zagrożenia, jeśli śpią same w swoim pokoju. 

Nauka umiejętności radzenia sobie przez dziecko z różnego rodzaju lękami spoczywa na nas – rodzicach. To znaczy, że dziecko, które boi się rzeczy nadprzyrodzonych, może je pokonać, o ile rodzice potrafią wytworzyć w nim więzi odwagi.

Dzieci mają ogromną wyobraźnię i dlatego rozwijają fobie dotyczące potwornych postaci, które wywołują u nich strach. Jak dzieci pokonują swoje lęki? Ich pokonanie zależy od mądrości, z jaką rodzice podchodzą do sytuacji.


Jakie sytuacje wyzwalają u dziecka lęk przed potworami?

Przede wszystkim strach jest emocją, którą każdy człowiek musi odczuwać, aby wykryć różne niebezpieczne sytuacje. Jednak dzieci, które boją się potworów, często zaczynają mieć problemy ze snem. Lęki nie pozwalają dzieciom cieszyć się małymi radościami i satysfakcjami, takimi jak zabawa w chowanego. W zależności od wieku, dzieciom bardzo trudno jest odróżnić fantazję od rzeczywistości, a jeszcze trudniej jest im zrozumieć, że potwory nie są prawdziwe. 


Do jakiego wieku dzieci często boją się potworów?

Nie ma dokładnego wieku, w którym dziecko przestaje się bać zjawisk nadprzyrodzonych. Każde dziecko ma inną zdolność do pokonywania lęków, a rodzice odgrywają tu fundamentalną rolę. Nie należy tłumić lęków dziecka, ale tłumaczyć, że potwory tak naprawdę nie istnieją.

Niektóre dzieci wyrastają nawet na dorosłych, którzy boją się zjawisk nadprzyrodzonych i rozwijają fobię. Osoba, u której rozwinie się ten rodzaj fobii, może mieć problemy z prowadzeniem normalnego życia. Różnica między patologią a zwykłym lękiem z dzieciństwa polega na tym, że ludzkie ciało nie reaguje na strach tak, jak powinno. 


Porady, jak pomóc lub wspierać dziecko, które boi się potworów.


Kontrola treści.

Większość dzieci zaczyna odczuwać większy strach przed duchami lub potworami, gdy oglądają nieodpowiednie programy w telewizji. Należy bardzo uważać na rodzaj treści, które ogląda dziecko. Lęki chłopców i dziewczynek są często bardzo podobne, dlatego niezależnie od płci dziecka najlepiej nie pozwalać mu na oglądanie przerażających rzeczy.

Jeśli lęk jest prowokowany przez kreskówkę, rozmowy lub straszne historie, najlepiej wyciąć ten krąg. Zmień treści, które konsumują na takie, które w sposób pośredni uczą ich wartości odwagi.


Udowodnij, że potwory nie istnieją

Ważne jest, żeby rozmawiać z dzieckiem o ich lękach, aby zidentyfikować rodzaj potworów, których się boją. Kiedy już znamy historię, która je przeraża, czas pokazać mu, że powód jego obaw jest tylko wytworem wyobraźni i nie istnieje w świecie realnym. Dziecko, które wyrazi swoje lęki, obawy, a co za tym idzie – strach, łatwiej zmierzy się z otaczającą go fobią.

Czytaj historie, które pozwalają dzieciom pokonać lęki przed zjawiskami nadprzyrodzonymi, a zobaczysz, że dziecko w końcu przestanie odczuwać strach. Mercer Mayer napisał książkę pod tytułem “Koszmar w mojej szafie”. Ta historia jest idealnym wsparciem dla rodziców, którzy mierzą się z tym problemem.


Zachęcaj do pozytywnego myślenia

Bardzo ważne jest, aby dzieci czuły się w domu bezpiecznie zarówno w jasnych, jak i ciemnych pomieszczeniach. Rozmawiaj z dzieckiem i wypełniaj jego życie pozytywnymi myślami, aby czuło, że jest pod opieką przez cały czas. Wyjaśniaj, że lęki są normalne, ale że można sobie z nimi poradzić.


Nie ignoruj strachu dziecka.

Wielu rodziców popełnia błąd, wyśmiewając się z lęków dziecka, a to tylko pogarsza sytuację. Bez względu na to, jak głupia może ci się wydawać się historia o potworze, bądź empatyczny i spróbuj zrozumieć. Tak często jak to konieczne należy tłumaczyć dzieciom, że potwory nie istnieją i że nie zrobią im krzywdy.


Zapewnienie bezpieczeństwa

Jak budować zaufanie i pewność siebie u dzieci? Poprzez pokonywanie własnych lęków. Być może nieświadomie przekazujesz dzieciom te same lęki, których sama doświadczyłaś. Ważne jest, aby twoje dziecko wiedziało, że u twojego boku nic złego nie może mu się przydarzyć.

Gratuluj dziecku za każdym razem, gdy nie boi się spać samo. Przede wszystkim jednak wysłuchuj uważnie i zawsze bądź dla dziecka wsparciem.