Cześć kochani! Mam nadzieję, że coraz cieplejsze wiosenne dni sprawiają, że macie więcej energii i zapału do ćwiczeń :-)
W dzisiejszym poście napisałam o tym, jak ćwiczyć, żeby schudnąć, ale nie jest to post z podanymi konkretnymi ćwiczeniami. Skupiłam się bardziej na tym, żeby trochę was (ale też siebie samą!) zmotywować do efektywnych ćwiczeń. Z resztą przeczytajcie sami!

Nie możesz się doczekać aż twoje wysiłki przyniosą efekty? Nikt nie powiedział, że będzie łatwo osiągnąć wszystkie zamierzone cele, ale istnieje kilka sposobów, które sprawią, że trening będzie efektywniejszy, a każdy cel łatwiejszy do osiągnięcia.

Czasami z pozoru niewielkie zmiany w życiu mogą zmienić je w dużym stopniu.  Tak proste rzeczy jak zrezygnowanie z paru chipsów, czy picie kilku łyków wody dziennie więcej są dobrymi sposobami na zadbanie o swoje zdrowie, a przecież nie wymagają wielkiego wysiłku.
Podobnie jest w przypadku tych siedmiu wskazówek, które pomogą ci spalić więcej kalorii i szybciej osiągnąć zamierzony cel.

 

Jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

 

1. Postaw sobie konkretny cel

Jeśli naprawdę chcesz ulepszyć swoje treningi, założenie sobie celu, do którego będziesz dążyć jest obowiązkowe. Nie ważne, czy twoim celem będzie przebiegnięcie dystansu 5 km, jakaś trudna pozycja w jodze, czy zrzucenie kilku kilogramów. W sytuacji, kiedy masz postawiony przed sobą cel, twoje starania są o wiele bardziej owocne i dużo szybciej osiągasz sukces, ponieważ cały czas wiesz, na czym masz być skoncentrowana.
Sprawdź, czy w twojej okolicy nie odbywają się jakieś zawody, zapisz się na przykład do wyścigu, który odbywa się za kilka miesięcy i zacznij trening. To jeden z najlepszych sposobów na poprawę jakości treningów.

2. Ćwicz publicznie

Podczas gdy treningi w domu mogą być nużące i nieefektywne, ćwiczenie na siłowni, w parku, czy na zajęciach grupowych jest świetnym sposobem żeby osiągnąć swój cel. Prawdę mówiąc, nie jestem wielką fanką ćwiczenia publicznego, ponieważ nie znoszę kiedy ktoś widzi mnie czerwoną i spoconą.
Jednak muszę przyznać, że ćwicząc w ten sposób, szybciej widzę pozytywne skutki, ponieważ po prostu nie obijam się, kiedy widzę, że ktoś na mnie patrzy i śledzi moje postępy.
Dobrym sposobem jest także podzielenie się swoim celem ze znajomymi, na przykład na Facebooku. Jeżeli napiszesz na swoim FB “Do lata schudnę 5kg”, to głupio ci będzie poddać się po tygodniu i istnieje ogromna szansa, że rzeczywiście schudniesz!

3. Dynamiczne rozciąganie

Nigdy nie zapominaj o rozgrzewce. Żeby trening był owocny musisz przed nim wykonać serię dynamicznych rozciągnięć. Musisz najpierw rozgrzać swoje mięśnie, ścięgna i wiązadła oraz pobudzić do pracy naczynia krwionośne. Pomyśl nad takimi ćwiczeniami jak zwykłe pajacyki czy skłony, zanim zaczniesz trening. To zwiększy wydajność twojego organizmu i zmniejszy ryzyko urazów.

4. Zapisuj codzienne treningi

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na dostrzeżenie upragnionych efektów, jest ich zapisywanie. Codziennie zanotuj ile ćwiczyłaś i jak się potem czułaś, raz w tygodniu waż się i zapisuj ile schudłaś. Ten sposób może zachęcić cię do intensywniejszych ćwiczeń. Jeśli nie masz czasu na notatki, możesz pobrać aplikację, która sama zapisuje na przykład dystans, jaki danego dnia przebiegłaś.

5. Znajdź towarzysza to treningów

Jeśli publiczne treningi, na przykład na siłowni to dla ciebie za dużo, powinnaś znaleźć sobie kompana to treningów. Taka osoba będzie motywować cię do cięższej pracy, a czas upłynie dużo szybciej. Przyjaciel do treningów pomoże ci osiągnąć każdy cel. Być może wytworzy się między wami zdrowa rywalizacja, dzięki której szybciej osiągniecie swoje cele.

6. Zrób harmonogram

Plan ćwiczeń jest kluczem do sukcesu w skutecznym treningu. To może być coś tak prostego, jak bieganie w poniedziałki, aerobik w środy, pływanie w czwartki lub joga co drugi dzień. Mając zaplanowany trening przynajmniej na tydzień do przodu wiesz, co cie czeka. Bez planu ćwiczeń możesz skończyć na byle jakim treningu w ostatniej chwili, a to na pewno nie pomoże ci osiągnąć celu. Taki harmonogram możesz przygotować sobie sama, korzystając z gotowych tabel dostępnych w internecie, lub poprosić o pomoc profesjonalnego trenera. Poszperaj trochę w Internecie. Blogów i stron o tematyce fitness jest w Internecie coraz więcej i naprawdę warto czerpać z nich inspiracje i motywację.
Jeśli już masz rozkład ćwiczeń upewnij się, że należycie go wypełniasz.

7. Zaopatrz się w monitor akcji serca

Prawdopodobnie to ostatnia rzecz, o której pomyślisz pracując nad wydajnością swoich treningów, ale urządzenie monitorujące akcję serca jest bardzo ważne. Tempo z jakim twoje serce pompuje krew jest doskonałym wskaźnikiem tego, jak wydajny jest twój trening i co musisz zmienić. Możesz przeciążać swój organizm starając się za bardzo, ale tak naprawdę nie robić nic, co poprawi twoją kondycję i zdrowie. Dzięki temu urządzeniu upewnisz się, kiedy twój trening jest optymalny i nie przeciąża cię za bardzo.

Przestrzeganie tych kilku prostych zasad jest prostym sposobem na osiągnięcie sukcesu w treningach.
Czy znasz inne przydatne wskazówki dla trenujących? Jeżeli tak, to koniecznie podziel się z nami ta wiedzą w komentarzu!